Hırdavat kesiminde mahallî pazardaki maliyet avantajı Türkiye’yi ihracatta bir adım öne çıkarıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm dünyayı tesirini altına alan sanayi 4.0, küresel üretim ve imalat sanayisinin dinamiklerini tekrar tanımlıyor. Ticaret yollarının değiştiği bu süreçte birçok ülkenin yeni pazar arayışları sürerken, coğrafik ve jeopolitik açıdan değerli bir pozisyonda bulunan Türkiye bir adım öne çıkıyor. Yerli hırdavat e-ticaret platformu ise lokal pazarın 2022 özetini açıklıyor.

Pandemi devriyle birlikte dünyada değişim gösteren tüketici davranışları süratli bir halde dijitalleşme eğilimine girdi. Bu süreç, e-ticaret alanında hareketlenmeye yol açarken, birçok bölüm üzere hırdavat bölümü de dijitalleşme trendine ayak uydurarak faaliyet ağını genişletti. Jeopolitik pozisyonu prestijiyle farklı coğrafyalara mal tedariği yapabilen ülkemiz ise bu sayede devir boyunca küresel pazarda avantaj elde etti. İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği’nin (İDDMİB) 2022 Ekim Değerlendirmesi Raporu’na nazaran ülkemiz hırdavat bölümünün 2022’nin Ekim ayındaki ihracatında bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla aylık bazda %0,82’lik bir artış kaydetti. Bu periyotta Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı ülkelerin başında ise Almanya yer aldı.

Hırdavat kesiminin online pazaryeri platformu HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, dalın Türkiye’nin toplam ihracatına olan katkısının da giderek arttığını tabir ederek, bahse dair şu değerlendirmede bulundu: “İDDMİB’in açıkladığı sayılar, hırdavat bölümünün yereldeki oyuncularının globaldeki dinamikleri yeterli tahlil ederek bunu avantaja çevirebildiğinin bir delili. Bunun yanı sıra pandemi sonrası değişen tüketici alışkanlıklarını, e-ticaretin yükselişini, bölümün global çapta gelişim ve değişim gösteren alışkanlıklarına ahenk sağladığının bir göstergesi. Gelecek periyotta de yerli şirketlerin bu kapsamda iş ağını daha da genişleterek hizmetlerini kıtalararası bir boyuta taşıyacağını ve ülkemizin öbür birçok bölümde olduğu üzere hırdavat dalında de ihracat sayılarında rekor düzeye ulaştıracağını düşünüyoruz.”

Hırdavat dalının yerli şirketleri jeopolitik pozisyonu avantaja çeviriyor

Pandemi sonrası yaşanan gelişmelerle birlikte hırdavat dalında yeni pazar ve ticaret yollarının oluşmasının birçok ülkenin ithalatta istikamet değiştirmesine yol açtığını belirten HirdavatBulurum.com’un E-ticaret Yöneticisi Onur Kurt ise Türkiye’nin bu süreçte kilit bir rol üstlendiğini tabir etti. Altyapı yatırımları ve coğrafik pozisyonunun gücüyle Türkiye’nin, başta Avrupa olmak üzere dünyanın üretim üssüne dönüşeceğini belirten Onur Kurt, “Jeopolitik pozisyonunun yanı sıra ekonomik gelişmelerden teknolojik eğilimlere, maliyet avantajlarından iş gücüne erişim konusunda avantajlı olan Türkiye, milletlerarası şirketler için adeta bir cazibe merkezi haline geldi. Zira dünya çapında yaşanan politik ve ekonomik gelişmeler maliyet hassas sanayilerin Türkiye’ye yönelmesini sağladı. Giderek daha rekabetçi olan global imalat arenasında büyümeyi sağlamak ve sürdürülebilir kılmak uzun vadeli yapısal eğilimler ve stratejik pozisyonlandırma ile mümkün. Ülkemizin potansiyelini ve coğrafik pozisyon avantajını gerçek kıymetlendirerek hırdavat kesiminde de başka ülkeler ortasında köprü olmaya devam edeceğini düşünüyoruz.”

Yerli şirketlere e-ticaret için online pazaryeri platformu oluşturdular

Hırdavat kesiminde tüm üreticilere ve tüketicilere e-ticaret yapabilecekleri bir pazaryeri oluşturduklarını aktaran HirdavatBulurum.com’un Kurucu Ortağı Eshabil Kulaklı, açıklamalarına şu sözlerle sonlandırdı: “E-ticaret platformumuzda tüm kullanıcılara imajlı takviye, tıpkı gün kargo, ödeme kolaylığı, anında iade garantisi üzere birçok fırsat sunuyoruz. Platformumuzla birlikte ülkemizin hırdavat dalına katkıda bulunan işletmelerin hem muhtaçlıklarını karşılayabileceği hem de satış yapabileceği bir ortam yaratmaktan çok memnunuz. Gelecek devirde daha çok işletmeye ulaşarak hırdavat bölümünün ülke ekonomisindeki hissesini artırmayı hedefliyoruz.”

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Hırdavat kesiminde mahallî pazardaki maliyet avantajı Türkiye’yi ihracatta bir adım öne çıkarıyor

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!