featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tırnak batması ayakta sık görülen sorunlar ortasında yer alırken, Dermatoloji Kısmından Prof. Dr. Necmettin Akdeniz, tırnak batması ve tedavisi hakkında konuştu.

Tırnak batması her yaşta görülebiliyor

Tırnak batması, tırnak yatağını çevreleyen dokuda kızarıklık, ödem yahut iltihaplanma, akıntı, kabuklanma, yara dokusu ve tırnak kenarındaki dokularda büyüme belirtileri ile ortaya çıkmaktadır. Çoklukla ayak başparmağı ve nadiren öteki parmaklarda görülür. Epey ağrılı olan tırnak batması yürüme işlevini da olumsuz etkilemektedir. Her yaşta ve her iki cinste ortaya çıkabilen tırnak batması yeni doğan bebeklerde de özgür tırnak kenarının gecikmiş olarak büyümesinin bir sonucu olarak görülebilir.  Bebeğin ayak başparmak tırnağının düzensizleşmesi yahut tırnak kenar kıvrımının kalınlaşmasına neden olur. Yetişkinlerde ise en sık görülen neden travma ve dar bir tırnak yatağına sahip olunması ile ilgilidir.

Tırnak batmasının birden fazla nedeni olabilir

Tırnak batmasına; tırnak, etraftaki yumuşak dokular yahut her ikisi de sebep olabilir. Tırnak batmasının nedenleri ortasında; ayak tırnaklarının uygunsuz kesilmesi, uygunsuz ayakkabılar, tırnak plağı anomalisi, çok terleme, çok şişmanlık (obezite), kullanılan birtakım ilaçlar, çok eklem esnekliği (eklem hipermobilitesi), tırnak mantarı, genetik yatkınlık, anatomik bozukluk, kemik iliği kök hücre nakli, tırnak yoğunluğunun artması, şeker hastalığı (diyabet) ve gebelik vardır. Batık tırnak, etrafındaki dokuda enfeksiyona neden olabilmektedir, parmak iltihabı (paranoşi) en sık görülen komplikasyondur. Ayrıyeten; piyojenik granulom dediğimiz kanamalı damarsal oluşum, keloid, sık terarlar (nüks), derin cilt enfeksiyonları (selülit), kemik iltihabı (osteomiyelit), sistemik enfeksiyon yahut çok ilerlemiş hadiselerde parmağın ampütasyonu tırnak batması sonucu ortaya çıkan durumlar ortasında yer alıyor.

Tırnak batmasının tedavisinde birçok usul uygulanabiliyor

Tırnak batmasının erken evresinde ağrıya ve işlev kayıplarına neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak ve cerrahi süreçten kaçınmak gereklidir. Tırnaklar hakikat kesilmeli, geniş ve konforlu ayakkabı kullanılmalı ve ılık ayak banyosu sonrası tırnağa vazelinle masaj yapılmalıdır. Batık tırnak çıkarılmamalı yahut kesilmemelidir. Bir sıhhat uzmanının bu prosedürü gerçekleştirmelidir.

Eğer tırnakta enfeksiyon oluşmuşsa şu belirtiler ortaya çıkmaktadır:

 • Kızarıklık
 • Şiddetli ağrı
 • Belirgin şişme
 • Tırnak etrafında iltihap
 • Ateş
 • Yürümede zorlanma

Tırnak batması enfeksiyonunda antibiyotikli krem ve merhemler uygulanmaktadır. Tırnak altına tampon (pamuk) konulması, bantlama prosedürü, tüp yerleştirme, tel metodu de uygulanan cerrahi dışı tedaviler ortasında bulunmaktadır. Tırnak batmasının ileri evrelerinde tırnak yatağı ve parmak cerrahileri uygulanmaktadır. En tesirli ve sağlam prosedürler, kısmi tırnak çıkarılması ile birlikte kimyasal yahut cerrahi matriksektomilerdir. Hastanı kliniğine nazaran en âlâ süreç değişebilmektedir. Birçok metot bu hususta uzman doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Hangi metodun uygulanacağı hastaya, hastanın tırnak batmasının şiddetine ve doktorun deneyimine nazaran değişebilir. En yüksek muvaffakiyet oranına sahip süreç, tırnak cerrahının hünerine ve her olayın klinik özelliklerine bağlı olarak seçilmesi gerekmektedir.

Tırnak batmasını önlemek için bunlar yapılmalı

 1. Ayak tırnakları için özel olarak tasarlanmış makasları kullanın, zira bunlar gerçek haldedir ve tırnakları kesmek için kâfi kuvvet sağlar.
 2. Tırnak makasını kullanmadan evvel ve sonra yıkayın. Kirli makasların kullanılması, tırnak altındaki deriye bakteri ve enfeksiyon bulaşmasına neden olabilir.
 3. Ayak tırnaklarını düz olarak kesin. Yuvarlatılmış yahut sivri uçlu haller, ciltte büyüyebilen biçimsiz kenarlar oluşturur.
 4. Ayak tırnaklarını çok kısa kesmeyin, köşeleri deriyi rahat bir formda geçecek halde uzun bırakın. Tırnağı sık sık yahut çok kısa kesmek vakitle içe gerçek büyümeyi daha da kötüleştirebilir ve gelecekte tırnak batması riskini artırabilmektedir.
 5. Ayağınıza tam uyan ayakkabılar giyin. Çok sıkı ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırabilir ve potansiyel olarak ayak tırnaklarının batmasına neden olabilir. Sivri burunlu ayakkabılar, bilhassa rahatsız olduklarında yahut ayak parmaklarını sıkıştırdıklarında riski artırabilir. (BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Tırnak Batması Tedavisi İçin 5 Metot

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!