Depresyona Ne Yeterli Gelir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Türkiye’deki ekonomik problemler toplumda tasa ve depresyon sıklığını artırdı. İlaca bağlı yaşamak istemeyen depresyon hastaları, “Depresyona Ne Uygun Gelir” sorusunu cevap ararken, Arş. Gör. Hatice Çolak mevzu hakkında bilgilendirme yaptı.

Depresyona Ne Yeterli Gelir ?

Uzun yıllardır beslenme ve depresyon ortasındaki bağlantının araştırıldığını kaydeden uzmanlar, mevcut dataların bu etkileşimin çift istikametli olduğuna işaret ettiğini söz ediyor.

Depresyonun bireylerin besin alımına tesir ederken, beslenmenin de depresyon oluşumunu tetiklediğini belirten uzmanlar, bilhassa zerzevat ve meyvelerden güçlü beslenmeyi, haftada 2-3 gün balık tüketilmesini öneriyor. Bedende serotonin üretimi için kâfi ölçüde B, C vitamini, folat, kalsiyum ve magnezyum bulunması gerektiğini de belirten uzmanlar, depresyon tedavisi gören hastaların eskimiş peynir çeşitleri, çikolata, nitrit içeren besinler, bakla, fermente alkollü içecekler, tütsülenmis yahut salamura balık, kahve, kola üzere kafeinli içeceklerden uzak durmasını tavsiye ediyor.  Beslenme ve Diyetetik Kısmı Arş. Gör. Hatice Çolak, içine bulunduğumuz sonbahar devrinde ortaya çıkan duygu-durum bozukluklarının önlenmesinde beslenmenin değerine dikkat çekti.

Depresyon Neden Olur ?

Sonbahar mevsiminin hava değişimleri ile kendini gösterdiğini anlatan Çolak, “Bu değişimlerde hem bağışıklık sisteminin desteklenmesi hem de duygu-durum bozukluklarının önüne geçilmesi için sağlıklı ve nizamlı beslenme hayli değer taşımaktadır. Bilhassa zerzevat ve meyvelerden güçlü beslenilmeli, günde 5 porsiyon tüketimi sağlanmalıdır. Çokça posa içeren zerzevat, meyve, tam tahıllı besinler, kurubaklagillerin tüketimi arttırılmalıdır. Hem depresyonu önlemesi hem de bağışıklık sistemi üzerine olan yararlı tesirleri nedeniyle omega-3 kaynakları tüketimi arttırılmalıdır. Haftada 2-3 sefer balık tüketilmelidir. B ve C kümesi vitaminleri de depresyonu azaltmada tesirli olmaktadır. Bu nedenle tahıl, kurubaklagil, taze zerzevat ve meyve  tüketimine dikkat edilmelidir.” diye konuştu.

Depresyona Ne Yeterli Gelir ?

Depresyon ve Beslenme Ortasında Bir Bağ Var Mı

Çolak, şu anki verilerin bu etkileşimin çift taraflı olduğuna işaret ettiğini söyledi. Çolak, “Yani depresyon bireylerin besin alımına tesir ederken, beslenme de depresyon oluşumunu tetiklemektedir. Hatta birtakım çalışmalarda depresif bireylerde eksik besin ögeleri yetersizliği düzeltildikten sonra semptomların azaldığı ve tedavinin muvaffakiyetle sonuçlandığı tespit edilmiştir” diye konuştu.,

Depresyon ve Serotonin İlişkisi

Sebze, meyve, et, balık ve tam tahıl eserlerinden güçlü besinlerin tüketimiyle depresyon riski ve semptom şiddetinin azaldığını kaydeden Çolak,  “Bunun tam bilakis işlenmiş yahut kızartılmış besinler, rafine tahıllar ve şekerli eserlerin tüketimi depresyona yol açmaktadır. Ayrıyeten serum serotonin seviyesi azaldıkça depresyon riski  yükselmektedir” halinde konuştu.

Depresyon Tedavinde  B, C vitamini, folat, kalsiyum ve magnezyum önemli

Vücutta serotonin üretimi için kâfi ölçüde B, C vitamini, folat, kalsiyum ve magnezyum bulunması gerektiğini de kaydeden Hatice Çolak, “Ayrıca triptofan serotonin öncüsüdür. Triptofan istiridye, salyangoz, ahtapot, kalamar üzere deniz eserlerinde, muz, ananas, erik, fındık, süt, hindi, ıspanak ve yumurta üzere besinlerde çokça bulunur.” dedi.

Depresyona Ne Uygun Gelir ?

Depresyon Hastası Ne Tüketmeli ? 

Omega-3 yağ asitleri ve depresyon ortasında da bağlantı olduğunu belirten Hatice Çolak, “Daha az balık tüketen toplumlarda depresyon görülme sıklığı daha yüksek bulunmuştur. Bu nedenle kesinlikle haftada 2-3 kere yağlı balık tüketilmelidir.” teklifinde bulundu. Çolak, “Demir, çinko, E vitamini, B12 vitamini, folik asit, B6 vitamini eksikliklerinin de depresyonu tetiklediği görülmüştür. Bu nedenle bu besinlerden varlıklı sağlıklı beslenme sağlanmalıdır. Antioksidan besin tüketimi depresyon riskini azaltmaktadır. Zerzevat ve meyveler antioksidanlardan varlıklı besinlerdir. Bu nedenle tüm bireyler için günde 5 porsiyon zerzevat ve meyve tüketimi önerilmektedir” dedi.

TOPLUMSAL MEDYA GENÇLERDE DEPRESYONA YOL AÇIYOR ! 

Depresyon hastaları MAOI diyeti uygulamalı mı ? 

 Depresyon tedavisinde Monoamin Oksidaz inhibitörleri- MAOI türevi ilaçların yan tesirlere neden olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Hatice Çolak, “Serotonin, nörepinefrin, tiramin ve dopamin seviyelerinin tesiri artarak hipertansiyona ve beraberinde pek çok sıhhat sorununa yol açmaktadır. Bu nedenle bireylere tiraminden kısıtlı bir beslenme programı önerilmektedir. Bu diyet MAOI diyeti olarak bilinir. Eskimiş peynir çeşitleri, çikolata, nitrit içeren besinler, bakla, fermente alkollü içecekler, tütsülenmis yahut salamura balık, kahve, kola üzere kafeinli içecekler tüketilmemelidir. Ayrıyeten aspartam tatlandırıcısı içeren besinler ve içeceklerden kaçınılmalı, market alışverişi esnasında besin etiketleri bu açıdan ayrıntılıca incelenmelidir” biçiminde konuştu.

Depresyon hastaları beslenmede nelere dikkat etmeli ? 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hatice Çolak, depresyon hastalarının nasıl beslenmesine ait olarak da şunları tavsiye etti:

  • Hastaların sistemli öğün yapması çok kıymetlidir. Az ve sık beslenilmeli, orta öğün yapılmalıdır.
  • Tereyağ, margarin üzere doymuş yağ içerisi yüksek yağlar yerine zeytinyağı, fındıkyağı tercih edilmelidir.
  • Sosis, hamburger, işlenmiş et, kek, bisküvi, kurabiye, paketli abur cuburlar üzere işlenmiş paketli besinler diyetten çıkarılmalıdır. Taze ve doğal besin tüketimi arttırılmalıdır.
  • Bol ölçüde zerzevat, meyve, tam tahıllar ve kurubaklagil tüketilmelidir.
  • Kaliteli protein kaynakları tüketilmelidir. Kırmızı et, balık, deniz eserleri, yumurta, süt, az yağlı peynir, fındık, fıstık, badem, ceviz üzere yağlı tohumlar ve kurubaklagil tüketilerek kâfi triptofan alımı sağlanmalıdır.
  • Haftada 2-3 defa yağlı balık yahut haftada bir kere yağlı balık tüketilmelidir. Omega-3 depresif semptomlarım hafiflemesine yardımcı olacaktır.
  • Yeterli sıvı tüketimi sağlanmalıdır. Günde 8-10 su bardağı yahut 30-40 mL/kg su tüketilmelidir. Bu da 70 kg yükündeki birey için günde ortalama 2-2,5 litre suya denk gelecektir.
  • Anksiyete durumunda alkol ve kafein alımından kaçınılmalı, kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)
Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Depresyona Ne Yeterli Gelir ?
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!