featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Günümüzde birçok kişi tarafından sevilerek içilen kahve, özelikle Türk toplumunda severek tüketiliyor. Pekala günde çok sayıda kahve tüketiyorsanız bağımlı olma ihtimaliniz var mı? Uzmanlar, kahve bağımlılığı konusunu masaya yatardı.

Günde 1-2 fincan ile başlayan kahvenin hazzın artmasıyla bir arada bireyde bağımlılığa yol açabileceği ihtarında bulunan Psikiyatri Uzmanı Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, tüketimin ölçülü bir formda olması gerektiğini belirterek günlük en fazla 1-2 fincan tüketilmesini tavsiye etti. Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, kafein yoksunluğu çeken beşerler tarafından en sık fark edilen semptomun şiddetli, ağır baş ağrısı olduğunu söyledi.

Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, kahve tüketimi ve kahve bağımlılığına ait değerlendirmede bulundu.

Kahveyi keyifli anlarda tüketiyoruz

Günümüzde tüketimi artan kahvenin ekseriyetle keyifli ve memnun hissedilen anlarda içildiğini kaydeden Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, ölçülü tüketimin değerine işaret etti. Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, kahve tüketirken de her şeyde olduğu üzere “azı karar birden fazla zarar” kelamının akılda tutulması gerektiğini kaydeden Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, “İnsan kahveyi memnun olduğu vakitlerde içmektedir. Kendime hoş bir şey yapayım, kendimi ödüllendireyim bir kahve içerek ya da çok sevdiğim biri ile sohbet edeceğim bir kahve eşliğinde üzere bizi rahatlatan, gerilimimizi azaltan ve memnun olduğumuz anlardır. Bu nedenle mutluluğumuza da eşlik ediyor, damarları genişletiyor, zihni açıyor, bunların yanı sıra bilhassa memnun anlarımıza eşlik ediyor olması daha da kıymetli geliyor bizlere.” diye konuştu.

Günde kaç kahve içilmeli?

Kahve tüketiminin ölçüsünün kıymetli olduğunu kaydeden Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, “Günde yaklaşık 13-14 fincan kahve içen şahıslarda, evvel alınan ölçü bu düzeylere gelene kadar 1-2 kahve ile başlayıp birebir hazzı alana kadar ölçü artmaya başlamaktadır. Bu ölçü ölçülü bir halde olmalıdır ve çok fazla tüketilmemelidir. Günlük en fazla 1-2 fincan kahve tüketimi olağan olarak görünmektedir.” dedi.

Dozu kaçırıldığında kafein, bağımlılığa yol açabiliyor

Dr. Dilbaz, “Kafein uyarıcı bir husus olduğundan, kafein kullanıcıları, kafeinin onlara verdiği artan güç ve uyanıklıktan yararlanırken, dozunu kaçırıp bunu bağımlılık haline getirebilirler.  Kimi beşerler, işleriyle bağlı zihinsel ve fizikî aktivitelere yönelik enerjiyi ve ilgiyi artırmak için kafeinin uyarıcı tesirlerinden yararlanırlar.” vurguladı.

 Gerginlik ve baş ağrısı ortaya çıkabilir

Kişinin günlük alıştığı ölçüde kahve içmediğinde kahveye muhtaçlık duyabildiğini belirten Dr. Dilbaz, “Kişi bu durumda bir arama davranışı içinde oluyor. Kafein eksikliğinde birtakım bireylerde gerginlik ve baş ağrısı durumları yaşanabilmektedir. Kahve tüketiminde öncelikle değerli olan tüketilen ölçüdür. Lakin ölçüden da kıymetli olan durum ise kişinin tıpkı hazzı yakalayabilmek için ölçünün artıyor olmasıdır. Biz bu duruma tolerans diyoruz, bağımlılıkta olmazsa olmazımızdır.” dedi.

Kafein yoksunluğunda şiddetli baş ağrısı çekilebilir

Kafein yoksunluğunun kafein bağımlısı olanlarda daha çok hissedildiğini tabir eden Dr. Dilbaz, “Kafein yoksunluğu çeken beşerler tarafından en sık fark edilen semptom şiddetli, ağır baş ağrısıdır.  Ekseriyetle çok yorgun ve hatta uykulu hissederler. Konsantre olmada zorluk çekebilir, depresif yahut sonlu olabilirler. Kafein yoksunluğu çeken insanlarda bulantı, kusma, kas ağrısı yahut grip gibisi semptomlar da yaşanabilir. Güç eksikliği, motivasyon düşüklüğü de görülebilir.” diye vurguladı.

Kahve bağımlılık yapar mı?

Kahvenin içerdiği kafein nedeniyle bağımlılık yaptığını tabir eden Dr. Dilbaz,  “Kahveyi almadığımız vakitlerde arama davranışı yani aşerme ortaya çıkar. Gebelerin canları kışın nasıl erik isterse birebir bu durum üzere bu şahısların kahve istiyor olmaları, tekrar almadıkları vakitlerde tüketmediklerinde mahrumluk ve gereksinim belirtilerinin oluşması, etrafında ve etrafındakilerin bu bireylerin kahvesi ile şikayetçi olması yani ‘Çok içiyorsun’ ya da sabah kalkar kalkmaz birinci iş eline kahveyi alıyorsa yavaş yavaş bağımlılıktan kelam etmemiz gerekmektedir.” belirtti.

Gençleri tehdit ediyor

“Kahve dayatılan bir kültür olmaya başladı ve çay tüketimi azaldı” diyen Prof. Dr. H. Nesrin Dilbaz, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ayrıca kahve uyku kaçırır ve yemekten sonra düşebilen kan şekerinin akabinde kahve tüketilmesi ile birlikte kişi kendini dopinglemiş oluyor. Bilhassa bağımlılık ile ilgili kısmına baktığımızda birtakım gençlerde görüyoruz, bizim ülkemizde de yavaş yavaş başladı. Yurt dışında da görüyorsunuzdur. Bazen biz bilhassa terapilerde soruyoruz. Sabah kalkıp birinci gördüğünüz kişi kimdir diye sorduğumuzda tek karşılık alıyoruz: Kafedeki barista. Zira o kadar yalnızlar ki sabah en erken saatte kalkıyor ve birinci işleri gidip bir kahve almak ve hayatlarına o halde devam etmek. Sabah uyanmak için, yemekten sonra oluşan rehaveti ortadan kaldırmak için ve öğrencilerde ise gece uyumamak için kafein tüketimi yapılmaktadır.” (BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Kahve Bağımlılığı Nedir ?

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!