Sıhhat İşçisi Banka Promosyonları Yılan Öyküsüne Döndü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık işçileri Banka promosyonları için Cumhurbaşkanlığı Kararnamesini bekliyor. Birlik Sıhhat Sen Genel Lideri Ahmet Doğruyol, husus hakkında açıklama yaptı.

“Memur, emekli, emekçi, üzere, sabit ücretlilerin bankada dönen parasının ve kredi kartı bankacılık süreçleri üzere bankaların elde ettikleri kar karşılığında ödenen paradır” diyen Doğruyol, “Yönetmeliğe nazaran en az iki en fazla beş yıllık olarak ödenen banka promosyonları bankaların teklif vermesi ve kurum yöneticileri tarafından verilen tekliflerin en yüksek olanının ve kaideleri en yeterli olanının tercih edilmesiyle ödeniyor. Yaklaşık altı aydan bu yana çalışanların en çok merak ettikleri, sordukları sordukların başında banka promosyonları geliyor. Ne vakit ödenecek? Ne kadar ödenecek? Vb. sorular gittiğimiz ziyaret ettiğimiz çabucak her kurumda sıkça sorulan sorular” dedi.

“Sayın Cumhurbaşkanından kararname bekliyoruz” biçiminde açıklama yapan Doğruyol, “Sayın Cumhur Lideri bu gün bir kararname yayınlasa dese ki, banka promosyonlarını güncelleyin, sonraki gün tüm kurumlar banka promosyonlarını yenilemek için birinci evvel ben yapacağım diye sıraya girer. Görülüyor ki, her geçen gün, promosyon alacak olan kesitlerin aleyhine işlemekte. Promosyon ödemesi bekleyenler için her geçen gün umutların tükenmesine, hayallerin bir diğer bahara kalmasına sebep olmaktadır. Son yıllarda, her alanda kendini artırarak hissettiren ekonomik krizin sonucunda, emekçi, memur, emekli, küçük esnaf üzere toplumun pek çok bölümü ekonomik külfet içerisine girmiş olması promosyon beklentisini de artırmaktadır” diye konuştu.

Sağlık İşçisi Banka Promosyonları Yılan Öyküsüne Döndü

Bankaların geçen yıla nazaran 2022 yılı birinci 8 aylık karı Yüzde 500

Doğruyol, kelamlarını şöyle sürdürdü, “Elbette bankaların karında gözümüz yok. Fakat, zenginin daha güçlü, yoksulun daha yoksul olduğu yüksek enflasyon ortamlarında en kıymetli badirelerden bir adedinin de sabit ücretlilerin enflasyon karşısında alım gücünün korunmasıdır. Son birkaç yıldan bu yana sabit ücretlilerin alım gücü her geçen gün daha çok düşmüş ve düşmeye devam etmektedir. Alım gücü bakımından gelişmiş ülkelerin kat be kat gerisinde kalan fiyatlara karşılık, bankaların yalnızca 2022 yılının birinci 8 ayında geçen yıla kıyasla kârını beşe katlaması promosyon konusunda bankaların daha cömert davranması beklentisini de artırmaktadır”

Memurbank Mı Kursak ?

“Bankaların evvel yüksek teklif vermesi, akabinde komik teklifler vermesi de gösteriyor ki, bankalar kendi ortalarında anlaşmış üzere. Şayet hakikaten bu türlü bir muahede varsa OYAK BANK üzere, memurlara maaşının üç beş katı faizsiz yada düşük faizli kredi verebilecek, memurların alım gücünü destekleyecek, memurların da MEMURBANK mı olsa diye düşünmeden geçemiyoruz. Hiçbir banka, on binlerce, ya da yüzbinlerce garanti müşteriyi kaçırmak istemez diye düşünüyorum. Emeğiyle çalışanların emeklerinin her geçen gün daha da değersizleştiği, alım gücünün enflasyon karşısında mum üzere eridiği bu ortamda pek çok çalışanın gözü kulağı promosyon ödemesinde”

Yetkili sendika nerede?

“Pek çok memur arkadaşımız diyor ki, yetkili sendika nerede? Altı devirdir yapılan toplu kontratlarda memurları sadakaya muhtaç hale getiren yetkili sendikanın promosyonlar konusundaki sessizliği de beklenen bir durumdur. Tüm memurlar biliyor ki, promosyon kontratlarının yenilenmesi için çıkarılacak bir kararname kâfi. Bu yılan öyküsünden çıkış yolu ve kahrın tahlili Sayın Cumhurbaşkanında” (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Sıhhat İşçisi Banka Promosyonları Yılan Öyküsüne Döndü

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!