Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Değerli Bilgi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Havaların güzelce soğuduğu bugünlerde virüsler de tam manasıyla kol geziyor! Bilhassa kapalı ortamlarda bulaş riskinin çok kolay olması nedeniyle çocukların en sık karşılaştığı hastalıkların başında Influenza (A) yani domuz gribi geliyor. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş “Son günlerde ani başlayan yüksek ateş, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve kas ağrıları üzere şikayetlerle polikliniklere ağır müracaatlar yaşanıyor. Influenza virüsü genelde teneffüs yoluyla bulaştığından gerek yetişkinlerde gerekse çocuklarda bulaş riski son derece yüksek. Kreş ve okul çağındaki çocuklarda ortak kullanım alanları da bulaşma riskini hayli artırıyor” diyor. Influenzanın kronik hastalığı olanlarda ve 2 yaş altındaki çocuklarda daha ağır seyrederek alt teneffüs yolu enfeksiyonlarına ve hastane yatışlarına dek önemli sıkıntılara yol açabildiğini vurgulayan Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş, influenza hakkında bilinmesi gereken 7 kıymetli noktayı anlattı, değerli ihtarlar ve teklifler verdi.

Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Değerli Bilgi

En Fazla Teneffüs Yoluyla Bulaşıyor

Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Kıymetli Bilgi

Domuz gribi olarak da isimlendirilen Influenza-A virüsünün en sık teneffüs yoluyla bulaştığını vurgulayan Dr. Betül Sarıtaş şöyle konuşuyor: “Hapşırma ve öksürme sonrası virüsler 30-40 dakika boyunca havada asılı kalabiliyor ve bir metreden daha uzaktaki şahısları de enfekte edebiliyor. Influenza-A virüsü bulaştıktan sonra bilhassa birinci 2 gün olmak üzere 5-10 güne kadar bulaştırıcılık devam edebiliyor.”

 4 Gün Sonra Ortaya Çıkabiliyor

Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Değerli Bilgi

Hem hayvanları hem de insanları enfekte edebilen Influenza-A, günümüze kadar genetik değişiklikler göstererek tarihte bilinen birçok pandemiye (İspanyol gribi, Asya gribi, Hong-Kong gribi) neden olan bir virüs. Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş “İnfluenza salgınları genelde ekim aylarında görülmeye başlar, ocak-şubat aylarında en üst düzeye ulaşır ve mart-nisan aylarında sıklığı giderek azalmaya başlar. Son günlerde çok sık görülen Influenza-A virüsü çocuğa bulaştıktan sonra hastalığın belirtilerinin ortaya çıkması 1-4 gün ortasında değişiyor” diye tabir etti.

Belirtileri Şunlar

Ani başlayan yüksek ateş, halsizlik, yaygın kas ağrıları, boğaz ağrısı, burun akıntısı ve öksürük influenza virüsünün en değerli belirtilerini oluşturuyor. Dr. Betül Sarıtaş, bilhassa 5 günden uzun süren ateşi olan çocuklarda anne ve babaların gelişebilecek komplikasyonlar açısından dikkatli olmaları ve kesinlikle bir çocuk doktoruna başvurmaları gerektiğini söylüyor.

Test Negatif Çıksa Bile Dikkat

Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Değerli Bilgi

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş “Bu şikayetlerin varlığında burundan sürüntü alınarak süratli bir formda influenza testi yapılabiliyor. Testin olumlu gelmesi teşhis koydururken, negatif gelmesi ise kesin bir halde hastalığın olmadığı manasına gelmiyor. Tedavi edilmeyen influenza hastalarında yüzde 15-50 oranında orta kulak iltihabı gelişebiliyor. Birebir vakitte hastalığın seyrinde zatüre, astım hastalarında astımın tetiklenmesi, krup, ateşli nöbetler ve az de olsa ataksiler görülebiliyor. Bu nedenle çocukların uygun gözlemlenmesi ve gerektiğinde vakit kaybetmeden tabibe başvurulması gerekir” uyarısı verdi.

Kafanıza Nazaran Antibiyotik Vermeyin

Influenza testi müspet çıkan hastalarda antiviral tedaviye birinci 48 saat içinde başlanması gerektiğini belirten Dr. Betül Sarıtaş şöyle konuşuyor: “Influenza virüs enfeksiyonu olduğu için bilhassa antibiyotik kullanılmıyor. Hastalık ilerleyip bakteriyel enfeksiyon eklenirse antibiyotik kullanılabiliyor. Bu nedenle aileler tabibe müracaattan rastgele antibiyotik vermekten kesinlikle sakınmalıdır. Bununla birlikte bol bol sıvı tüketilmesi, yatak ıstırahati, hastanın odasının sık sık havalandırılması, uyku sistemi ve sağlıklı beslenmenin aileler tarafından desteklenmesi çocukların güzelleşme sürecini hızlandırır. Aileler tabip tekliflerini dikkate almalı ve yüzeysel vitamin desteklerinden de kaçınmalıdır.”

İnfluenza’dan Korunmak İçin Şunlara Dikkat

Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Kıymetli Bilgi

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Betül Sarıtaş hastalıktan korunmanın yolları ile ilgili olarak “Influenzadan korunmada en tesirli prosedür aşılanmadır. Ülkemizde 6 ay üzerindeki tüm çocuklar aşılanabilmektedir. Bilhassa risk kümesindeki, bağışıklığı düşük ve kronik hastalığa sahip olan çocukların aşılanması büyük değer taşımaktadır. Influenza aşısının her sene tekrarlanması gerekir. Bulaşmayı önlemek için grip olanlarla yakın temastan kaçınılmalıdır. Hasta şahısların bulunduğu ortamda maske takılmalı, öksürme ve hapşurma durumlarında ağız ve burun mendil ile kapatılmalıdır. Hijyen kurallarına kesinlikle uyulmalı, yemeklerden evvel eller kesinlikle yıkanmalı, eller gün içinde yüze sürülmemelidir” dedi.

Şu Yanlışlardan Kaçının

Anne babaların grip olan çocuklarını okula göndermemeleri gerektiğini vurgulayan Dr. Betül Sarıtaş, bu sayede hem virüsün bulaş riski nedeniyle öteki çocuklara ziyan verilmeyeceğini hem de ıstırahatın kaide olduğunu söylüyor. Kimi ailelerin influenza aşısının civa içerdiği kanısı ile çocuklarına aşı yaptırmaktan kaçındığına da dikkat çeken Dr. Betül Sarıtaş “Ancak influenza aşısı civa içermemektedir. Tıpkı vakitte yumurta alerjisi olan çocuklarda da  influenza aşısı uygulanabilmektedir. Bu nedenle anne babaların doktor önerisi ile çocuklarına aşı yaptırması onların kış ayları boyunca korunmasında çok tesirli olacaktır” diye belirtiyor.(BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Influenza Hakkında Bilinmesi Gereken 7 Değerli Bilgi

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!