Didim’de siyasi parti ve kurumlar “Şebnem Korur Fincancı ve TTB’nin yanındayız”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Didim’de siyasi parti ve kurumlar, TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanmasına tepki gösterdi.

Didim’de EMEP, Halkevleri, HDP ve TİP Didim İlçe örgütleri bir araya gelerek, “Şebnem Korur Fincancı’nın ve TTB’nin yanındayız. Sessiz kalmayacağız” dedi. İş Bankası önünde gerçekleştirilen açıklamada ortak metni TİP İlçe Başkanı Birol Yılmaz okudu.

Yılmaz, “Sansür yasası, televizyon ekranlarını karartma, gazetecilere operasyon, TTB’ye linç kampanyasının peşi sıra Şebnem Korur Fincancı haksız ve keyfi bir şekilde gözaltına alarak, tutuklandı” dedi.

Seçime giden süreçte AKP-MHP koalisyonu tarafından faşizmin kurumsallaşma adımlarının hızlandırılarak örüldüğünü söyleyen Yılmaz, “Siyasi iktidar seçim stratejisini tümüyle devlet şiddetine dayandırıyor, toplumsal gerilimi an an yükselterek faşizmi tahkim etmeye çabalıyor. Uluslararası hukuk tarafından savaş suçu kapsamına alınmış, savaş hukukuna aykırı olarak tanımlanmış ve çeşitli sözleşmelerle de yasaklanmış olan kimyasal silah kullanımı iddiaları kamuoyunun gündeminde iken, iddiaları araştırmak ve etkin bir soruşturmayı başlatmak yerine, iktidarın yerine getirmekle yükümlü olduğu bu sorumluluğu dile getiren insan hakları savunucusu ve adli tip uzmanı TTB Merkez Konsey Başkanı Şebnem Korur Fincancı’yı hedef göstererek tutukluyor. Şebnem hoca bir bilim insanıdır ve bilim insanı olmasının gereğini bir adım dahi geri atmadan yerine getirdiği için hedeftedir. Siyasi iktidar kendi krizinden çıkış için şiddetten medet umarak tıpkı pandemi döneminde olduğu gibi TTB’yi hedef alıyor” diye konuştu.

Fincancı’nın tutuklanmasını ve baskıları eleştiren Yılmaz, “Şebnem hocamız yalnız değildir. Şebnem Korur Fincancı derhal serbest bırakılsın. Şebnem Korur Fincancı’nın ve TTB’nin yanındayız. Sessiz ya da seyirci kalmayacağız. Tüm demokratik kamuoyunu ses çıkarmaya ve dayanışmaya çağırıyoruz. Emek ve özgürlük için şimdi dayanışma ve ortak mücadeleyi büyütme zamanı” dedi. 

(Aydın/EVRENSEL)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Didim’de siyasi parti ve kurumlar “Şebnem Korur Fincancı ve TTB’nin yanındayız”

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!