featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Ünitesi Lideri Prof. Dr. Ayşe Burcu, Antalya’da düzenlenen 56. Ulusal Oftalmoloji Kongresi’nde kornea nakli ile ilgili olarak pandemi öncesi ve sonrası yaşananlar hakkında konuştu.

Türkiye’de 3-9 Kasım 2022 tarihlerinde kutlanan Organ ve Doku Bağışı Haftası’nda vatandaşları organ bağışı yapmaya davet eden Prof. Dr. Ayşe Burcu, “Pandeminin tesirlerinin azalmasıyla birlikte Türkiye’de kornea bağışı sürat kazandı. Kornea nakli bekleyen hasta listesi süratle azaldı. Yurtdışından ülkemize kornea nakli olmaya gelen hasta sayısında artış var” dedi. Türk göz tabiplerini temsil eden Türk Oftalmoloji Derneği 56’ncı Ulusal Kongresi 2-6 Kasım 2022 tarihleri ortasında Türk Oftalmoloji Derneği Diyarbakır Şubesi katkılarıyla Antalya’da düzenleniyor. Göz hastalıkları ve göz sıhhati alanında ülkemizdeki en kapsamlı ve kıymetli aktiflik olan kongreye, yurtiçi ve yurtdışından yaklaşık bin 500 göz uzmanı, 681 yerli ve 29 yabancı konuşmacının yanı sıra 78 firma ve 350 firma temsilcisinin katılıyor.

Kornea nakli bekleyenler azaldı

Türk Oftalmoloji Derneği Kornea ve Oküler Yüzey Ünitesi Lideri Prof. Dr. Ayşe Burcu, kongrede kornea nakli ilgili ülkemizde yaşanan gelişmelerle ilgili açıklamalar yaptı. Türkiye’de kornea nakli bekleyen hasta sayının pandemi periyodunda arttığını, lakin pandemi tesirlerinin azalmasıyla birlikte hem Sıhhat Bakanlığı’nın hem de Türk göz tabiplerinin yaptığı koordineli çalışmalarla kornea nakli bekleyen hasta sayısında süratle azalma kaydedildiğini söyledi. Kornea hastalığı görme kaybına sebep olan hastalıklar içinde üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Prof. Dr. Ayşe Burcu şöyle konuştu. “Kornea nakli bir göz nakli ameliyatı değildir, yalnızca gözün ön yüzeyinde bulunan kornea katmanı değişimidir. Hayatını kaybeden uygun organ bağışçılarının sağlıklı kornea katmanı alınarak hastalara kornea nakli yapılıyor.”

Yabancıların tercihi Türkiye

“Sağlık Bakanlığının kurduğu sistemle göz bankaları yahut bankalara bağlı doku kaynağı merkezlerince vefat eden bireylerdeki uygun kornealar belirlenip steril kaidelerde alınıyor ve ameliyatla kornea nakli bekleyen hastalara naklediliyor. Tüm dünyada doku kaynağının kısıtlı olması nedeniyle kornea nakli bekleyen çok sayıda hasta var. Ülkemizde de geçmiş yıllarda kornea nakli bekleme listeleri hayli kabarıktı. Bugün Türkiye’de göz hekimleri kornea nakli konusunda çok ileri derecede deneyim kazanmıştır ve dünya standartlarında kornea nakli ameliyatları yapılıyor. Hatta yurtdışındaki kornea nakli bekleyen hastalar da ameliyat için Türkiye’ye gelmeyi tercih ediyor.”

Kornea bağışçısı olalım

Prof. Dr. Ayşe Burcu, Organ ve Doku Bağışı Haftası sebebiyle halkımızı organ bağışı yapmaları konusunda hassas olmaya davet ederek, “Kullanılmayan kornea katmanının diğer bir hastanın gözüne nakli görmeyen hastalarımıza ışık oluyor. Organ nakli hayat kurtarır, kornea nakli gözü kurtarır, görmek hepimiz için çok kıymetli.” dedi.

Nakillerde COVID-19 hadisesine rastlanmadı

COVID-19 pandemisi sırasında hastalığın kornea nakli yolu ile bulaşıp bulaşmadığı tam bilinmediğini, temaslı yahut kuşkulu vefatlardan kornea alınmadığını kelamlarına ekleyen Ayşe Burcu şöyle devam etti: “Hastalar da kendilerini COVID-19’dan korumak için o periyotta nakil ameliyatlarını ertelemeyi tercih ettiler. Hem kornea temininin azalması hem de hastaların ameliyatlarını ertelemeleri nedeniyle bekleme listeleri yine artmıştı.   Sıhhat Bakanlığı ve Türk Oftalmoloji Derneği’nin bu devirlerde yaptığı halkı bilinçlendirme çalışmaları, istatistiksel ve geri bildirim çalışmaları ve Türk göz doktorlarının de özverili çalışmaları ile kısa müddette tekrar bekleme listeleri süratle eritildi. Şu ana kadar kornea nakli ile bulaşmış bir COVID-19 hadisesine rastlanmadı. Pandeminin süratle denetim altına alınması ile kornea nakli ameliyatları da tekrar süratle formda artmaya başladı.” (BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kornea Bağışı Arttı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!