Ege Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Mesane Kanseri Robotik Cerrahi Programı Başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

İzmir’de yaşayan ve kendisine mesane kanseri teşhisi konulan Ömer Bülent Avcı (55)  robotik cerrahi sistemiyle yapılan operasyonun akabinde kısa müddette eski sıhhatine döndü.

Bugüne kadar Amerikada Cleveland Klinikte ve Birleşik Krallık’ta Edinburgh Üniversitesi’nde robotik cerrahi alanında çalışmalarını sürdüren Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Robotik Cerrahi Yöneticisi Prof. Dr. Burak Turna, grup olarak Robotik sistoprostatektomi (mesane ve prostatın alınması) ve genişletilmiş lenf nodu diseksiyonu (bölgesel lenf nodlarının alınması) ve robotik ileal loop ameliyatı (ince bağırsaktan idrar yolu yapılması) üzere kompleks bir ameliyatı yaklaşık 5 saatlik bir cerrahi müdahale ile gerçekleştirerek Ege Bölgesinde mesane kanserinde robotik cerrahi programını başlattıklarını söyledi.

Robotik Cerrahi ile Başarılı Bir Operasyon Gerçekleştirdik

Süreç hakkında bilgi veren Prof. Dr. Burak Turna, “Ömer beyin idrarında kan ve pıhtı tespit edildi. Daha sonra yapılan incelemeler sonucunda kendisinde kas dokusuna girmiş mesane kanseri olduğunu gördük. Op. Dr. Buyruk Akıncıoğlu, Op. Dr. Ömür Çerçi ve Doç. Dr. Turan Özdemir’in de ortalarında bulunduğu bir grupla mesane kanserinde Robotik Cerrahi yoluyla başarılı bir operasyon dizisi gerçekleştirdik. Mesane ve prostatın alındığı ameliyatta hastamıza ince bağırsaktan elde edilen bir kesimle idrar yolu oluşturduk. Uzmanlık gerektiren teknikler sayesinde Ömer beyin tedavisini muvaffakiyetle gerçekleştirdik. Kendisi bir hafta içerisinde taburcu olarak sıhhatine kavuştu” diye konuştu.

Robotik Cerrahi Kolaylık Sağlıyor

Robotik cerrahinin hem tabiplere hem de hastalara birçok avantaj sağladığını kaydeden Prof. Dr. Burak Turna, “ Bu formül bedende daha az travmaya neden olduğu için hem kan kaybı daha az oluyor hem de güzelleşme müddeti kısalıyor. Hastada enfeksiyon riski azalıyor. Bağırsaklar ise açık metotta olduğu üzere havayla temas etmediği için ameliyat mühletince doğal ortamında kalmış oluyor. Bu nedenle bağırsaklar çok daha kısa müddette olağan formda çalışmasına dönüyor” diye konuştu. Robotik cerrahinin incelikli ve ameliyat muvaffakiyetini da olumlu etkileyen bir tedavi yolu olduğunu lisana getiren Prof. Dr. Turna, bu mevzudaki tecrübesi bin olayın üstünde olan bir grupla birlikte toplum sıhhati için çalıştıklarını kelamlarına ekledi.(BSHA- Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Ege Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Mesane Kanseri Robotik Cerrahi Programı Başladı
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!