Pişirme Prosedürleri Alerji Yapar Mı?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Son devirde yıldızı parlayan sıcak hava fritözleri üzere yeni kuşak pişirme aygıtları, besin alerjilerini tetikleyip tetiklemeyeceği konusunda uzmanları harekete geçirdi. Şimdi yapılmış bilimsel bir çalışma olmadığını belirten Uzm. Dr. Velat Çelik, daha evvel aygıtta alerjen bir besin pişirilmiş ise o besine alerjisi olan bireyde alerjik tepkiye yol açabileceğini, bu nedenle şayet meskende besin alerjisi olan biri varsa ona başka bir sıcak hava fritözünde yemek hazırlanması ya da büsbütün kullanmaktan kaçınılması gerektiğini belirtti.

Sıcak hava fritözleri son yıllarda yıldızı parlayan en tanınan pişirme tekniklerinden biri.  Sıcak hava fritözleri, sıcak hava üfleyerek sıcak havanın yiyeceklerin etrafında yüksek süratte dolaşmasını sağlıyor ve yiyecekleri bu teknikle pişiriyor. Bu prosedür ile hem %80 daha az yağ kullanılıyor hem de klasik yağda kızartmalar kadar gevrek ve lezzetli yiyecekler elde edilebiliyor. Üstelik yiyecekler, klâsik yağda kızartmaya nazaran daha az kalori ve daha az akrilamid üzere sıhhate ziyanlı kimyasallara maruz kalıyor. Pekala tüm özellikleriyle daha sağlıklı oldukları tez edilen yeni kuşak pişiriciler besin alerjilerini tetikler mi? Besinler üzerindeki tesirleri neler? Besin alerjisi olan biri yeni kuşak pişirme metotlarından olan sıcak hava fritözlerini kullanabilir mi? İşte cevapları…

Fritözlerde Çapraz Bulaşmaya Dikkat Edilmeli

Sıcak hava fritözleri sıcak hava akımının içine konulan besini pişirirken, besindeki alerjenleri aygıtın temizlenmesi sıkıntı yerlerine kadar yayabileceğini söz eden Uzm. Dr. Velat Çelik, sonraki pişirmede alerjen içermeyen besin kullanılsa bile, evvelki besinden kalan alerjenin yeni besine bulaşabileceğini ve bu besin yenildiğinde tepki oluşturabileceğini söyledi. Bunu bir örnekle açıklayan Uzm. Dr. Velat Çelik, “Balık alerjiniz olduğunu ve birisinin daha evvel sıcak hava fritözünün içinde balık kızarttığını düşünün. Balık alerjenleri fritözün temizlenmesi sıkıntı bölgelerine yayılmış olabilir ve sonraki pişirmede bu alerjenlerin yemeğe bulaşması, alerjik tepkiye yol açabilir. Meskende besin alerjisi olan biri varsa, bu aygıt dikkatli kullanılmalıdır” diye tabir etti.

Fırınlanmış Yemekleri Tolere Edenler Fritözlerini Kullanabilir Mi?

Bazı besinlerin ısındıkça alerjenik özelliği azalırken kimilerinin alerjiye yol açma potansiyeli olduğunu söz eden Çelik, “Örneğin süt alerjisi olan bir çocuk bazen klâsik fırınlarda pişirilmiş sütlü keki sıkıntısız tüketebilir. Ya da oral alerji sendromu teşhisi olan bir erişkin çiğ elma ile tepki yaşarken mikrodalgada süreç görmüş elmayı problemsiz tüketebilir. Bu süreçler için standardize edilmiş tarifler, sıcaklık ve süreç mühletleri belirlenmiştir ve alerji tabibi uygun görürse uygulanır. Ancak sıcak hava fritözleri ile bir besinin alerjiye yol açma potansiyelini azaltmak için hangi ısıda ve ne kadar müddet süreç görmesi gerektiği net olarak muhakkak değildir. Bu mevzuda çalışmalar yapılana kadar fırınlanmış/ısıtılmış besinleri tolere eden bireylerin bu aygıtlarla besinleri hazırlaması önerilmemektedir” dedi.

Yemek Alerjisi Olan Bireyler Fritöz Kullanırken Dikkat Etmeli!

Yeni kuşak pişirme aygıtlarının gereğince temizlenmediğinde dumana ve kokuya sebep olabileceğini belirten Çelik, bu koku ve duman, astımlı hastalarda nefes darlığına ve öbür teneffüs şikayetlerine yol açabilir. Sonuç olarak, sıcak hava fritözlerinin alerjik hastalıklarda kullanımı hakkında kâfi bilgi yok. Besin alerjisi olan bireyler bu aygıtı kullanırken dikkatli olmalı ve şiddetli besin alerjisi olanların ortak aygıt kullanmaktan kaçınmalı. Ya da kendilerine özel bir fritöz kullanmaları daha inançlı olacaktır” diye belirtti.(BSHA)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Pişirme Prosedürleri Alerji Yapar Mı?
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!