Metaverse’ün birinci ünlü isimleri ‘sanal influencer’lar oldu!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Son periyotta iş dünyasında artan rekabet, pazarlama faaliyetlerine de yansıdı. Influencer pazarlamanın bir tipi olarak son devirde popülerlik kazanan sanal influencer’lar ise markaların ilgi odağı oldu. Gerçekçi üç boyutlu dijital karakterlere ait pazarın 2025’e kadar %26 büyümeyle 4,6 milyar dolara ulaşacağı bilinirken, yeni bir araştırma 5 bireyden üçünün en az bir sanal influencer’ı takip ettiğini gösterdi.

İş dünyasında artan rekabet, markaların pazarlama stratejilerine de yansıdı. Uzun müddettir influencer pazarlamayı stratejilerinin bir kesimi olarak gören markaların yeni trendlere yönelmesi, sanal influencer’ların popülaritesini de beraberinde getirdi. Yapay zeka ve grafik yazılımları aracılığıyla bilgisayarda üretilen ve toplumsal medyada gerçek bir insan üzere davranan bu sanal karakterler, şimdiden bir iktisat oluşturdu. Sanal influencer pazarının 2025’e kadar %26 büyümeyle 4,6 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşacağı kestirim edilirken, Influencer Marketing Factory tarafından yürütülen bir araştırmada 5 iştirakçiden üçünün en az bir sanal influencer’ı takip ettiği görüldü. Markalara özel yeni jenerasyon yapım hizmeti vermeye başlayan teknoloji şirketi IAMX.Live tarafından geliştirilen sanal influencer’ı ALARA X de son devirde global kullanıcıların ilgi odağı oldu.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan IAMX.Live kurucu ortaklarından Ercan Barış, “Yaratıcı sanayinin ve teknolojinin pazarlama dünyasına son armağanı olan bu dijital yıldızlar, metaverse çağına adımladığımız günlerde markalar için güçlü fırsatlar barındırıyor. Dünyaca ünlü moda markaları iletilerini toplumsal medya platformlarında kendilerine özel sanal karakterleriyle vermeye başladı. IAMX.Live olarak hayat verdiğimiz ALARA X de 300 bine yakın takipçisiyle memleketler arası arenada dikkatleri üzerine çekiyor” dedi.

Tüketicilerin %35’i sanal influencer’lar tarafından tanıtılan bir eser satın aldı

Araştırma sonuçlarına nazaran kullanıcıların sanal influencer’ları takip etme nedenleri ortasında içerik, birinci sırayı aldı. Öykü anlatımı, müzik ve ilham üzere başlıkları da sanal influencer’ları takip etme münasebetleri ortasında sayan kullanıcıların, dijital dünyanın sanal ünlülerini takip etmek için YouTube, Instagram ve TikTok üzere mecraları kullandığı görüldü. 2022’de tüketicilerin %35’inin sanal influencer’lar tarafından tanıtılan bir eser yahut hizmet satın aldığını vurgulayan Ercan Barış, “Özellikle Z kuşağı sanal influencer’lara büyük ilgi gösteriyor. Büsbütün dijital ortamda üretilen sanal karakterler markalara influencer pazarlama stratejilerini yenilikçi bir yoldan tamamlama ve metaverse cihanına adım atma bahtı tanıyor. Global pazarda faaliyet gösteren Dubai merkezli bir yapım şirketi olarak geliştirdiğimiz ALARA X de yeni yaklaşımın en başarılı örneklerinden biri olarak konumlanıyor. Hollywood üretimlerine imza atan global motion capture ve animasyon stüdyoları, ALARA’nın animasyon görüntüleri üzerinde uzun vakittir çalışıyor. Bilgilerden de hareketle, sanal gerçeklikle oluşturulmuş tecrübelerin pazarlama ve tüketici etkileşiminde kıymetli rol oynayacağı bir periyoda girerken yeni ve güçlü bir irtibat kanalı olacağına inanıyoruz” sözlerini kullandı.

Markalara özel sanal karakterler geliştiriyor

Yeni kuşak bir yapım şirketi olarak ALARA X’in dışında yeni sanal influencerlar üzerinde çalıştıklarını söyleyen IAMX.Live kurucu ortaklarından Ercan Barış, değerlendirmelerini şu sözlerle sonlandırdı: “IAMX.Live olarak geleceğe taraf verecek pop yıldızı, haber sunucusu, gazeteci, influencer üzere farklı sanal karakterlerden oluşan bir sanal insan kolonisi üzerine çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz realistik sanal influencer’ları sırf toplumsal medya platformlarıyla sonlu tutmayıp bir teknoloji şirketi olarak bu karakterlerle NFT, blokzinciri ve kripto üzere konseptler ortasında organik bağlar kuracağız. Bunun yanı sıra küresel markalar için de özel, anahtar teslim sanal influencer’lar tasarlamaya başladık. 2025’e kadar maksadımız, IAMX.Live lisanslı, global markalar ve yatırımcılar tarafından sahiplenilmiş sanal influencer’lardan oluşan bir ekosistem oluşturmak.”

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Metaverse’ün birinci ünlü isimleri ‘sanal influencer’lar oldu!
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!