Orta Tatil’de Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemine Dikkat Edin

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Uzmanlar Orta Tatilde Çocukların Bağışıklık Sistemine dikkat edilmesi ikazında bulundu.Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uzm. Dyt. İrem Aksoy, hususla ilgili açıklama yaptı.

Eğer ki çocuğun okulda beslenmesi yetersiz yahut tam manasıyla sağlıklı değilse konutta denetimli bir formda sağlıklı beslenme sistemi rahatlıkla oluşturulabilir. Bu sayede çocuk, süreci yanlışsız pahalandıran ebeveynlerinin takviyesiyle daha sağlıklı ve sistemli bir beslenme alışkanlığı edinebilir. Orta tatilini sıhhat ve beslenme manasında daha verimli hale getirmek, çocuklarınızın bağışıklığını desteklemek için bu yazıya bakabilirsiniz.

Vitaminler Hastalıkları Uzaklaştırıyor

Öncelikle unutulmamalıdır ki okul devrindeki çocuklar kıymetli bir büyüme ve gelişme sürecindedir. Hasebiyle bu periyottaki çocukların güç harcamaları daha çok ve besin ögesi muhtaçlıkları daha değerlidir. Çocukların büyüme ve gelişmesine takviye olmak için birtakım parametrelere dikkat etmek gerekir. Bilhassa uygun protein kaynaklarıyla beslenmelerini sağlamak, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını eksiksiz olarak tamamlamak çocuklar için elzemdir.  Tıpkı vakitte kış mevsiminin getirebileceği sıhhat sıkıntılarına karşı çocukların bağışıklığını güçlü tutmakta yarar var. Bu durumda bağışıklık sistemine en çok katkıda bulunanlar listesinde birinci sırada antioksidan içeriği yüksek zerzevat ve meyveler yer alıyor. Öbür yandan bağışıklığa dayanak olarak hayati değer taşıyan vitamin ve minareller; A, C ve D vitaminleri ile çinko ve demir mineralleridir. Bunlara ek olarak B kümesi vitaminleri, E ve K vitamini, selenyum, magnezyum üzere öbür mineraller de takviye olmaktadır. Bu vitamin ve mineralleri kâfi alamayan çocukların, bağışıklık işlevi bozularak enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı hassaslıkları artabilir. Vitamin ve minerallere ek olarak bağırsak mikrobiyatasını destekleyen besin bileşenleri ve başka yararlı bileşikler de bağışıklık reaksiyonunu desteklemektedir.

Evinizde Olması Gereken Birtakım Besinlere Göz Atıcak Olursak;

  • Renkli zerzevat ve meyveler,
  • Kaliteli protein kaynakları ve en kıymetlisi yumurta,
  • Besleyici kıymeti yüksek kuruyemişlerden badem, ceviz,
  • Bağırsak sıhhatine takviye olarak yoğurt, kefir örnek verilebilir.

 Valizinizde, Çantanızda Sağlıklı Yiyeceklere Yer Ayırın;

  • Taşıma kolaylığına nazaran taze yahut kuru meyveler,
  • Kefir yahut süt,
  • Kuruyemişler,
  • Multivitamin yahut mineral destekleri, probiyotikler.

Çocukların beslenme konusunda bilinçlendirilmesi, seçimlerini hakikat yapmaları açısından çok yarar sağlayacaktır. Öbür yandan meskende sıhhatsiz atıştırmalıklar bulundurmak ya da dışarda istediği besinin ziyanlarını gözetmeden yalnızca onu keyifli etmek yahut bir nevi ödül niyetine verilen besinler çocuklarınıza yarardan çok ziyan verebilir. Bu tatil devrinde hem çocuklarınızla vakit geçirmek hem de çocuklarınızın beslenme konusunda bilinçlenmesine ve eğitilmelerine imkan sağlayabilirsiniz. En kolayından süt ve süt eserleri, tahıllar, et ve et eserleri, yağlı tohumlar, meyve ve sebzeler üzere besin kümelerinin her birinin beslenmelerinde olması gerektiğinden ve bunların istikrarlı bir halde alınmasının sağlıklı bir ömür sürmelerine katkı sağlayabileceğinden bahsedebilirsiniz. Ek olarak çocuklarınızla birlikte meskende sağlıklı tarifler yapabilir ve sağlıklı beslenmeyle ilgili yararlı kitaplara bakabilirsiniz.(BSHA)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Orta Tatil’de Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemine Dikkat Edin
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!