Denizli narının Avrupa’ya ihracat seyahati başladı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin en kıymetli ‘Hicaz’ narı üretim merkezinden bir olan Denizli’de, son hasatlar yapılırken, eserin fiyat ve rekoltesi üreticisinin yüzünü güldürdü.

Tarım kenti olarak isminden kelam ettiren Denizli’de, verimli ve kaliteli nar eserin hasadı hummalı çalışmalarla sürüyor. Vilayet genelinde ’Hicaz’ cinsi narın en çok üretiminin yapıldığı Merkezefendi, Pamukkale, Sarayköy, Buldan ve Güney ilçelerinde hasadın sonuna gerçek yaklaşıldı. Kalitesi, lezzeti ile insan sıhhatine yararları saymakla bitmeyen organik nar, Türkiye’de olduğu kadar yurt dışından da en çok talep görülen eserler ortasında yer alıyor. Ekim ayında başlanan nar hasadı, kasım ayının ortalarına kadar sürüyor. Binlerce dönüm toprakta gerçekleşen nar hasatı, sabahın erken saatlerinde mevsimlik çalışanların ağır mesaisi altında başlıyor. Çalışanlar tarafından makas yardımıyla kesilen narlar, kasalara dizilerek traktörler aracılığıyla kamyona yükleniliyor. Kamyona yükleme süreci tamamlanan narlar, sürece tesisine gönderiliyor. Tesislerde son kere işlenen narlar daha sonra paketlenip, başta yurt içi olmak üzere birçok Avrupa ülkelerine de ihracatı yapılıyor.

Mikroklima özelliğine sahip Merkezefendi ilçesine bağlı Aşağışamlı Mahallesi’ndeki ovada yaklaşık 28 bin dekar alanda üretimi yapılan hicaz narında bu yıl 55-60 bin tona yakın hasat bekleniyor. Geçen yıl tarlada kilosu toptan 4 TL’den satılan hicaz narı, bu yıl 7-8 TL ortasında satılıyor. Tat, renk, aroma, kalite ve yüksek kalibresiyle ihracatçı firmaların tercih ettiği hicaz narının yüzde 80-90’lık kısmının ihracata gittiğini anlatan nar üreticisi Mustafa Işık, bölgeden iç piyasaya meyve suyu fabrikalarına da eser gönderildiğine, nar suyu ve nar ekşisi de yapılarak hicaz narının değerlendirildiğine dikkat çekti.

“55-60 bin tonlarda hicaz narı rekoltesinin gerçekleşmesini bekliyoruz”

Alıcıların bu yıl geçen yıla oranla daha çok nar alımı yaptığını belirten Denizli Merkez Ziraat Odası Lideri Hamdi Gemici, “Bulunduğumuz hicaz narı bahçesinde son hasat yapılıyor. Bu suluk narlarımızın hasattı bittikten sonra dönemi tamamlamış olacağız. Bu yıl verimli bir dönem geçirdik. Nar üreticimiz hem randımandan hem de fiyatlardan mutlu. 7-8 TL ile başlayan nar hasadı, bu yıl kolunda satıldı. Bu yılkı randımanlar kıyasladığımızda geçen yıla oran artış var. Merkeze bağlı bulunduğumuz ovada, 28 bin dekarlık alanda hicaz narı üretimi yapılıyor. 55-60 bin tonlarda hicaz narı rekoltesinin gerçekleşmesini bekliyoruz. Alıcılar bu yıl ağır bir halde nar alımı yaptı. İnşallah önümüzdeki dönemde da birebir kalite ve randımandan ödün vermeden yetiştirerek ülkemizdeki kelam sahipliğini sürdürürüz” dedi.

“Bizim tek bir sıkıntımız emekçi bulmak oldu”

Üretici olarak elde ettikleri eserlerin hem rekoltesinden hem de fiyatlarından şad olduklarını lisana getiren Mustafa Işık, “Bu yıl elde edilen verimlerden ve fiyatlardan mutluyuz. Sorun çıkmadan çalışmalarımızı tamamladık. Nar üretimimiz çok hoş oldu. Şu anda iki sefer nar bölümü yaptık. Artık ise son hasadımızı yapıyoruz. Bizim tek bir sıkıntımız personel bulmak oldu. Çalışmaya çoklukla daima yaşlı personellerimiz geliyor. Suluk rekoltesi geçen yıla oranla çok oldu. Çalışanlarımız sabah saat 06:00 üzere gelip, akşam saat 05:00 kadar çalışıyor. Kamyonlar emekçiler sayesinde süratlice doldurulup, daha sonra gönderiyoruz. Başta Almanya olmak üzere birçok Avrupa ülkesine ihracat ediyoruz” diye konuştu.
Bu haber (İHA) tarafından otomatik eklenmiştir.

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Denizli narının Avrupa’ya ihracat seyahati başladı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!