İndirimleri Neden Bu Kadar Seviyoruz ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

İçinde bulunduğumuz Kasım ayında öne çıkan kampanya ve indirimler ile alışveriş çılgınlığı gündeme geliyor. Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, indirimlerin kaçırılmaması gereken bir fırsat üzere sunulması nedeniyle şahıslarda gereğince düşünmeden, değerlendirmeden dürtüsel bir satın alma davranışı gözlemlendiğini söyledi. Sedef Koç Bal, “Birey olarak davranışlarımıza eşlik eden his ve kanılarımızı gözden geçirmeli ve kendimize dair farkındalığımızı arttırmalıyız” teklifinde bulundu.

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, bilhassa Kasım ayında kampanyalarla gündeme gelen indirimlerin ilgi görmesinin nedenlerini kıymetlendirdi.

Yeni bir eşya almak haz veriyor

Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, bilhassa medya araçlarının tesiriyle öne çıkan indirim ve kampanyaların büyük ilgi gördüğünü belirterek “Peki satın almayı planladığınız o objeye hakikaten gereksiniminiz var mı? Kendimiz için yeni bir eşya edinmek, bundan haz almak elbette olağan. Bir müddettir planladığımız bir şeyi satın almak için indirim devrini beklemek de elbet mantıklı bir adım. Lakin tüm bunların dışında, alışveriş çılgınlığına evrilen sıhhatsiz bir satın alma davranışı ortada” vurguladı.

Modda Bulvar’da Yeni Bir Hayat Başlıyor

Sürekli hatırlatmalara maruz kalınıyor

Meselenin toplumsal medya boyutunun elbette göz arkası edilemeyeceğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Belirli tarihlerin yaklaşmasıyla birlikte çeşitli mecralar aracılığıyla daima hatırlatmalara maruz kalıyoruz.  Gerisinden duygusal bir manipülasyon başlıyor. Sahip olma dileği, haz arayışı, heyecan, coşku, hırs… Toplumsal medyanın ve reklamların tesiri çok güçlü olmakla birlikte; diğerlerinde olana sahip olarak ‘onlar üzere olma’ dileği, aidiyet beklentisi, o objeye sahip olarak statü edinme, haz arayışı yahut dürtü denetiminde zorlanma üzere sebepleri de pahalandırmak gerekir” dedi.

İndirimleri neden bu kadar seviyoruz?

İnsanlar çeşitli mazeretlerle kendini ikna ediyor

İnsanların bilhassa bu devirde kendini çeşitli mazeretlerle ikna etme uğraşı içinde olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “İnsanlar ‘İndirimler bitmeden, stoklar tükenmeden çabucak almam lazım!’ ‘Herkeste var, bende de olmalı’, ‘İndirim varken alayım bulunsun’, ‘Şimdi almazsam fiyatı artınca almam gerekecek, en uygun vakit şimdi’ üzere çeşitli mazeretlerle kendini ikna etme eforuna girmektedir. Birey gereksinim dışı satın alma davranışı sırasında memnun iken günün sonunda keyifsiz ve gergin olup ekonomik problemlerle karşılaşabiliyor” uyardı.

Duygularımızı ve niyetlerimizi gözden geçirmeliyiz

Söz konusu indirimlerin kaçırılmaması gereken bir fırsat üzere sunulması nedeniyle bireylerde gereğince düşünmeden, değerlendirmeden dürtüsel bir satın alma davranışı gözlemlendiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Sedef Koç Bal, “Birey olarak davranışlarımıza eşlik eden his ve kanılarımızı gözden geçirmeli ve kendimize dair farkındalığımızı arttırmalıyız” teklifinde bulundu.

İndirimleri neden bu kadar seviyoruz?

Pandemi sonrası tüketim alışkanlıkları değişti

Tüketim alışkanlıklarının tüm dünyada değişime uğradığını kaydeden Sedef Koç Bal, “Özellikle Covid-19 salgını sonrasında değişen dünya tertibine birtakım bahislerde toplum olarak çok kısa müddette ahenk sağladık. Çevrimiçi alışveriş bunun örneklerinden. Sanal sepeti doldurmak, fizikî alışveriş sepetini doldurmaktan daha pratik, daha hijyenik gözükmekte fakat sıhhat için sağladığı avantajı ekonomimiz için maalesef sağlamıyor. Rastgele bir insan davranışındaki aşırılığı araştırmaya paha bulduğumuz üzere alışverişte de birebir durum kelam konusu” diye belirtti.

Altında yatan nedenler araştırılmalı

Abartılı her davranışta olduğu üzere alışveriş yaparken ortaya çıkan aşırılıkların altında da çeşitli meselelerin olabileceğini söz eden Psikolog Sedef Koç Bal, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu davranışın sonucunda oluşan sıkıntıların yanı sıra neden olabilecek durumları, eşlik edebilecek öbür ruhsal rahatsızlıkları da art planda düşünmekte yarar var. Örneğin duygudurum bozukluklarıyla birlikte artan alışveriş davranışını yahut alışveriş bağımlığı üzere etmenleri de ruh sıhhati profesyonelleri olarak ele almalıyız. Yeterli hissetmek için yaptığınız bir hareket, sonrasında sizin için aksiliklerle sonuçlanıyorsa ve hayat kalitenizi düşürüyorsa uzman dayanağı almayı düşünebilirsiniz.” (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
İndirimleri Neden Bu Kadar Seviyoruz ?
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!