Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.
Buna nazaran, derslerin seçimi ve buna yönelik açıklamalar aralık ayında okul müdürlüğünce öğrencilere duyurulacak.
Ceza infaz kurumlarında bulunan öğrencilerin örgün eğitime devamlarını sağlamak maksadıyla ceza ve infaz kurumlarında ortaöğretim kurumuna bağlı olarak öğrenci sayısına bakılmaksızın şube açılabilecek.
Millî sportmen unvanını kazanmış öğrenciler ile Türkiye olimpik hazırlık ve sportmen eğitim merkezlerinde kayıtlı atlet öğrencilerin, öteki ortaöğretim kurumlarının hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflarından spor liseleri ile spor programı uygulayan Anadolu imam hatip liselerine nakli yapılabilecek.

MEB’den Basın Açıklaması

Yönetmelik’le öğretmenlerin misyon yeri değişikliği nedeniyle çocuklarının nakil ve geçiş süreçlerinin ortaöğretim müddetince bir keze mahsus olmak üzere kontenjan koşulu aranmadan yapılmasına imkan sağlandı.
Öğrencilerin eğitime erişimlerinin mümkün olmadığı durumlarda (doğal afet vs.) mülki yönetim amiri tarafından müsaadeli sayılmaları istikametinde düzenleme getirildi.
Mesleki ve teknik Anadolu liselerinde 10. sınıftan bir üst sınıfa geçen öğrencilerin alan/dal değiştirmek istemesi durumunda 9. sınıf meslek derslerinden sorumlu, 10. sınıf meslek derslerinden yaz periyodunda yapılacak telafi eğitiminden başarılı olması kaydıyla eylül ayının sonuna kadar geçişlerine imkân sağlandı.
Hazırlık sınıfı bulunan okulların 9, 10, 11 ve 12. sınıflarından hazırlık sınıfı bulunmayan okullara nakil ve geçişlerde öğrencilerin tıpkı eğitim ve öğretim yılında nakil ve geçiş yapılacak okuldaki emsallerinin oluşturduğu taban puana nazaran iş ve süreçlerin yürütülmesi gayesiyle düzenleme yapıldı.
Sorumlu dersi bulunan öğrencilerin imtihan yoğunluğunu azaltmak maksadıyla imtihan yapılabilecek müddet, iki haftaya çıkarıldı.
İş yeri açma yetkisi özel kanunlarla belirlenen ya da öbür bir kurumun müsaadesine bağlanmış mesleklerle ilgili düzenlemeye gidildi.
Herhangi bir disiplin cezası almamış olan öğrencilerin kınama cezasını gerektiren davranışlardan birini birinci kere işlemesi haâlinde olumlu disiplin anlayışı ile yazılı ihtarın yapılması tarafında düzenleme yapıldı.
Öğrencilerin sağlıklı bir birey olarak yetiştirilmeleri maksadıyla tütün içermeyen fakat tütün mamulünü taklit eder usulde kullanılan her türlü eseri bulundurma yahut kullanma, disiplin hususları ortasına alındı.
Öğrencilerin güvenliği açısından okulla ilgisi olmayan bireylerin okul idaresinin müsaadesi dışında okula getirilmesi disiplin hususları ortasına alındı.
Okul, pansiyon ve eklentilerinin belirlenen kurallar dışında kullanılmaması istikametinde düzenleme yapıldı.
Kişisel Bilgilerin Korunması Kanunu kapsamında okul yöneticilerinin, öğretmenlerin, çalışanların ve öbür öğrencilerin müsaadesiz olarak imgelerini çekmek, kaydetmek, paylaşmak fiilleri disiplin hususları ortasına eklendi.
Akran zorbalığına ait davranışlar disiplin unsurlarına eklendi.
Ceza gerektiren davranış ve fiillerde bulunan öğrencilere, aldıkları disiplin cezaları sonrasında düzgünleştirici, geliştirici yahut yönlendirici çalışmalarla öğrencilerde olumlu davranışların desteklenmesi ve geliştirilmesi emeliyle düzenleme yapıldı.
Okul pansiyonunda paralı ve parasız yatılı olarak kalan öğrencilerin okul değiştirme cezası almaları durumunda nakillerinin yapılmasında uygulama birliği sağlandı.

Yönetmelik’e ulaşmak için tıklayınız.
(Kaynak: MEB) (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!