Obezite Ameliyatı Muvaffakiyet Oranı Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hareketsiz hayat nedeniyle obezite görülme mümkünlüğü gün geçtikçe artıyor. Obezite ameliyatı muvaffakiyet oranı hastaların en çok merak ettiği hususların başında geliyor. Ameliyat sonucunun kalıcılığı hakkında uzmanlar bilgi verdi.

Hastaların en az 3 yıllık obezite meselesini yaşaması, yandaş hastalıklarda kullanılan ilaçların sıklığı ve tipleri, ameliyatın yapılacağı merkezin tam donanımlı olması hem ameliyat sonucunun kalıcı olması açısından hem de hastanın sıhhati için büyük ehemmiyet taşıdığını anlatan Prof. Dr. Halil Coşkun, obezite ameliyatlarındaki kıymetli kriterler hakkında konuştu.

Obezite Ameliyatı Oranları

Günümüzün en büyük sıhhat problemlerinin başlarında gelen obezite, her geçen gün artış sayısıyla da dikkatleri çekmektedir. 2000’li yılların başında ABD’de obezite görülme sıklığı yüzde 30.5’ten yüzde 41.9’a yükselmiştir.  2019’da tekrar ABD’de obeziteye ilişkin ekonomik masraflar 173 milyar dolar olmuştur. Türkiye’de ise 2019 yılı datalarına nazaran bayanların yüzde 24.8’i obez ve yüzde 30.4’ünün obez öncesi periyotta olduğu; erkeklerin ise yüzde 17.3’ünün obez, yüzde 39.7’sinin de obez öncesi devirde olduğu tespit edilmiştir.

Dünya Çapında Obezite Rakamları

Dünya çapında ise obezite sayıları 1975 yılından beri yaklaşık 3 katına çıkmıştır; 5-18 yaş ortasında da 340 milyondan fazla çocuk obezite hastası ya da fazla kiloludur. Tüm dünya oranlarında yetişkinlerinse yüzde 39’u çok kiloludur. Bu nedenle obezitenin sayısı arttıkça, yapılan obezite ameliyatlarının sayısı da yükselmektedir. Tıbbi olarak bakıldığında ameliyat sayılarının artmasının nedeni obezite ve morbid obezite görülen hastalarda diyet, antrenman ve ilaç tedavileri tam olarak tesir gösterememesidir. Bunun yanında obeziteyle birlikte yandaş hastalıklarda da artış olması tehlikenin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir.

Obezite Ameliyatı Uygun Hasta Seçimi

Hastaların obezite ameliyatlarının sihirli bir değnek olmadığını ama kilo vermede çok tesirli bir araç olduğunu bilmeleri gerekir. Obezite ameliyatları, âlâ kilo kaybettirmekle birlikte, kaybedilen kilonun daha güzel korunmasını sağlamakta ve obeziteye bağlı yandaş hastalıklarda gerileme sağlamakta ve bazen bu hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu nedenle ameliyatlar uygun hasta kümelerinde hayli efektif bir tedavi tekniği olmaktadır.

Obezite Ameliyatı 18 yaş altına ya da 65 yaş üzerine uygulanabiliyor

Bu hususta en çok sorulan sorulardan biri de hangi yaşlar aralığında obezite ameliyatlarının yapılıp yapılmayacağıdır. 18 ile 65 yaş ortasındaki her hasta ameliyat edilebilmektedir. 18 yaş altında ise hastalar seçilerek çocuk endokrinoloji ve çocuk psikiyatristi uzmanlarından görüş alınarak obezite ameliyatı yapılabilmektedir. Obezite ameliyatlarında bir öbür özel küme da 65 yaş üstündeki hastalardır. Bu kümede da anestezi açısından uygunluk varsa ameliyat gerçekleştirilebilmektedir.

Obezite ameliyatlarının başarılı ve yüz güldürücü olması için kimi kriterler bulunmaktadır. VKİ pahasının yanında farklı kriterler de gündemdedir. Bunlar şöyle sıralanabilir:

1. Hastanın en az 3 yıllık obezite sorunu varsa obezite ameliyatı düşünülmeli

Ancak her hastanın ameliyat edilmemesi gerektiği de bilinmelidir. Ameliyat için seçim kriterleri bulunmaktadır ve bu kriterler tüm dünya tarafından uygulanmaktadır. Beden Kitle İndeksi 35’in üzerinde olan hastalar artık obezite ameliyatlarına yönlendirilmektedir. Lakin bunda da bir kriter vardır. Hastaların en az 3 yıllık obezite meselesinin bulunması da ameliyat için bir kriterdir. Bunun yanında son yıllarda metabolik cerrahi kavramı gündeme gelmiştir. Burada da Beden Kitle İndeksi 30 ile 35 ortasında olan, ağır diyabet yahut hipertansiyon hastaları değerli bir kümedir. Ağır diyabeti, hipertansiyonu olan hastalar şayet ilaçlardan yarar göremiyorsa ve kilo veremiyorsa bu küme metabolik cerrahi açısından kıymetlendirilmektedir. Bu ameliyatların sonuçlarının da son derece başarılı bilinmektedir.

2. Hastaların yandaş hastalıklarının olması ameliyat cinsini belirleyebiliyor

Tüm bunların dışında da çabucak hemen herkes obezite ameliyatı denildiğinde tüp mide yani sleeve gastrektomi usulünü bilmektedir. Lakin çok farklı ameliyat prosedürleri de bulunmaktadır. Hangi hastaya hangi sistemin uygun olduğu cerrah ve hasta tarafından belirlenmektedir. Her tekniğin farklı handikapları olabilir. Örneğin hasta ameliyat sonrasında vitamin ve mineral kullanımını yapmak istemezse, bu hastaya gastrik bypass ve duedonal switch uygulaması uygulanması riskli olabilir. Zira ameliyat sonrasında vitamin ve mineral kullanımına gereksinim olur. Bunun yanında hastanın diyabeti varsa kaç yıldır diyabeti olduğu, hangi ilaçları ne sıklıkta kullandığı, hipertansiyon kelam hususuysa ne kadar vakittir hipertansiyonu olduğuna nazaran ameliyat sistemi belirlenmektedir.

OBEZİTİYE NEDEN OLAN 10 HATA 

3. Asgarî 2 sene yakın takip gerektiriyor

Obezite ameliyatları sonrasında hastaların yeni beslenme sistemlerine uyması çok kıymetlidir. Obezite ameliyatlarından sonraki süreçte hastaların kesinlikle bariatrik diyetisyen eşliğinde hayatlarına devam etmesi gerekir. Ameliyat öncesinde beslenme eğitimine başlamak ameliyat sonrası devir için büyük ehemmiyet taşır. Ve bu hastalar ameliyat bitiminden sonra en az 2 sene boyunca hem bariatrik diyetisyen hem de cerrahi takım tarafından yakından takip edilmelidir. Belli aralıklarla hastaların kan ve idrar tetkiklerinin yapılması sıhhat açısından hayati rol oynar. 2. yıldan sonra hastalardan yıllık takiplere gelmeleri istenmektedir.

4. Tam donanımlı merkezler ameliyat güvenliği için çok önemli

Ameliyattan sonraki iki seneyi tamamlayan hastalarda dikkat edilmediği takdirde kilo alımları olabilmektedir. Bu nedenle hastaların cerrahi takım ile sıkı bağlantıda olması kıymetlidir. Obezite ameliyatlarının tam teşekküllü bir hastanede yapılması gerekir. Bu hastanenin endoskopi, kardiyoloji, girişimsel radyoloji, radyoloji, göğüs hastalıkları, ağır bakım açısından güçlü olması tüm riskleri en aza indirir. Muhtemel bir sorunda hastanelerde bulunan yan kısımlar büyük kıymet taşır. Muhakkak bir düzeyin üstü kurumlarda, deneyimli takımlar tarafından gerek laparoskopik gerekse de robotik halde yapılan obezite ameliyatlarının sonuçları hastaların da ahengiyle hem olumlu hem de uzun vadeli kalıcı olmaktadır. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Obezite Ameliyatı Muvaffakiyet Oranı Nedir ?

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!