Robot İstihdam Ajansı, “İşbirlikçi teknolojiyle çalışanların iş yükü azalacak”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Teknolojinin iş dünyasındaki nüfuzu artıyor. İş yerlerinde robot kullanımı ağır rekabet ortamında yeni kuşak muvaffakiyet kriteri sayılıyor. Dünya genelinde birçok şirket geleceğe hazırlanırken dijital işbirlikçilerden dayanak alıyor. Robot işe alım ve yerleştirme hizmeti veren Türkiye’deki birinci yeni kuşak danışmanlık şirketi ise dijital çalışanlar ile iş dünyasının dinamiklerini baştan yazıyor.

Yapay zeka iş dünyasının çalışma modellerine taraf verirken, Z jenerasyonunun yeni iş arkadaşları dijital işbirlikçiler oluyor. Oracle’ın 14 ülkedeki Z jenerasyonundan gençle gerçekleştirdiği araştırmaya nazaran dijital jenerasyon yapay zekayı teknolojik gelişimin doğal bir sonucu olarak görüyor ve bu nesil tekrarlayan işlerini kendileri yapmak yerine makinelere devrediyor. Türkiye’nin birinci robot işe alım ve yerleştirme şirketi Robot İstihdam Ajansı ise iş rollerine en uygun robot portföyü ile dijital çalışanlar sunarak iş dünyasının çalışma kültürünü tekrar yaratıyor.

“Robotlar insanların yerini almayacak, bilakis iş yükünü azaltacak”

Ani istifa durumunda ya da boşalan takımlarda işlerin çoklukla başka çalışanların üzerine kaldığını, robotlara kimi işleri devretme gayesinin insanların daha inovatif projelere ve kendi işlerine odaklanmalarını sağlamak olduğunu belirten Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, mevzuya dair şu değerlendirmede bulundu: “İnsanların robot üzere çalışması mı, robotların insanların yerine çalışması mı sorusuyla çıktığımız bu seyahatte tekrarlayan işler ortasında sıkışıp kaldık. Bu insan olarak eleştirel düşünme potansiyelimizi, yaratıcılığımızı ve verimliliğimizi düşürüyor. Tıpkı vakitte özel ve iş hayatı ortasında istikrar kurmak zorlaşıyor. Tam da bu noktada işbirlikçi teknolojilerin, insanları üretkenliğe, inovasyona, toplumsallaşmaya yani gerçek işimizi yapmaya teşvik edeceğini düşünüyoruz. Bu durum robot teknolojilerin insanların yerini alacağı manasına gelmiyor. Bilakis işbirlikçi robotların, insanların rutin işlerini devralarak iş yükünü azaltacağına işaret ediyor. Verimlilik kuruluşlar için en değerli anahtardır. Bu kapsamda yürüttüğümüz projelerle çalışanların sıkıcı ve rutin işlerini işbirlikçi teknolojilere aktararak insanlara memnun, keyifli ve verimli bir çalışma ortamı sunacağımıza inanıyoruz.”

“Türkiye’de 3 farklı robot teknolojisini bünyesinde bulunduran tek kuruluşuz”

Yeni jenerasyon danışmanlık şirketi Robot İstihdam Ajansı hakkında bilgi veren ve robotların gelecekte iş dünyasındaki pozisyonu hakkında konuşan Canan Alkın, “Türkiye’nin birinci robot Headhunter’ı (Yetenek Avcısı) olarak konumlanıyoruz. Ülkemizde 3 farklı robot teknolojisini bünyesinde bulunduran diğer şirket yok, bir birincisi gerçekleştiriyoruz. Tüm bölüm ve departmanlarda kullanılabilen sisteme gömülü, yazılım robotları dijital çalışanlar (RPA, AI, ML, NLP ) kolaboratif robotlar ve otonom-mobil robotların firmalarla buluşmasına aracılık ediyoruz. İş dünyasını geleceğe hazırlıyoruz. Zira gelecek insanların robotlarla yarışı değil, robotların robotlarla yarışına sahne olacak. Bu yüzden insan robot grupları oluşturup, bunu en verimli biçimde kullanan şirketler rekabet avantajı sağlayarak global e-ticaretten en yüksek hissesi alacak. Birçok çalışan, gelecek devirde kendilerini dijital bir iş arkadaşıyla yan yana çalışırken bulacak. İnsan-robot işbirliği yalnızca işin geleceği değil, tıpkı vakitte günümüzün yüksek performanslı işletmelerinin yeni normu olacak. Robotlar ülkeler ortasındaki saat farklılıklarına da tahlil olacak. 39 lisanda konuşabilen ve işini sıfır yanılgı ile yapan dijital çalışanlar, şirketler için yurt dışındaki taleplerini süratli formda cevaplayabilmek ismine bir alternatif olacak” dedi.

2025’te yapay zeka ve robotik, günlük hayatın neredeyse her alanına entegre edilecek

Robot kullanımının rekabette “yeni jenerasyon muvaffakiyet kriteri” olduğunu ve tıpkı insan kaynağı üzere bariz bir fark yarattığı için yükselen kıymet haline geldiğinin altını çizen Canan Alkın, “ Artık daha düzgün bir gelecek için insanların ve robotların birlikte çalışması gereken yeni dünya sistemindeyiz. Küresel çapta insan kaynakları idaresi yapan büyük kurumlar, yetenek krizine karşın hala direnç gösteriyor. Ama yeni teknolojilerden kaçmak yerine insanları robot teknolojileri ile desteklemek daha yararlı. Bu noktada şirket önderlerinin kendilerini gelişmelere açmaları ve tertibin sesini dinlemeleri gerekiyor. Bilhassa de ülkemiz için bu husus kritik bir değer taşıyor. 2025 yılında bu teknolojilerin kimileri görünür, birden fazla vakit neredeyse görünmez olacak halde büsbütün entegre edilecektir. Üretimde robot kullanım oranı yüzde 45’e çıkacak, münasebetiyle robot ve otomasyonla ilgili iş kolları çok değerli hale gelecek. Bu da bize gelişme suratına yetişmemiz için bu bahse daha da değer vermemiz gerektiğini gösteriyor” diye konuştu

Robotik bölümünün büyümesi devam edecek

Robotik bölümünün tüm tedarikçilerin karşılaştığı bir dizi temel zorluğa karşın son iki yılda gerçek bir büyüme kaydettiğini söyleyen Robot İstihdam Ajansı Kurucusu Canan Alkın, kelamlarını şu formda sonlandırdı: “Sektörün büyümesi katlanarak artacak. Bu noktada küreseldeki yetenek açığını karşılamak için hareket eden Robot İstihdam Ajansı olarak şirketlere ekonomik, yüksek performanslı işbirlikçi teknolojiler ile aracılık ediyoruz. Böylelikle şirketler hem vakitten hem paradan tasarruf ediyor. Biz yeni jenerasyon bir danışmanlık şirketi olarak tüm robot teknolojilerinin tek yerden istihdam edilmesini sağlıyor, ülkemiz başta olmak üzere dijital iktisatta rekabet edebilmeleri için şirketleri geleceğe hazırlıyoruz. Tüm kesim ve departmanlarda kullanılabilen yazılım robotları ile iş dünyasına data IK kültürünü benimsetmeyi amaçlıyoruz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Robot İstihdam Ajansı, “İşbirlikçi teknolojiyle çalışanların iş yükü azalacak”
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!