Türkiye’nin en büyük kitle fonlama kampanyası tamamlandı!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

2022’nin birinci yarısında finansal teknoloji odaklı teşebbüslere yapılan yatırımların toplam meblağının 108 milyara yaklaştığı bilinirken, Türkiye’de birinci 6 ayda tamamlanan mutabakat sayısının 20 olduğu tespit edildi. Yılın sonuna yaklaşırken, 17 milyon TL toplam yatırımla Türkiye’nin en büyük kitle fonlama kampanyasına da bir fintek uygulaması imza attı.

Finans bölümünde gömülü finans ve servis bankacılığı üzere trendler konuşulmaya devam ederken, dijital cüzdanların ödemelerdeki hissesi da giderek yükseldi. Finansal teknolojiler alanının büyümesi, her ölçekten yatırımcının dikkatini de bu istikamete çevirdi. Global danışmanlık şirketi KPMG’nin yılın birinci yarısını değerlendirdiği raporunda global fintek yatırımlarının 108 milyar dolara yaklaştığı görülürken, Türkiye’de birinci 6 ayda tamamlanan fintek yatırım muahedesinin sayısı ise 20 olarak tespit edildi. Yılın ikinci yarısında da hareketlilik devam etti. Teknoloji şirketi Macellan’ın dijital cüzdan tahlili Alternatif SuperApp için teşebbüs kitle fonlama platformu Fonangels üzerinden 15 Eylül’de başlattığı kitle fonlama kampanyasında bir rekor kırıldı. 6 Kasım’da 16,7 milyon TL toplam yatırımla tamamlanan kampanya, Türkiye’nin en büyük kitle fonlama kampanyası unvanını kazandı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Macellan CEO’su Göktürk Yetim, “1.400’e yakın yatırımcının dahil olduğu kitle fonlama cinsinin birinci üç gününde 3 milyon TL üzere bir yatırıma ulaşmamız, kampanyanın tamamlanmasına bir hafta üzere bir mühlet kala fonlamayı bitirmemiz, eserimize olan inancı gösteriyor. Ek fonlama 13 Kasım’a kadar devam edecek” dedi.

5 yılda 12 ülkeye açılacak

Hem hisseye dayalı kitle fonlama hem teşebbüs sermayesi fonunun birlikte kullanıldığı birinci yatırım tipi olma özelliğini de taşıyan yatırım sürecinde, kitle fonlama sonrası Qinvest Portföy İdaresi liderliğinde kurulan Macellan İleri Teknoloji Teşebbüs Sermayesi Yatırım Fonu aracılığıyla nitelikli yatırımcıların da Alternatif SuperApp’e yatırım yapabilmesi amaçlandı. Yatırım tipinde %20 ek fonlama imkanı sunulduğunu hatırlatan Alternatif SuperApp CPO’su Zeynel Enes Mirza, “13 Kasım’a kadar devam edecek ek fonlama sürecinde büyük ve küçük yatırımcılar 100 TL ile dahi yatırım yapabilecek. 17 milyon TL’lik bu başarılı yatırım tipinin akabinde Alternatif SuperApp olarak global büyümemize odaklanmayı ve 5 yıl içinde 12 ülkeye açılmayı hedefliyoruz. Bugün 80’den fazla dijital cüzdanı barındıran Alternatif SuperApp, 2023 sonunda 250’ye yakın markayla pazaryeri pozisyonunu güçlendirecek. Bu kıssaya inanan ve bize yatırım herkese teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

82 işletmeye, 1.100 şubeye ve 170 bin kullanıcıya ulaştı

Geliştirdikleri üstün uygulamanın işletmelere özel dijital cüzdan altyapısı sunduğuna ve son kullanıcılar için tüm dijital cüzdanları tek bir uygulamada toplama avantajı sağladığına dikkat çeken Macellan CEO’su Göktürk Yetim, değerlendirmelerini şu tabirlerle sonlandırdı: “Alternatif SuperApp hem işletmeleri finteke dönüştürüyor, hem de öteki fintek tahlillerini bir ortaya getiriyor. Bu sayede cüzdan, ikram kartı, QR menü ve sadakat programları üzere tüm tahlillerin kesimdeki ortak pazaryerine dönüşüyor. Lansmanı Aralık 2021’de yapılan eserimiz, bu süreçte 82 işletmeye, 1.100 şubeye ve 170 bini aşkın kullanıcıya ulaştı. Ülkemizin en büyük kitle fonlama kampanyasına imza attığımız için gururluyuz. Yatırımcılarımızın verdiği dayanakla Türkiye’deki büyümemizi hızlandırmak ve yurt dışı pazarlara açılmak tarafındaki amaçlarımıza emin adımlarla ilerleyeceğiz. Macellan ve Alternatif SuperApp olarak finansal teknoloji alanında yanlışsız tahlil sunulduğu sürece hem B2B hem de B2C tarafında süratle yol alınabileceğini tüm kesime göstermiş olduk. 1.400’e yakın yatırımcının katıldığı bu muvaffakiyet kıssasına ortak olmak isteyenleri 13 Kasım’a kadar Fonangels üzerindeki kampanya sayfamıza bekliyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Türkiye’nin en büyük kitle fonlama kampanyası tamamlandı!
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!