Diş Doktorları Ata’nın Huzurunda Buluştu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İzmir Diş Doktorları Odası (İZDO) Başkanı Deniz Çağında ve idare heyeti üyeleri, Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftasını ve 22 Kasım Diş Hekimliği Günü’nü kutladı.

Cumhuriyet Meydanında Atatürk’ün huzurunda gerçekleştirilen hürmet duruşu, istiklal marşı ve çelenk merasiminden sonra bir konuşma yapan Çağında, toplumun ağız ve diş sıhhatini korumak ve kesimin çalışma şartlarının daha âlâ hale gelmesi için çalıştıklarını söyledi.

Diş Tabipleri Aktüel Sorunları Masaya Yatırıldı (Özel Haber)

Deniz Çağında, “Ülkemizde 22 Kasımı içerisine alan hafta Ağız ve diş sıhhati farkındalığını artırmak yanlışsız ağız ve diş sıhhati alışkanlıklarını kazandırmak, genel sıhhatin ayrılmaz bir kesimi olan ağız ve diş sıhhati konusunda izlenen siyasetleri pahalandırmak ve mesleksel sıkıntılara dikkat çekmek üzere Toplum Ağız ve Diş Sıhhati Haftası olarak kutlanmaktadır. Ağız ve diş sıhhati hastalıkları dünyanın çabucak tüm bölgelerinde en sık görülen sıhhat sıkıntıları ortasındadır. Ömür kalitesi açısından kıymetli kayıplara yol açan ağız diş hastalıklarının şeker, kalp damar hastalıkları büyüme gelişme geriliği erken doğum üzere birçok sıhhat sıkıntısının gelişmesinde rol oynadığını gösteren ispatların sayısı da her geçen gün artmaktadır. Ağız ve diş sıhhati sorunlarının ortaya çıkmadan evvel esirgeyici tedbirlerle engellenmesi hastalıklar ortaya çıktığında ise süratlice tedavi edilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

Diş Doktorları Ata’nın Huzurunda Buluştu

Yeni Mezunlar Diş Tabipleri Gelecek Tasası Taşıyor

Türkiye’de 2000 yılından itibaren süratle açılmaya başlayan diş hekimliği fakültelerinin ülkemizdeki talebin çok üzerinde olduğunu belirten İZDO Lideri Deniz Çağında şu bilgileri verdi: “Bugün itibariyle ülkemizdeki diş hekimliği fakültelerinin sayısı 104’e ulaşmıştır. Her yıl 8 bin genç meslektaşımızın ortamıza katılmasıyla meseleler daha da artmakta ve mezunlarımız gelecek kaygısıyla karşı karşıya kalmaktadır. Türkiyede bilhassa 2000 yılından itibaren diş hekimliği fakültelerinin açılması hızlanmıştır. Hiçbir plan ve program olmaksızın fakültelerin teknik ve fiziki altyapıları hazırlanmadan ve öğretim elemanları yetersiz olarak açılan fakülteler değerli bir ülke gerçeği olarak karşımıza çıkmaktadır”

Deniz Çağında, son olarak şunları söyledi: “Türkiyedeki tüm diş tabiplerinin kamu, üniversite ve hür çalışanların tümünün iştiraki sağlanarak hami diş hekimliği hizmetlerinin halka yaygın bir formda ulaşmasını sağlayacak sıhhat siyasetleri, Türk Diş Tabipleri Birliği’nin de katkılarıyla geliştirilerek toplumumuzun ağız ve diş sıhhati dataları Dünya Sıhhat Örgütü ve Dünya Dişhekimleri Birliği amaçlarına ulaştırılmalıdır” (BSHA-Bilim Ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Diş Doktorları Ata’nın Huzurunda Buluştu

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!