Muayenehane Doktorlarına Çalışma Kısıtlaması Getiren Yönetmeliklerin İptali İçin Dava Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

İstanbul Tabip Odası, özel muayenehanelere çalışma kısıtlaması getiren 06.10.2022 tarihli Resmi Gazete’de Özel Hastaneler Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sıhhat Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’in iptali için dava açtı.

Oda tarafından yapılan açıklamada, “Bu düzenlemeler ile muayenehanelerinde mesleklerini hür olarak icra eden doktorların, hastalarının teşhis ve tedavi süreçlerini özel sıhhat kuruluşlarında (özel hastaneler ve tıp merkezlerinde) yapabilme hakları hukuka muhalif olarak kısıtlanmıştır. Hekimlerin haklı yansıları ve yapılan toplantılar sonucunda Türk Tabipleri Birliği tarafından, değişikliklerin yürütmelerinin durdurulması ve iptali talebiyle her iki yönetmelikle ilgili davalar açılmıştır. İstanbul Tabip Odası İdare Konseyi tarafından da başvuran tüm muayenehane tabiplerine tüzel dayanak verilmesine ve isimlerine vekaleten dava açılmasına karar verilmiştir. Bu kapsamda yaptığımız duyuru sonucunda 206 doktor vekaletname ileterek dava açılması talebinde bulunmuştur” denildi.

Eşitlik Prensibine Aykırı

Odanın yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi, “31.10.2022 tarihi itibariyle de 206 tabip ismine, Danıştay Başkanlığı nezdinde dava açılmıştır. Davada, Özel Hastaneler Yönetmeliği’ni değiştiren ve çalışma kısıtlaması getiren hususların; Üst hukuk kurallarına uyulmaması sebebiyle Anayasa’nın 124. unsuruna 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı Sanatlarının Biçimi İcrasına Dair Kanun ile 2219 sayılı Özel Hastaneler Kanunu kararlarına, Anayasa’nın 5., 48. ve 49. hususları ile 10. hususunda düzenlenen çalışma hakkı ve mukavele özgürlüğü ile eşitlik unsuruna, Anayasa’nın 2. hususunda düzenlenen hukuk devleti ile hukuksal güvenlik ve bellilik, kazanılmış hak ve yasal beklenti prensiplerine, Anayasa’nın 13. unsurunda düzenlenen temel hak ve özgürlüklerin özüne dokunulmasının mümkün olmadığına dair kurala, Sebep ve gaye ögeleri tarafından kamu faydası ve hizmet gerekleri unsurlarına, Anayasa’nın 17. unsurunda düzenlenen sıhhate erişim hakkına, Hasta Hakları Yönetmeliği’nde düzenlenen doktor seçme hakkına, Hasta mahremiyeti ve doktorların sır saklama yükümlülüğüne, Anayasa’nın 20. unsurunda düzenlenen özel hayatın kapalılığına, Tıbbi Deontoloji Tüzüğü’ne, memleketler arası kontratlara ve 6698 sayılı Ferdî Dataların Korunması Kanunu’na,
• 1219 sayılı Kanun’un ve Hasta hakları Yönetmeliği’nin hastanın aydınlatılması ve isteğe ait kurallarına, aykırı oldukları belirtilmiş ve Sıhhat Bakanlığı’nın savunması beklenmeksizin, bu değişikliklerin acilen yürütmesinin durdurulması ve iptali talep edilmiştir. Ayakta Teşhis ve Tedavi Yapılan Özel Sıhhat Kuruluşları Hakkında Yönetmelik’te yapılan tıpkı içerikteki kısıtlamalara yönelik olarak da İstanbul Tabip Odası ismine dava açılmıştır. Gelişmelere ait hukuksal bilgi ayrıyeten paylaşılacaktır. (Kaynak: İstanbul Tabip Odası) (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı )

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Muayenehane Doktorlarına Çalışma Kısıtlaması Getiren Yönetmeliklerin İptali İçin Dava Açıldı
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!