Her 10 bireyden 7’si en taze meyve ve sebzelerin pazarlarda olduğunu düşünüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gün geçtikçe yaygınlaşan sağlıklı ömür ve âlâ beslenme trendi, tüketicileri taze meyve ve zerzevat satın almaya yönlendiriyor. Geliştirdiği hizmet modeliyle birlikte pazar tezgahlarından online sipariş verilmesini sağlayan taşınabilir uygulama PAZARDAN ise 2022 Kullanıcı Davranış Araştırması’nda tüketicilerin meyve ve zerzevat alışverişlerindeki değişen alışkanlıklarına ve kriterlerine ışık tutuyor. Araştırmaya nazaran her 10 bireyden 7’si en taze meyve ve sebzelerin semt pazarlarında bulunduğunu düşünürken, %71’i ise sadece hazır besin eserlerini değil, semt pazarlarındaki meyve ve zerzevat alışverişlerini de çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla yapabilmek istiyor.

Pandeminin akabinde giderek yaygınlaşan sağlıklı hayat trendi, tüketicileri besin alışverişlerinde taze zerzevat ve meyveye yönlendiriyor. Geliştirdiği uygulamayla birlikte pazar tezgahlarındaki taze eserleri alarak direkt tüketiciye teslim eden PAZARDAN ise geçtiğimiz günlerde yayınladığı ve İstanbul’da 200 bayan tüketiciyle gerçekleştirdiği 2022 Tavır ve Davranış Araştırması’nda tüketicilerin besin alışverişlerindeki değişen alışkanlıklarına ve tercih kriterlerine ışık tutuyor. Farklı yaş, meslek ve eğitim kümelerinden bireylerin katıldığı araştırmada tüketicilerin alışverişlerini en çok nerelerden yaptıkları ve çevrimiçi alışveriş kanallarına ait görüşleri de ele alınırken, buradan yola çıkarak meyve ve zerzevat alışverişlerinde gelecek periyotta benimsenebilecek davranış modellerinin de izi sürülüyor.

Her 10 bireyden 7’si en taze meyve ve sebzelerin semt pazarlarında bulunduğu düşünüyor

Araştırmada iştirakçilere hangi sıklıkla meyve ve zerzevat tükettikleri sorulduğunda şahısların %54’ü bu soruya her gün karşılığını verirken, %23’ü de haftada 4 ila 5 kere biçiminde yanıtlıyor. Son 3 yılda meyve ve zerzevat tüketimini artırdığını belirterek %18’lik bir hisseye sahip olan bireyler de bu artışın sağlıklı bir hayat isteğinden kaynaklandığını söylüyor. İştirakçilerin %40’ı meyve ve zerzevat alışverişinde fiyat avantajını ikinci planda tuttuğunu öne sürüyor ve alışverişlerinde en kıymetli kriterin ‘tazelik’ olduğunu aktarıyor. Pazardan’dan edinilen bilgilerden hareketle bu noktada 10 şahıstan 7’si en taze meyve ve sebzelerin üreticiden yola çıkarak direkt tüketiciye ulaştırıldığı yerler olan semt pazarlarından satın alınabileceğini bildirirken, alışverişlerini bu tezgahlardan yapıyor.

Katılımcıların %71’i meyve ve zerzevat alışverişlerini de çevrimiçi yapmak istiyor

Pazardan tüketici alışkanlıklarını incelediği araştırmada, dijitalleşmenin bu davranışlar üstündeki tesirine de mercek tutuyor. Buna nazaran tüketicilerin 3’te ikisi alışverişlerini artık çevrimiçi kanallar aracılığıyla gerçekleştiriyor. Alışverişlerin çevrimiçi uygulamalara kaymasının nedenlerinin birinci sırasında ise bu uygulamaların vakit tasarrufu yaratması yer alırken, sıralamayı bu uygulama ya da platformların indirim yahut kampanyalar oluşturmaları takip ediyor. Açıklanan bilgilere nazaran tüketicilerin %71’i de sırf hazır besin eserleri değil, semt pazarlarındaki meyve ve zerzevat alışverişlerini de artık çevrimiçi uygulamalar aracılığıyla yapabilmek istiyor. Pazardan ise semt pazarlarından online alışveriş imkanı sunarak, e-ticarette yeni bir kategori yaratıyor ve pazarcıların dijital dönüşümüne liderlik ediyor.

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Her 10 bireyden 7’si en taze meyve ve sebzelerin pazarlarda olduğunu düşünüyor

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!