Okulda öğrenciye özel farklılaştırılmış eğitim devri

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Eğitimde ‘Öğrenme Teorisi’ metodu yaygınlaşıyor. National School Choice Week Team anketine nazaran, velilerin %36’sı son bir yılda daha kaliteli eğitim veren kurumların arayışına girdi. İzmir merkezli Eraslan Okulu ise kendi geliştirdiği çift lisanda farklılaştırılmış eğitim programıyla nitelikli eğitimi yaygınlaştırıyor.

Teknolojinin süratle geliştiği ve hayatımızdaki nüfuzunun arttığı günümüz kaidelerinde ferdî farklılıkları temel alan eğitim ortamının oluşturulması kritikleşiyor. Ferdî farklılıklardan yola çıkarak farklı öğrenme tarzlarına nazaran geliştirilen ‘Öğrenme Teorisi’ metodunun, öğrencilerin performanslarını direkt etkilemesi ise ebeveynlerin çocukları için bu usulü uygulayan eğitim kurumlarını tercih etmesinin yolunu açıyor. National School Choice Week Team tarafından hususa dair Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen ankete nazaran ebeveynlerin %52’si son bir yıl içinde çocuklarına yeni bir okul bulurken, %36’sı bunun daha kaliteli bir eğitim arayışında olmalarından kaynaklandığını belirtiyor.

Türkiye’deki ailelerin de benzeri arayışlara sahip olduğuna dikkat çeken Eraslan Bilingual Anaokulu Müdürü Pınar Taşezen Arslan şunları söyledi: “Teknoloji içerisine doğan yeni kuşak çocuklar çok kısa müddette çeşitli bilgilere ulaşabiliyorlar. Süratle erişilen bilginin öğrenciler tarafından yanlışsız öğrenilmesi için öğrencilerin ferdi öğrenme tarzlarını tanımak gerekiyor. Bunun şuuruyla okul hayatına yeni başlayan öğrenciler için özel tasarladığımız, öğrenci-öğretmen ve veli ortasında itimada dayalı olan Eraslan’a mahsus oryantasyon programını işletiyoruz. Eraslan’da öğrencilerin kendi sesini bulabilmesini sağlayan en kıymetli öge farklılaştırılmış öğretim teknikleriyle oluşturduğumuz çift lisanda eğitim programı. Bu sayede öğrenciler inançla öğrenmeye başlayabileceklerini hissederken, aileleri ise gerçek yerde olduklarını biliyorlar.”

Öğrencileri sadece derslerde değil, okul yaşantısının her anında destekliyorlar

Eraslan Bilingual Anaokulunun her sınıfında iki öğretmenin misyon aldığının ve öğrencilere iki lisanda eğitim verdiklerinin altını çizen Pınar Taşezen Arslan, eğitim programıyla ilgili şu bilgileri paylaştı: “Önce öğrencilerimizin okulda kendilerini özgür ve âlâ hissettikleri bir atmosfer tasarlıyoruz. Akabinde öğrencilerin kişisel öğrenme tarzlarına uygun, çift lisanda, akademik, duygusal ve toplumsal hünerlerini ortaya koyabilecekleri bir eğitim programıyla onları karşılıyoruz. Gün boyunca oyun, yemek ve öz bakım süreçlerinde dahi iki öğretmen eşliğinde öğrencilere çift lisanda yönergeler sunuyoruz. Bu sayede her alanda maharetlerini geliştirdiklerini ve bunu yaparken hem ana lisanlarını hem de İngilizceyi kullanabildiklerini görüyoruz. Çizdiğimiz yol haritasının ne kadar tesirli olduğunu ise velilerimizden aldığımız geribildirimlerden ölçebiliyoruz.”

Öğrencilerin eğitimlerine farklılaştırılmış ödevler ve ferdî akademik takiple taraf veriyorlar

Farklılaştırılmış eğitim teknikleri kullanarak tasarladıkları derslerde her öğrencinin en âlâ öğrendiği tarzı keşfettiklerini belirten Eraslan İlkokul Müdürü Elvan Yüksel “Bireysel akademik takip sistemimizin yanı sıra öğrencilerimizin gereksinimlerine dönük yapılandırılmış çalışmalarla onları okul dışında destekliyoruz. Bu sürecin en kıymetli iş birlikçileri ise velilerimiz oluyor. Velilerimizle yaptığımız iş birliği sonucunda öğrencilerimizin potansiyellerini bir adım ileriye taşıyoruz. O denli ki şimdi ilkokulda matematik, fen bilimleri ve toplumsal bilgiler derslerini dahi iki lisanda gerçekleştiriyoruz” sözlerini kullandı.

Öğrenciler lisede üniversite dersleri alarak bir adım öne geçiyor

Bilingual olarak (iki dilli) işledikleri matematik, fen bilgisi ve toplumsal bilgiler derslerinin ortaokulda CLIL formülüyle daha ileri bir düzeye taşındığını belirten Eraslan İlkokul Müdürü Elvan Yüksel, kelamlarını şu formda sonlandırdı: “Eraslan’da liseye geçen öğrenciler, akademik donanımın yanı sıra entelektüel donanımlarını da artırmak için iktisat, ideoloji, yapay zeka, girişimcilik, milletlerarası bağlar, sanat tarihi ve psikoloji dersleri alıyorlar. Bir AP okulu (Advanced Placement) olan Eraslan’da akademik muvaffakiyetini en ileriye taşımak isteyen öğrenciler ise dünyada 3 bin 300 üniversitenin kabul ettiği lisans seviyesindeki dersleri şimdi lise çağında alabiliyorlar. Bu derslerden elde ettikleri muvaffakiyet sonucunda kredi kazanan öğrenciler, üniversitede bu kredileri saydırarak bir adım öne geçiyorlar. Tüm öğrencilerin, potansiyellerini en düzgün formda ortaya koyabilecekleri ve gayeleri doğrultusunda ilerleyebilecekleri memleketler arası seçenekleri gelecek periyotlarda de artırmaya devam edeceğiz.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Okulda öğrenciye özel farklılaştırılmış eğitim devri
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!