Muğla’nın sıhhat turizmi değerlendirildi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Doğası, iklimi, şifa veren havasıyla, şifalı bitkileriyle antik çağlardan bugüne insanlığa sıhhat ve şifa sunan Muğla’nın Sıhhat Turizminin değerlendirildiği toplantı Vali Orhan Tavlı başkanlığında yapıldı.

Muğla Vakfı Akyaka tesislerinde yapılan toplantıya kamu ve özel dal temsilcileri katıldı. Muğla’daki mevcut Sıhhat Turizmi altyapısı hakkında Dr. Ecz. Sabiha Alper tarafından sunum yapıldı. Muğla’da Sıhhat Turizmi yetki dokümanına sahip 5 kamu hastanesi, bir Ağız ve Diş Sıhhati Merkezi, 8 Özel Hastane, 17 Özel Ağız ve Diş Sıhhati Polikliniği, 9 muayenehane, bir Tıp Merkezi ve 4 aracı kurum olmak üzere toplam 44 sıhhat kuruluşu olduğu, 2021 yılında 22 olan sıhhat turizmi yetki evrakına sahip kurum ve kuruluş sayısının yapılan çalışmalarla 44’e ulaştığı, yılsonuna kadar 48’e ulaşmasının hedeflendiği açıklandı.

2022 yılının birinci 10 ayında Sıhhat turizmi çerçevesinde 11 bin 724, turistin sıhhati çerçevesinde 54 bin 947 müracaata hizmet verildiği belirtilirken, sıhhat turizmi için gelen turistlere refakatçilerine ve yakınlarına sunulan hizmetler iştirakçilere anlatıldı.

Muğla’da son 2 yılda sıhhat turizmi konusunda yapılan çalışmalar ve hazırlıklar içinde ortaya çıkan Muğla Sıhhat Turizmi Tek Durak Hizmet Kümeleme Projesi bahislerinde Muğla Valiliği Avrupa Birliği Dış Alakalar Ofisi Proje Koordinatörü Dr. Ahmet Esen ve Proje Yöneticisi Dr. Çiğdem Demirci tarafından sunum yapıldı.

Kültür turizmi çerçevesinde yapılan çalışmalarla Muğla’nın antik vakitlerden bu yana sıhhatin merkezinde olduğunun tespit edildiğini vurgulayan Muğla Valisi Orhan Tavlı, Datça’daki Knidos Antik Kentinde yapılan çalışmalarla dünyaca ünlü Hipokrat’ın Knidos’da tıp eğitimi aldığı ortaya çıktığını, ayrıyeten Marmaris Bayır Mahallesinde bulunan Syrna Antik Kentinde yapılan çalışmalarda Asklepios izlerine ve periyodunun ilaç üretimi materyallerinin tespit edildiğini, Muğla’mızın şifa kaynağı olarak bilinen flora ve faunasının o periyotta de çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanıldığının ve bölgenin şifa merkezi olarak insanlığa hizmet verdiğinin anlaşıldığını tabir etti.

Antik çağlardan bugüne insanlığa şifa merkezi olarak hizmet veren Muğla’nın Sıhhat Turizminde hak ettiği yere gelmesi için çalışmaların hızlandırıldığını tabir eden Muğla Valisi Orhan Tavlı kamu özel kesim işbirliği ile Muğla’nın sıhhat turizminde hak ettiği yere geleceğini söz etti.

Bu haber (İHA) tarafından otomatik eklenmiştir.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Muğla’nın sıhhat turizmi değerlendirildi
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!