Twitter reklamlarını durduran büyük marka sayısı 7’ye ulaştı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın aylar evvel yaptığı teklifle başlayan ve tarafları davalık hale getiren Twitter satın alması, geçtiğimiz haftalarda tamamlandı. Bu gelişmenin akabinde Twitter’ın yeni sahibi Musk olurken, üst seviye yöneticilerin büyük bir kısmı şirketten istifa etti. Bu süreçte Twitter’a karşı itimadı azalan markalar, Twitter’daki reklam harcamalarına orta verdi.

Elektrikli araba üreticisi Tesla ve uzay nakliyatı şirketi SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın geçtiğimiz aylarda Twitter’a yaptığı 44 milyar dolarlık satın alma teklifinde sona gelindi ve şirketin yeni sahibi, Musk oldu. Epey uzayan ve tarafları davalık hale getiren olaylar esnasında, Twitter’ın pay senetleri kıymet kaybederken, Elon Musk’ın idaresi devralmasıyla pek çok üst seviye yönetici Twitter’daki misyonundan istifa etti. Mevcut CEO Parag Agrawal’ın işine de son veren Musk, yeni uygulamaları devreye almaya ve işgücü kesintilerine yöneldi. Bu süreçte dünyaca ünlü markalardan kimileri, Twitter’da yaptıkları reklam harcamalarını kesmeye ve Twitter reklamlarını durdurmaya başladı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan İzay Dijital Kurucusu ve toplumsal medya uzmanı Esat Özcan, “Twitter geçtiğimiz yılı, 4,5 milyar doları reklamlardan gelen toplam 5,1 milyar dolar gelirle tamamlamıştı. Bu sayı, global dijital reklam pazarının %1’inden daha az bir kısma karşılık geliyor. Twitter pek çok marka için tüm bu gelişmeler yaşanmadan evvel de güçlü bir reklam aracı değildi. Bu noktada markaların daha da temkinli davranması gerekiyor” dedi.

Otomotiv, besin ve ilaç bölümünden dünya devleri reklamları durdurdu

Dünyaca ünlü markaların Twitter’da reklam faaliyetlerini durdurması trendini başlatanlar ortasında ilaç şirketi Pfizer ve atıştırmalık üreticisi Mondelēz birinci sıralarda yer aldı. Bu markaları General Mills, Volkswagen Group, Audi ve General Motors üzere şirketler izledi. Öte yandan Coca Cola ve Unilever üzere şirketlerin reklam satın almalarıyla ilgilenen Interpublic Group da birlikte çalıştığı markalara Twitter’da reklam aktivitelerini durdurmayı önerdi.

Şirketin yeni sahibi Elon Musk’ın bu yaşananları Twitter’ın gelirlerinde büyük bir düşüşe sebep olacağı istikametinde yorumladığını söyleyen Esat Özcan, “Markalar, Twitter’ın satın alınma sürecini de geciktiren içerik moderasyonu ve bot hesaplar üzere telaşlarla Twitter reklamlarından çekiliyor. Öte yandan otomotiv şirketleri, Elon Musk’ın rakipleri pozisyonundaki Tesla’nın CEO’su olmasından ötürü da geri adım atıyor. Bu dalga yayılacak üzere görünüyor çünkü Toyota da nasıl bir atılım yapacaklarını değerlendirdiğini söylüyor. Ertelenmiş olsa da mavi tik aboneliği üzere tezli sayılabilecek kararların yanı sıra Musk, yapısal düzenlemelere de gidiyor. Geçtiğimiz günlerde Hindistan’daki işgücünün %90’ını işten çıkarma kararı aldı. Elon Musk sıra dışı bir yönetici, hasebiyle markalar platformun tüm bu çalkantılı süreci nasıl atlatacağını, şirketin yeni sahibinin nasıl bir rota çizeceğini görmek istiyor” tabirlerini kullandı.

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Twitter reklamlarını durduran büyük marka sayısı 7’ye ulaştı!

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!