Çok Özeleştiri Panik Bozukluğunu Tetikleyebilir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Halk ortasında panik atak olarak bilinen panik bozukluk, rahatsızlık, ani başlayan ve kısa müddette tepeye ulaşan ağır kaygı ve rahatsızlık hissi olarak tanımlanıyor. Panik bozukluğun bir çeşit tasa nöbeti olduğunu aktaran Psk. Serhat Özmen, rahatsızlıkla ilgili değerli bilgiler paylaşıyor.

Türkiye’de her 100 bireyden 4’ünün tedavi gerektirecek seviyede etkileyen panik bozukluk, bireyde ansızın başlayan kaygı ve kaçınma duygusu atağı biçiminde söz ediliyor. Bazen bu problem haline kalp, baş ve bağırsaklar üzere vücudun farklı organları da eşlik edebiliyor. Ataklardan evvel sakin olan vücut, ataktan sonra ise yorgun ve deşarj olmakta zorlanan bezgin bir vücuda dönüşüyor. Panik bozukluk ataklarının 1 ila 15 dakika kadar sürebildiğini ve birebir gün içerinde birden fazla kere görülebildiğini söyleyen Psk. Serhat Özmen, “Çoğu panik bozukluk hastası sık sık acile gidiyor, çokça acı çekiyor, yalnızlık duygusu ve her an kendilerine bir şeyler olacak dehşetiyle kıvranıyorlar. Bazen panik atak hastalarının yaşadığı hisleri en yakınlarının bile anlaması mümkün olmuyor. Zira ağır, birdenbire ve nükseder vaziyetler, vücudu bir güvensizlik kuklası haline getiriyor” diye açıklıyor.

Panik bozukluğun birçok belirtisinin olduğunu aktaran Psk. Serhat Özmen, bu belirtileri şöyle sıralıyor: “Kişinin baş kısmında oluşan ısınma-soğuma hissi, sersemlik, baş dönmesi, sonluluk ve yüz kızarması görülebilir. Kişi boğuluyormuş üzere hissedebilir. Titreme, nefes alışverişinde zahmet yaşanabilir. Kişi kaygıya ve hatta dehşete kapılabilir, denetimsizce davranıp delirecekmiş üzere hissedebilir ve hatta mevt korkusu yaşayabilir. Bunların yanı sıra midede hazımsızlık yahut rahatsızlık hissi, gevşeyememe yahut kasılma, uyuşma-karıncalanma, güya hissizleşmiş organlar, kurşun kalemle vurulan darbe hissi, yorgunluk, bitap düşmek, yabancılaşma, etrafına inandıramama, inançlı yer arama eforları, etraftaki hastalıklara hassaslık da panik bozukluğun başka belirtileri ortasında yer alıyor.” dedi.

Panik Bozukluğuna Kişilik Özelliklerimiz Sebep Olabilir

Panik bozukluğun dert üreten öteki durumlarla da bağlantılı olduğunu belirten Psk. Serhat Özmen, belirsizlik (Panik bozukluğu hem ortaya çıkaran hem de sürdürebilen bir niteliktir), bağların kopuşu, (Önem arz eden biri yahut bir şey ile bağların kopma ihtimalinin korkusudur), çok tenkit altında olan iç dünya, rekabette geri kalma korkusu, kötülük görme korkusu, dağılma korkusu, genler, aile içi dert modelleri (annenin korkulu olduğu aile), biyolojik durumlar, tıbbi komplikasyonlar ve travmaların bu hastalığın en değerli nedenleri ortasında yer aldığını anlatıyor. Kişilik özeliklerinin, panik bozukluğa neden olabileceğinin altını çizen Psk. Serhat Özmen, bu durumu şöyle açıklıyor: “Kişi, mükemmeliyetçi kişilik özelliklerine sahipse bariz bir halde kusur, yanılgı, kabahat üzere algılamalarda kendisini topa tutulmuş, tenkit altında hisseder. Denetimci kişilik özelliklerine sahipse hayatın her alanını denetim altına tutmak ister, bu gerçekleşmeyince bedenindeki kontrolsüzlükle parazitlenir. Ebeveynler duyulan öfkeler ve bu öfkelerin tabir edilemeyişi bir bastırmaya yol açar. Ruhsal travmalar bireyde kıymetli derecede anksiyete üretir, bu anksiyeteler uyarıcılarla birleştiğinde daha ağır bir tasa kelam konusu olur. Belirsizlikle fonksiyonsuz baş etme stratejileri de atağın şiddetlenmesine, birebir vaktinde hayata yerleşmesinde yol açar.” diye belirtti.

Hastaların Durumunu Güzelleştirmede Terapi Yardımcı Oluyor

Tedavi öncesinde tecrübeli bir uzman tarafından kişinin, semptomlarının incelenmesi ve hayat öyküsü alınmasının çok kritik bir ehemmiyete sahip olduğunu belirten Psk. Serhat Özmen, panik bozukluğun tedavisinde terapinin başarılı sonuçlar verdiğini söylüyor. Panik atak yaşayan insanların yıllarca acı içinde kıvrandığını anlatan Psk. Özmen, “İnsanın ruhunu, kanılarını, şuurunu ve bilinçaltını bilmesi, olup biteni anlaması bu rahatsızlık için tartışılmaz bir kıymete sahiptir. Bir panik atak birkaç dakika sürmüş olsa da kesinlikle geçmişteki birçok tecrübe ile ilişkilidir” diye söz ediyor.(BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Çok Özeleştiri Panik Bozukluğunu Tetikleyebilir

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!