(ÖZEL) 93 Çeşit bitki tohumundan yağ üretiyorlar

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Afyonkarahisar’da 4’ncü nesil olarak bitkisel yağ üretimi yapan Hasan Arabacıoğlu, fabrikasında 93 çeşit bitkiden farklı kullanım emelleri olan organik yağ üreterek iç ve dış piyasada iktisada katkı sağlıyor.

Arabacıoğlu, pandemiden evvel İngiltere, Kanada, İsrail başta olmak üzere pek çok ülkeye ihraç edilen yağlar için dış ülkelerden tekrar talepler gelmeye başladığını söyledi. Özel olarak üretilen bitkisel yağlar; el değmeden, teknolojik metotlarla bitkilerden çıkarılıyor. Bitki tohumlarından yağ çıkarma süreci, sıcak ve soğuk baskı olarak farklı formüllerle yapılıyor.

130 yıllık geçmişi bulunan yağ sürece tesisinin 4. nesil sahibi Hasan Arabacıoğlu, pandemiden evvel tam kapasite çalıştıklarını lakin şimdilerde ayda 2 – 2,5 ton yağ çıkardıklarını söyledi. Dış ülkelerden yine ihracat talepleri geldiğini söz eden Arabacıoğlu şöyle konuştu:

“Türkiye’nin her yerinden gelen tohumları biz sıkarız”

“Ben bu meslekte 4. Jenerasyonum. Bölümde ve Türkiye’de birincilerden biriyiz. Soğuk ve sıcak sistem olarak 93 çeşit tohum yağı sıkmaktayız. Mallarımız Türkiye’nin birçok yöresinden gelir. Örneğin; Bucak’tan çörekotu gelir, Kilis’ten ve Bitlis’ten bıttım gelir, Antep’ten badem gelir, Antep fıstığı gelir. Türkiye’nin her yerinden gelen tohumları biz sıkarız. Biz daha evvel ihracat yapıyorduk. Pandemiden sonra Avrupa’daki kasvetten ötürü Avrupa’daki müşterilerimiz şuan almıyor. Yeni yeni talepler gelmeye başladı. 2 yıldır kapasitemizin yarısından da az üretim yapıyoruz. Bizim şuan günlük 1 ton kapasitemiz var lakin pandemiden ötürü beşerler kullanmadığı için ayda 2 – 2,5 tonla kalıyoruz. İktisada katkısı büyük. Dünyada bu kabullenilmiş bir şey alternatif tıp. Bizim yaptığımız yağlar tıpta kullanılan yağlar. Yani bu gün tıbbın kabul ettiği yağları işliyoruz biz. Biz Azerbaycan, İsrail, İngiltere yüklü olmak üzere 3 yahut 4 ülkeye ihraç ediyoruz.”

“Doğru bilinen yanlışlar var Türkiye’de”

Yağların, dinlenmeden kullanılmasının yanlışsız olmadığını söyleyen Arabacıoğlu; “Doğru bilinen yanlışlar var Türkiye’de. Örneğin elimde gördüğünüz susam yağı. Bu susam yağı işlendikten sonra en az 10 gün dinlenmesi gerekiyor. Dinlenmeyen yağların tabanında çökelti oluşuyor. Bu yağda yenmemesi gereken bir şeydir. Ne yazı ki Türkiye’de buna müsemma ediyorlar. Mahalle ortalarında, Pazar yerlerinde, baharatçı dükkânlarının önlerinde küçük makinelerle çörekotu yağı sıkıyorlar. Asla ve asla taze yağ, ham yağ yenmez. Biz bu yağı işledikten sonra en az 10 gün krom tanklarda dinlendiririz. Daha sonra bunları özel filtre bezlerinden geçirip piyasaya sunarız. Ancak piyasada Pazar yerlerinde olsun baharatçı dükkânlarında olsun taze çekilmiş yenilebilir diye bir şey yok. Yağın dinlenmesi gerekir. Meskende yediğiniz yağı bile; çiçek yağı, mısır yağı, zeytinyağı olsun en az 2 – 3 ay dinlendirin. Yağ her vakit dinlendikçe güzelleşir. Yağ durdukça kaliteli olur. Yani artık ben bu yağı 100 TL’ye satarken çökeltisi çöp. Dışarda bu çöpü de yedirtiyorlar insanlara. Beşerler bunları şifa gayeli alıp yiyor, içiyor ancak posaya da para veriyor.” dedi.

Bitkisi olan birçok tohumun el değmeden kendi fabrikamızda itinayla yağlarını çıkartıyoruz”

Babasından sonra yağ üretim tesisinin 5’nci jenerasyon işletmecisi olmaya hazırlanan Buyruk Otomobilci ise Afyonkarahisar yağcılar halinde kendi imalatları olan bitkisel yağları tüketiciye ulaştırdıklarını söyledi. Arabacıoğlu; “Kendi imalatımız olan bitkisel aromatik yağları, yağ hali içindeki dükkanımızda satıyoruz. Çörekotu, susam, badem, Hindistan cevizi, Afyon’umuza has olan haşhaş yağını evvelce beri yağcılar hali olarak bilinen yerde satıyoruz. Bitkisi olan birçok tohumun el değmeden kendi fabrikamızda ihtimamla yağlarını çıkartıyoruz.” diye konuştu.

Bu haber (İHA) tarafından otomatik eklenmiştir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
(ÖZEL) 93 Çeşit bitki tohumundan yağ üretiyorlar
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!