Öğretmen Çocuklarına Kontenjan Sonu Olmadan Nakil İmkanı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan düzenlemede öğretmen çocuklarının nakil ve geçiş süreçleri konusunda değişikliğe gidildi. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı ıstırapları gidermek hedefiyle okul değişikliği süreçlerindeki kontenjan koşulunu kaldırdık.” dedi.
Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan yeni düzenlemeye nazaran, vazife yeri değişikliği yapan öğretmenlerin öğrenci olan çocuklarının liselere nakil ve geçişlerinde gideceği okulda boş kontenjan kriteri aranmayacak.
Öğretmen Çocuklarına Kontenjan Sonu Olmadan Nakil İmkÂnı

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapıldı

15 Kasım 2022’de Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğe dair ayrıntıları paylaşan Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Görev yeri değişen öğretmenlerimiz, lise çağındaki çocuklarının nakil süreçlerindeki kontenjan sonu nedeniyle kendi merkezî imtihan puanlarının daha altında ya da kayıt alanlarının uzağında okullara gitmek durumunda kaldığına yönelik meseleleri bize ilettiler. Biz de tayin olan öğretmenlerimizin çocuklarının liselere nakil konusunda yaşadığı problemlerini gidermek hedefiyle okul değişikliği süreçlerindeki kontenjan kaidesini kaldırdık. Buradaki kriterimiz, merkezî imtihan puanıyla öğrenci alan okullarda öğrencinin taban puanı, ortaöğretim kayıt alanı içinde tercihe bağlı olarak öğrenci alan okullarda ise yerleştirme istikrarının sağlanması olacak.” dedi.
Görev yeri değişen öğretmenlerin çocukları, ortaöğretim müddetince bir kereye mahsus olmak üzere kontenjan kuralı aranmadan nakil yapabilecek. (Kaynak: MEB) (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Öğretmen Çocuklarına Kontenjan Sonu Olmadan Nakil İmkanı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!