featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bebek Gaz Sancısı annelerin her vakit kaygılı düşü olmuştur. Bebeğimin çok gazı var ve çok ağlıyor sanki besin alerjisi mi? Alerji ve Astım Derneği üyesi Çocuk Alerji Uzmanı Uzm. Dr. Gizem Atakul bebeklerde gaz sancısının nedenlerini anlattı.

Kolik nedir?

Gaz sancısının nedenlerinden birinin Kolik olabileceğini anlatan Dr. Atakul, “Kolik, hayatın birinci birkaç ayında besbelli bir neden olmaksızın uzun ağlama yahut huzursuz devirleri söz etmek için kullanılır. “Üç kuralı” en yaygın olarak kullanılan kolik tarifidir. Bu, günde 3 saatten fazla, haftada 3 günden fazla ve 3 haftadan uzun süren olağan olmayan ağlama için kullanılır. Kolikte ağlama nöbetleri ekseriyetle apansız başlar ve akşamları ağırlaşır. Ağlama sesi olağandan daha yüksek ve daha tizdir. Klasik olarak kolikli bebek olağan büyür ve dışkısı olağandır. Yaklaşık olarak bebeklerin %30’unda görülür. Bu ağlama nöbetleri bebeklerin %60’ında 3 aylıkken, %90’ında da 4 aylıkken güzelleşir. Koliğin bilinen hiçbir uzun vadeli ziyanlı tesiri yoktur. Bebeğinizde kolik varsa, ağlama nöbeti sırasında bacaklarını karnına çekebilir, sırtını kamburlaştırabilir, kollarını ve bacaklarını kasıp, gaz çıkarabilir ve gergin, şişkin bir karına sahip olabilir. Bu davranışlar ve sakinleştirilemeyen ağlamalar tipik olarak doğumdan birkaç hafta sonra başlar” dedi.

Kolik ve inek sütü alerjisi

Dr. Atakul, şu bilgileri verdi, “Kolik, inek sütü alerjisinin muhtemel bir belirtisidir. Kolik tipi ağlama nöbetleri, geç tip alerjik tepkiye bağlı olarak, inek sütü ile karşılaştıktan sonraki birkaç saat yahut gün içinde ortaya çıkabilir. Şayet yalnızca anne sütü ile besleniyorsa bebek inek sütü ile annenin yediği besinler yolu ile karşılaşır. Şayet bebeğe mama veriliyorsa bu mamalar inek sütünden üretilmektedir ve münasebetiyle bebek inek sütüne eş protein ile bu yolla karşılaşacaktır. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde kolikler şikayetlerden yalnızca biridir. Alerjiden gördüğümüz ağlama nöbetlerinin kolikteki nöbetlerden birkaç farkı var.

1-Zaman: Kolikte ağlama nöbetleri çoklukla geç öğlenden sonra ya da akşam saatlerinde başlar ve günde en az 3 saat sürer. Alerjide ise ağlama nöbetlerinin belli bir vakit aralığı olmaz gün içinde her saatte olabilir.

2-Eşlik eden belirtiler: Kolikte eşlik eden öteki belirti yoktur. Büsbütün sağlıklı bir bebektir. Alerjide ise egzama, ishal, kusma, kakada kan üzere öteki belirtiler vardır.

3-Beslenme: Kolik beslenme tekniklerinden etkilenir. Fazla ya da az beslenme, biberona bağlı hava yutma üzere. Alerjide belirtiler ise beslenme tekniğinden bağımsızdır.

4- Kaka: Kolik bebeklerde kaka olağan görünümdedir. Altın sarı renginde, yumuşak cıvık kıvamda ve içi tanelidir. Alerji var ise kabızlık, ishal, kakada canlı kırmızı renkte kan, sümüksü görünüm olabilir.

5-Diyet: Gaz sancısı genelde tüketilen besinlerle ilişkisizdir. Alerjide ise şikayetlerden sorumlu olan besin tüketilmezse belirtiler büsbütün geriler. Her tüketildiğinde ide belirtiler tekrar başlar.

Eğer alerji kuşkunuz varsa kesinlikle çocuk alerji uzmanı ile görüşün. Gereksiz yapılan geniş diyetler hem anne sütünün besleyici özelliklerini etkilemekte hem de annenin sıhhatini olumsuz etkilemektedir.

Kolik olan bir bebeği yatıştırmak için ne yapabilirim?

Aşağıdaki formüller, kolikli bir bebeği yatıştırmak için yardımcı olabilir. Unutmayın, her bebek farklı reaksiyon verir, bu nedenle bebeğiniz için en âlâ olanı bulmadan evvel çeşitli teknikleri denemeniz gerekebilir. Bebeğinizi yarım kundaklamak yahut ince, büyük bir battaniyeye sarmak, rahim hissini yine yarattığı için kendilerini daha inançta hissetmelerini sağlayabilir. Yürürken bebeğinizi göğsünüzün önünde bir kanguru yahut sling yardımıyla taşıyın. Beden teması ve hareket sakinleştiricidir. Gazı kolay çıkarmasını sağlamak için sırtını yavaşça ovuştururken bebeğinizi dizlerinizin üzerine yatırın. Sabit, ritmik hareketler yatıştırıcıdır. Bir sandalyede sallanırken bebeğinizi kucaklayın yahut bir bebek salıncağı ya da titreşimli bir bebek koltuğu deneyin. Yumuşak müzik, beyaz gürültü, fan yahut kalp atışı ses kaydı ile rahatlatıcı rahim ortamını yine yaratın. Bebeğinizin emmek için elini, parmaklarını yahut başparmaklarını bulmasına yardım edin yahut yatıştırmak için bir emzik vermeyi düşünün. Bebeğinize masaj yapın. Bebekler cilt deriye teması sever ve araştırmalar tertipli olarak masaj yapılan bebeklerin daha az ağladığını ve daha az telaşlandığını göstermektedir. Hala bebeğinizi sakinleştirmekte zorlanıyorsanız yahut sıhhatiyle ilgili kaygılarınız varsa, daha fazla tavsiye için bir hekiminizle görüşün. (BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Bebek Gaz Sancısı Neden Olur ?

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!