GESİFED Yönetimi Didim’de buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Aydın, Denizli ve Muğla’da, ortak ilke ve hedefleri benimseyen, düşünce ve hareket birliği sağlayan iş insanları derneklerini aynı çatı altında toplayan Güney Ege Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (GESİFED), kasım ayı yönetim kurulu toplantısını Aydın’ın Didim İlçesi’ne bağlı Akbük Mahallesi’nde gerçekleştirdi. GESİFED Başkanı Oktay Mersin’in başkanlık ettiği toplantıya; Aydın Genç İş İnsanları Derneği (AYGİAD), Aydın Girişimci Kadınlar Derneği (AGİKAD), Bodrum Esnaf Sanayici ve İş İnsanları Derneği (BESİAD), Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD), Denizli Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (DESİAD), Denizli Soroptimist Kulübü – İş ve Meslek Kadınları Derneği (DENSOR), Didim Genç İş İnsanları Derneği (DİGİAD), Efeler Sanayici ve İş İnsanları Derneği (EFESİAD), Girişimci Kadınların Desteklenmesi Derneği (GİKAD), Söke Genç İş İnsanları Derneği (SÖGİAD), Marmaris Genç İş İnsanları Derneği (MarmarisGİAD), Kuşadası Genç İş İnsanları Derneği (KUGİAD), Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) başkan ve temsilcileri katıldı.

Toplantı öncesinde basın açıklaması yapan GESİFED Başkanı Oktay Mersin; “GESİFED Kuruluşunun hemen ardından, gücünü ve etkinliğini, iş insanlarının üye olduğu federasyon ve derneklerinden alarak çatısı altında 26 bölgesel, 4 sektörel olmak üzere 30 federasyon, 300’e yakın üye dernek üzerinden 50 bine yakın şirket bulunduran Türk Girişim Ve İş Dünyası Konfederasyonu’na (TÜRKONFED) üye olmuştur. Bizler 2021 senesi Nisan ayında göreve geldik. İlk hedefimiz; bölgede daha aktif olabilmek adına üye sayımız arttırmak oldu. Bunu da başardık. Bünyemize 3 yeni dernek dahil ettik. GESİFED, Aydın’da 6, Denizli’de 4, Muğla’da 2, İstanbul’dan da TÜSİAD’ın üye olduğu; toplamda 13 üye dernek üzerinden bin 500’ün üzerinde iş insanına hitap etmektedir. Diğer hedeflerimizi hayata geçirebilmek adına komisyonlar kurduk. İlerleyen günlerde üye aidiyetlerinin artırılması, kurumsallaşma adımlarıyla birlikte daha güçlü bir GESİFED’in bilinilirlik çalışmalarına önem verilmesi, mentörlük rolünün güçlendirilmesi, federasyon içi üyeler arası ve federasyon dışı aktörlerle iletişimlerin geliştirilmesi, yaratılan katma değerlerin kayıt altına alınarak bölge genelinde veri kaynağı haline gelmek odağımız olacaktır. Dönemimizde özellikle odak noktalarımızın ve stratejik amaçlarımızın bölge kalkınmasındaki yaratacağı farklılığın farkında olarak ‘Bölgemizde Gelecek GESİFED İle Şekillenecek’ diyerek, temamızı sürdürülebilir projelerle hayata geçirerek yaşatacağız” dedi.

“Küresel ekonomi, değişime girdi”
Toplantıda tedarik zincirlerindeki sıkıntıya da dikkat çeken Başkan Mersin, “Küresel ekonomi düzeni 2008 yılında ABD’de başlayan ve tüm dünyayı etkileyen küresel finansal krizi ile bir değişime girmiştir. Küresel ticaret savaşları, tekno-milliyetçilik gibi akımların küresel ticaret rejimini tekrar tanzim ettiği bu yeni dönemde Kovid-19 salgını ve hemen sonrasında baş gösteren jeopolitik gerginlikler tedarik zincirleri yeniden oluşturulmaktadır. 2021’de yüzde 6 olan küresel büyümenin, bu yıl yüzde 3,2’ye, 2023’te de yüzde 2,7’ye yavaşlayacağı tahmin ediliyor” ifadelerini kullandı.

“Önceliğimiz hep Didim olmuştur”
Derneklerinin 3 Mayıs 2016’da 7 genç iş insanı tarafından kurulduğunu ifade eden DİGİAD Başkanı Serhat Cengiz; “Bugün üye sayımız 43’e ulaşmıştır. Derneğin kuruluşu sonrasında dönemin yönetim kurulu tarafından GESİFED üyeliği gerçekleştirilmiştir. DİGİAD olarak önceliğimiz hep Didim olmuştur. Didim ve çevresinde bulunan iş insanlarını bir çatı altında toplamak onların tanışma ve kaynaşmalarını sağlamak, mesleki konularda bilgi alışverişi yapmalarını sağlamak, üyelerin ilgili özel ve resmi kuruluşlar ile ilişkilerini geliştirmek derneğimizin ana felsefemiz olmuştur. Didim’de yapılan etkinlilere katkı sağlıyoruz ve paydaş oluyoruz” sözlerini kaydetti. SÖGİAD Başkanı Burak Semerci ise Söke’de iş insanlarının projeleri ve yeni istihdam ile iş sahaları konusunda çalıştıklarını ifade ederek; “Biz 2016’da GESİFED ailesine katıldık. Bugün ne kadar doğru bir karar aldığımızı görüyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla beraber çok iyi organizasyonların içindeyiz” dedi.

“Ekonominin geleceğiyle ilgili süreçleri paylaşacağız”
Toplantıda konuşan GESİFED Başkan Yardımcısı ve Denizli Sanayi Odası Meclis Başkanı Okan Konyalıoğlu; “Bugün toplantımıza vesile olan ağırlayan herkese teşekkür ederim. Toplantının keyifli geçeceğini ve ekonominin geleceğiyle ilgili süreçleri paylaşacağımız bir toplantı olacak. Bu paylaşımlar bizim için çok kıymetli. Bizimle paylaşımda bulunup katkı koyduğunuz için teşekkür ederim” şeklinde ifade etti.

“Bölgedeki kültürel turizme destek verilmeli”
Bölgedeki kültürel turizme destek verilip, kültürel turizmin öne çıkarılması gerektiğinden söz eden GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve SÖGİAD geçmiş dönem başkanı Bilal Ülker; “Antik kentlerimiz hak ettiği yere gelmeli. Çok fazla ziyaretçi almalı diye düşünüyorum. Asıl katmadeğer yaratan gurme ve kültür turizmi. Bununla ilgili burada inşallah bir plan, proje perspektif ortaya koyabiliriz. Söke ve Didim’de katma değeri yüksek turizmi nereye getirebileceğimiz konusunu bugün burada ele alacağız” dedi.

“DEGİAD, bölgemizde en güçlü derneklerden”
GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve DEGİAD Başkan Yardımcısı Mehmet Erişkin, şunları kaydetti: “Denizli Genç İş İnsanları Derneği (DEGİAD) olarak bölgemizde en güçlü derneklerden biriyiz. ‘600 üyemizle bölgemize nasıl katkıda bulunuruz?’ sürekli bunun uğraşı içindeyiz. Bugünkü ev sahibimize teşekkür ederim.” GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve AGİKAD Başkanı Av. Senem Barut; şunları söyledi: “Aydın girişimci kadınlar derneği kadının sosyal ve kültürel hayatta daha güçlü bir pozisyonda ekonomi ve üretime katılması için kadını güçlendirme gayesiyle hareket etmekte ve bu yönde projeler geliştirmektedir. Ben toplumda bireyler STK’lar ve basın mensupları aracılığıyla çok daha ülke ekonomisine, politikasına ve sosyal hayata başarılı bir şekilde katılabileceğine inanıyorum. Bu anlamda bizlere büyük sorumluluklar düşmekte. Bu organizasyonu gerçekleştiren herkese teşekkür ederim.”

“Denizli’de gerçekleştirdiğimiz 2 ayrı toplantı vardı”
DESİAD’ın GESİFED’in kurucu derneği olma gururunu yaşadığını ifade eden DESİAD Başkanı İbrahim Şenel; “225 üyemiz var. Denizli’de gerçekleştirdiğimiz 2 ayrı toplantı vardı. Kentlerin vizyonel gelişimi açısından yaklaşım politikaları ile ilgiliydi. Burada ağırlıklı olarak üzerine basılan konu; bölgesel çalışmalar. Özellikle Aydın, Muğla, Denizli Bölgesi’nin bölgesel plan olarak ele alınması turizm odaklı neler yapılmasıydı. Bunu tam da GESİFED’in faaliyet alanına girmesi gereken bir konu olduğunu gördüm. Artık Aydın şunu yaptı; Denizli’de bu oldunun ötesinde bunun daha bölgesel bir çatı ve bölgenin sivil inisiyatifleriyle ele almanın daha efektif olduğunu görüyoruz. Hatta belki de bu inisiyatifler öyle bir noktaya gelecek ki yerel yönetimlerden herhangi bir şey beklemeden inisiyatif kullanma gücümüz olacak. Bu salonda çok farklı sektörden farklı faaliyet alanında olan iş insanları var bu insanların bir araya getireceği enerji ve sinerjinin başka herhangi bir güce ihtiyaç duymadan bölgesi adına pek çok şeyi ortaya koyabileceği kesin. Bu bölgede tarım, turizm ve pek çok alan öne çıkar. Hatta Denizli özelinden söylemem gerekirse bilişim ve teknoloji alanında önemli bir altyapı merkezi haline gelmeye başlayan bir kentten söz ediyoruz. Denizli için bu yaygınlaşabilir. Bu yüzden GESİFED çatısının bu tarz organizasyonları hayata geçirmesi açısından çok önemli olduğunu düşünüyorum. Herkesin bu güce destek vermesinin bölgeye katkı sağlayacağını düşünüyorum. Zaten bu toplantıları bunun için yapıyoruz. Umuyorum uzun vadede bu enerjimizin faydalı olduğunu gördüğümüz ortamlar yaşarız” şeklinde ifade etti.

“Hepimizin çok önemli görevleri var”
GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi ve BESİAD Başkanı Neslihan Nazlıoğlu ise şunları aktardı: “BESİAD 2002 yılında Muğla Bölgesi’nde kurulmuş etkin bir sivil toplum kuruluşu. 179 üyemiz var. Hem Bodrum’a hem de iç dünyasına değer katan, farkındalık yaratan önemli bir sivil toplum kuruluşu. Demokrasinin geliştiği yerlerde STK’lara önemli görevler düştüğüne inanıyorum. Bu bizim için çok önemli. Biz en son faaliyet olarak 27-29 Ekim’de GEESİFED ile beraber iş zirvesini gerçekleştirdik. Hepimizin bu toplumda birey olarak çok önemli görevlerimiz var.”

“Sivil toplum örgütlerinde değer yaratıyoruz”
DİGİAD’ı çok önemsediklerini ifade eden GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Engin Ali Kaplan; “DİGİAD’ın Didim’in bayrağını salladığını, dışarıdan bir gözle ifade etmek istiyoruz. Bu tarz sivil toplum örgütlerini desteklemeniz gerçekten çok önemli. Sivil toplum örgütlerinde değer yaratıyoruz. Eğer o yarattığımız değeri muhatabıyla buluşturamazsak sürdürebilir olmaktan çıkıyor ve motivasyon sıkıntısı yaşıyor sivil toplum örgütleri. Ben Oktay Başkanıma ve herkese teşekkür ediyorum.” GESİFED ile EFESİAD Yönetim Kurulu Üyesi Fikret Utku Uyanık; “EFESİAD, 2021 yılı aralık ayında 12 kurucu üyeyle kurulan 40’ın üzerinde üyesi bulunan Aydın merkezli bir dernek. Biz AYGİAD, EFESİAD ve GESİFED olarak toplumumuzdaki, çevremizdeki sorun ve fırsatları analiz edip bunların çözümleri hakkında çalışmalar ve fikirler üretmek üzere toplanan sivil toplum kuruluşlarıyız. Bizi ağırlayan herkese teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

“Çok güzel bir sinerji oluşturduk”
AYGİAD Başkanı Semih Çakır; “AYGİAD 1993 yılında kente sosyal, ekonomik ve kültürel anlamda katkı sağlayan dinamizmini hiç kaybetmeyen kıymetli bir derneğimiz. GESİFED ile beraber bölgesel dayanışmayı önemseyip katkı koymaya devam etmektedir. Herkese katkılarından dolayı teşekkür ederim” dedi. GESİFED Genel Sekreteri Özlem Köseoğlu; “GESİFED olarak ulusal kalkınmanın bölgesel kalkınmadan geçtiğini bilinciyle tüm değerli derneklerimizle çalışmalar yapıyoruz. Bin 200’e yakın üyemiz var. Çok güzel bir sinerji oluşturduk. Bununla beraber çok güzel faaliyetlerimiz var. Herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. GESİFED Yönetim Kurulu Üyesi Naile Göçen Çukurova; “Turizm ülkemizde önemli bir sektör. Pandemide daha iyi gördük. İçinde bulunduğumuz yılda iyi bir sezon geçirdik önümüzdeki yıllarda da daha iyi olacak diye düşünüyorum” dedi.

“Dünya ve Türkiye ekonomisini, siyasetini konuştuk”
Toplantı sonunda değerlendirmede bulunan GESİFED Başkanı Oktay Mersin; “Geçen ay sonu Bodrum’da büyük bir zirve gerçekleştirdik. Bugün de aylık yönetim kurulu toplantılarımızdan biri. Bu ay da Didim ev sahipliği yaptı toplantımıza. Öncesinde bir basın toplantısı yaptık sonrasında konuk konuşmacılar bizlerleydi. Önemli gazetecilerden Hakan Gündağ ve Vahap Munyar hocamız vardı. Yine dünya ve Türkiye ekonomisini, siyasetini konuştuk. Tüm dernek başkanları ve yönetim kurulu üyeleriyle bir araya geldik. Türkiye büyük ülke, gerek siyaseti gerek ekonomisiyle bir takım sıkıntılardan geçecek ve atlatacaktır. Güzel günler de olacak kötü günler de. Türkiye bunun üstesinden gelecektir” ifadelerini kullandı.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
GESİFED Yönetimi Didim’de buluştu
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!