Seramik dalının değerli oyuncuları 7 – 11 Kasım’da İstanbul’da buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Seramik dalına dair ülkemizde düzenlenen etkinlikler, hem globaldeki hem de lokal pazardaki değerli oyuncuları bir ortaya getiriyor. Son olarak dünyanın en büyük ikinci ihtisas fuarı olan UNICERA, lokal ve milletlerarası birçok markayı 7-11 Kasım’da İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırladı. Karo, vitrifiye ve yapı kimyasalları ile güçlü bir eser yelpazesi sunan Seramiksan, 2023 için hazırladığı yeniliklerini birinci defa UNICERA’da sergiledi.

Seramik pazarı global çapta büyümesini sürdürürken, kesime dair ülkemizde gerçekleştirilen etkinlikler hem yerli hem de yurt dışındaki markaları buluşturuyor. Son olarak alanında dünyanın en büyük ihtisas fuarı olan UNICERA, seramik kesiminin öncü markalarını 7-11 Kasım tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde ağırladı. Her yıl 130 ülkeden yaklaşık 130 bin ziyaretçiyi ağırlayan seramik, banyo ve mutfak fuarında, zemin-duvar kaplamaları, seramik sürece teknolojileri, mutfak ve dekorasyon, ambalajlama, depolama üzere alanlardaki pek çok eser birinci kez görücüye çıktı. Bölümün yereldeki en değerli oyuncularından biri olan Seramiksan da 2023 için hazırladığı en yeni eserlerini birinci kere UNICERA’da tanıttı. Standını ve fuar etkinliklerini sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm temasıyla tasarlayan Seramiksan fuarda, banyolarda tasarım algısını güçlendiren vitrifiye eserlerinin yanı sıra, dekorasyonun vazgeçilmezi parlak mermer ve taş görünümlü, büyük ebatlı porselen karolarını da sergiledi.

Tüm ömür alanları için hazırladıkları en yeni karo, vitrifiye, yapı kimyasalları ve banyo mobilyası koleksiyonlarını birinci sefer Unicera’da sergilediklerini aktaran Seramiksan Yöneticisi Süreyya Çağlar, aktifliğe dair şu açıklamada bulundu: “Seramik kesiminin Avrupa’da en büyük ikinci, dünyada ise önde gelen fuarlarından biri olarak kabul edilen UNICERA’nın yerli eserlerin memleketler arası pazarda bilinirliğinin artırılmasında çok kıymetli bir tertip olduğunu düşünüyoruz. Geçtiğimiz günlerde son bulan UNICERA Fuarı’nda biz de ‘İyi Hayat İçin Düzgün Dönüşüm Hareketi’ çerçevesinde oluşturduğumuz konseptle birlikte 2023 için tasarladığımız en yeni eserlerimizi tüketicilerin ve profesyonellerin beğenisine sunduk. Bunun yanı sıra hem yurt dışı hem de yurt içinden kesimin değerli oyuncularıyla yeni iş birlikleri için bağ kurma fırsatı yakaladık. Sürdürülebilirlik, etraf ve geri dönüşümü destekleyen misyonumuzla oluşturduğumuz standımızda fuar boyunca ziyaretçilerden ağır ilgi gördük ve fuarda dalın öncülerinden biri olarak konumlanmaktan gurur duyuyoruz”

Fuarda “İyi Hayat İçin Güzel Dönüşüm Atölyesi” düzenlediler

Fuarda yeni eserlerini tanıtmanın ötesine geçerek, tüketicilerin ve başka markaların sürdürülebilirliğe dair farkındalığı artırmak için stantlarında çeşitli aktiviteler de düzenlediklerini belirten Seramiksan Yöneticisi Süreyya Çağlar, “1994’ten bu yana tüm eserlerimizi sürdürülebilirlik ve etraf odağında sıfır atık eser ve sıfır atık su siyasetiyle üretiyoruz. Bu misyonumuzu desteklemek için de UNICERA’daki standımızda 8-9 Kasım’da ‘İyi Ömür İçin Yeterli Dönüşüm Atölyesi’ düzenledik. Seramiksan’ın geri kazanım tesisindeki kırık seramik modüllerini, 15. yüzyıla dayanan bir Japon tamir sanatı olan Kintsugi ile farklı nesnelere dönüştürdük. Bu aktiflik ile kırık seramiklerin ömrünü uzatarak, sürdürebilirliğin ve geri dönüşümün değerine dikkat çektik” dedi.

İyi Dönüşüme vurgu yapan ileri dönüşüm aktiflikleri: Kırık seramik modüllerini bardak altlığına ve fotoğraf çerçevesine dönüştürdüler
Atölyelerine katılan konuklarına ünlü mimarların eşlik ettiğinin altını çizen Süreyya Çağlar, “Herkesin fiyatsız olarak katılabildiği atölyemizde, konuklarımıza ünlü iç mimarlardan Sultan Budak, Esra Kazmirci ve Merve Akan Büyükergen rehberlik etti. Atölyede kırık seramik modüllerini bir ortaya getirerek bardak altlığına ve fotoğraf çerçevesine dönüştürdük. Kırık modüllerden oluşturduğumuz çerçeve ile de fotoğraf aktivitesi düzenledik ve konuklara çektikleri fotoğrafları baskılayarak ikram ettik. Bu sayede hem eserlerimizle hem de etkinliklerimizle fuarı iştirakçiler için keyifli bir tecrübeye dönüştürdük” tabirlerini kullandı.

En çok büyük ebatlı karolar dikkat çekti

2023 için hazırladığı serilerini birinci sefer fuarda sergileyen Seramiksan’dan edinilen bilgilere nazaran, eser kümelerinde da küresel tasarım trendine dönüşen parlak mermer ve taş dokusunu yüzeylere taşıyan büyük ebatlı karolar dikkat çekti. Farklı coğrafyaların tarihi zenginliklerinden ve tabiatından ilham alınan karolarda, parlak mermer görünümlü Amos, piramitlerin gizemli ve mistik ruhunu taşıyan Giza, Breccia Capraia mermerini en gösterişli yansıtan Rosella bulunuyor. Harmony, Trio ve City serileri ise mat yüzeyleriyle doğal taş dokusunun değişik renk kartelalarını yansıtıyor. Her bir seri renk, doku ve desenleriyle kullanıcıların farklı ömür usullerine hitap ederken, vitrifiye eserleriyle de birleşerek tasarım bütünlüğü yaratıyor.

Seramiksan’ın vitrifiye kümesinde birinci kere sergilediği eserlerin başında ise klasik tarzdaki yeni Victorian etajerli lavabo ve klozeti dikkat çekerken, Aura koleksiyonuna iki yeni formda eklenen çanak lavabo yer alıyor. Hem batarya delikli hem de batarya deliksiz olarak üretilen lavabolar, geniş haznesiyle kullanıcıya rahat ve fonksiyonel bir alan açıyor. 2,5/ 4,5 litre ile işlev yaparak %30 su tasarrufu sağlayan Rim-out asma klozetler ise banyolardaki hijyen ve konforu artırıyor. Bir pisuvardan çok daha fazlasını sunan Hill Akıllı Pisuvar serisine yeni eklenen, Rim-out asma klozetler ve bide ise birbirini tamamlayarak bütünsel bir banyo konsepti sunuyor.

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Seramik dalının değerli oyuncuları 7 – 11 Kasım’da İstanbul’da buluştu

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!