Başarılı Halde Ayrılan Siyam İkizleri Ülkelerine Dönüyor!

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cezayir’den Türkiye’ye getirildiklerinde 5 aylık yapışık Siyam ikizleri Safaa (Safa) ve Chifaa (Şifa), başarılı bir formda ayrılarak ülkelerine gönderildiler.

Yüzleri birbirine bakar formda dünyaya geldiler; göğüs ön duvarından karınlarına kadar yapışıktılar! Kalp zarları ve karaciğerleri birbirine yapışık, göğüs ve kaburga kemikleri eksikti. Üstelik Şifa’nın hidrosefalisi olmasından ötürü beyninde sıvı birikiyor, başı süratle büyüyor, nörolojik gelişimi her geçen gün kötüleşiyordu. Yapışık kız bebeklerin ayrılarak kendi vücutlarına kavuşabilmeleri için öteki ülkeler devreye girdi fakat Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021’de Türk doktorlarına emanet edilmek üzere özel bir hastaneye getirildi.

İkizlerin ayrılması öncesinde, sırasında ve sonrasında 100 kişilik sıhhat ordusunun yer aldığı grupta; ameliyatı gerçekleştiren Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve grubu, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve grubu, organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve grubu, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve grubu,  Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve takımı, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve grubu, Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve takımı, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan İtina, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Müellif da yer aldı.

Siyam İkizleri 9 Saat Süren Ameliyat ile Ayrıldı

Gecenin gündüze katılmasıyla, multidisipliner biçimde tecrübeli ve titiz bir grup çalışmasıyla geçen haftalar, ayları kovaladı. 6 aylık hazırlık sürecinin akabinde yapışık ikizler 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyat sonucunda muvaffakiyetle birbirinden ayrıldı. Ameliyat sonrası 4 aylık tedavi süreci de tamamlandı. Bugün 15 aylık olan Safa ve Şifa kendi vücutlarına kavuşmuş olarak, tarifsiz sevinç yaşayan anne ve babasıyla meskenlerine dönmek üzere kaldıkları hastaneden taburcu edildiler. İşte Safa ve Şifa’nın Türkiye’de ‘yapışık vücutlarından ayrılarak tekrar doğma’ sürecinin kilometre taşları, anne ve babanın minnet hisleri, doktorların anlattıkları…

“Hayatımızın en büyük şokunu yaşadık!”

Cezayirli Elalia Kherkhar ve-İbrahim Kherkhar çifti, Muhammed Emin ve Selahattin ismini verdikleri iki sağlıklı çocukları vardı. Üçüncü çocuklarını heyecanla kucaklarına almaya hazırlanıyorlardı. Fakat 26 yaşındaki genç anne hamileliğinin 5. ayına geldiğinde ikiz bebeklerinin yapışık olduğu haberiyle sarsıldı. “Hayatımızın şokunu yaşadık, bunu yalnızca ailemize söyleyebildik” diyen anne baba için kabus dolu günler başlamıştı. Aslında Kherkhar çiftinin ailelerinde ikiz doğumlar olmuştu; İbrahim Kherkhar’ın ikiz kardeşleri vardı lakin biri doğumda vefat etmişti. Anne Elalia Kherkhar’ın teyzesinin de ikizleri vardı ki onların da birisi hayatını yeniden doğumda kaybetmişti. 

Hamilelik sürecinde bir yandan kendilerini bekleyen belirsizliğin gerilimini yaşarken bir yandan da iki küçük çocuklarına yansıtmamaya çalışıyorlardı kahırlarını. Derken Safa ve Şifa dünyaya geldi; yüzleri birbirine bakar biçimde göğüs duvarından karınlarına kadar birbirlerine yapışıklardı.

Her gün 1 saat uzaklıktaki hastaneye bebeklerini görmeye gitti!

Elalia Kherkhar doğumun üçüncü gününde hastaneden taburcu edilmişti fakat aklı da yüreği de ağır bakımdaki yapışık bebeklerindeydi. Her gün, 1 saat uzaklıkta olan konutundan hastaneye kızlarını görmeye gidiyordu. Üstelik bu uzun seyahatleri sırasında sezaryene bağlı ağrı da hissediyordu ancak kızlarını görmek, ağrısından daha kıymetliydi.

Yapışık ikizlerle ilgili haber, tüm Cezayir’de duyuldu, hatta İtalya, İspanya, Hindistan, Suudi Arabistan ve Fransa üzere ülkelerde yaşayan Cezayirliler de duydular. Sahip de çıktılar; yapışık ikizleri birbirinden ayıracak bir hastane bulmak için bulundukları ülkelerde arayışa girdiler. Elalia Kherkhar “Moral vermek için, hastane önermek için o denli çok arayan oluyordu ki, eşime telefonla ulaşamıyordum, telefonu daima meşguldü” diyor. Ve Cezayirlilerin bu sıkı dayanışması hedefine ulaştı. Yapışık ikizler, birçok ülke tedavi için kendi ülkelerine davet etse de,  Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’un himayesinde 15 Aralık 2021 tarihinde Türkiye’ye, Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi’ne getirildi. Keyifli sonun başlangıcına giden yol da bu türlü başladı.

“iyileşeceklerini hissediyordum!”

Kherkhar çifti; bir yandan 3,5 ve 5 yaşlarında olan iki oğullarını Cezayir’de bırakmanın kederini hissediyor, öteki yandan yapışık kız bebeklerinin akıbeti ile ilgili ağır kaygılar yaşıyordu. Anne Elalia Kherkhar “Onlar da duymuşlardı yapışık ikiz olduklarını. Küçük oğlum çok anlamıyordu fakat büyük oğlum ‘anneciğim ben de mi yapışıktım? Kardeşlerimin derisini kessek ikiye ayırabilir miyiz? diye soruyordu Cezayir’deyken. Üzüldüğünü biliyordum” diye söyledi.

Hamilelikten itibaren daima umutlu olduğunu, bir gün bile bebeklerine makus bir şey olacağı fikrini aklına getirmediğini belirten Anne Elalia Kherkhar, “Hamileliğimde yapışık olduğunu söylediler ancak ayrılabileceğini de belirttiler. Doğum sonrası ise ağır bakımdaki tabipler, her an ölebileceklerini söyleyince şoka girdim. Fakat inanın o günlerde bile hislerimde değişen bir şey olmadı. Tek bir gün bile kızlarıma makus bir şey olacağına asla inanmadım. İçimde bir his, hoş olacak diyordu. Her gün sabah ezanını dinliyordum ve içim yeniden tıpkı hoş hisle doluyordu” dedi.

“Morallerini yüksek tutsunlar”

Anne Elalia Kherkhar, kendileri açısından uzun, meşakkatli lakin muvaffakiyetle biten tedavi sürecinden keyifli olduklarını söz ederken, dünyanın farklı ülkelerinde tekrar yapışık ikizler doğabileceğini ve tekrar anne-babalarının kendileri üzere farklı hisler yaşayabileceğini belirtiyor. Yapışık ikizleri olan ailelere ise şu teklifte bulunuyor: “Aileler inançlarını yüksek tutsunlar, zira kesinlikle Allah onların karşısına âlâ tabipler çıkaracak ve onlara yardımcı olacaktır.” Baba İbrahim Kherkhar da “Doğru hastane seçilmesi çok değerli. Yanlışsız hastanede hakikat grup vardır. Biz, çocuklarımızın şifa bulması için geldiğimiz adreste yanlışsız hizmeti aldık. Bu yüzden çok şanslıyız. Anne baba olarak çok sabrettik, ruhsal açıdan çok sıkıntı günler geçirdik. Deri genişletme operasyonları için aylarca bekledik fakat hiçbir şey boşa gitmedi, şu an bütün süreçleri yapılmış, tedavileri tamamlanmış olarak taburcu olduk, konutumuza dönüyoruz. Bütün bu güçlü süreçte her türlü takviyesi veren tüm hekimlerimize, yanımızda olan tüm hastane çalışanlarına, bizi Türkiye’ye göndererek yapışık kızlarımızın birbirinden ayrılmasına vesile olan Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülmecid Tebbun’a, Cezayirlilere ve Türk halkına çok teşekkür ederiz” diye konuştu.

Bundan sonraki süreçte 2 doğum günü kutlayacaklarını tabir eden aile, “Dünyaya geldikleri ve ayrıldıkları gün, bizim için iki farklı doğum günü olacak” dedi.

Siyam İkizleri İçin 100 kişilik sıhhat ordusu seferber oldu!

15 Aralık’ta hastaneye gelmeleriyle bir arada tek yürek halde, bir elin beş parmağı üzere ahenk içerisinde geceler gündüzlere katıldı. Ameliyatta Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander ve takımı, Çocuk Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ersin Erek ve takımı, Organ nakli alanında uzman Genel Cerrah Prof. Dr. Remzi Emiroğlu ve grubu, Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın ve takımı, Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç ve grubu, Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler ve grubu, Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak ve grubu, Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Metehan İhtimam, Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Can Çalışkan, Çocuk Nörolojisi Uzmanı Dr. Canan Kocaman, Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Müellif da vazife aldı. Birçok doktor tarafından yapılan muayene ve tetkikler sonrası, iç organ anatomileri 3 boyutlu olarak bilgisayar programında oluşturularak maketleri hazırlandı. Uzmanlar, ameliyat öncesi maket üzerinde provalar ve sanal ameliyatlar yaparak, mümkün riskleri en ince ayrıntılarıyla planlayarak ameliyata hazırlandı. Yapışık ikizlerden Şifa’nın ileri derecede hidrosefalisi olduğu için beyninde sıvı birikiyor, başı büyüyor, nörolojik problemler yaşıyordu. Ameliyattan evvel Beyin ve Hudut Cerrahisi takımı beyinde biriken sıvıyı boşaltmak için şant ameliyatı yaparak hidrosefalisini durdurdu; nörolojik sıkıntılarını denetim altına aldı. Öte yandan, ikiz bebekler ayrıldıklarında göğüs ön duvarlarında oluşacak boşluğu kapatabilecek kâfi deri dokusu olmadığından ötürü deri üretilmesi için Şubat ayından itibaren derinin genişletilmesi sağlandı. Ve yapışık ikizler, 6 Haziran 2022 tarihinde 9 saat süren ameliyatla birbirinden ayrıldılar. Ameliyatın akabinde 4 ay daha hastanede sıkı tedavi gören ikizler artık hem kendi bedenlerine hem de sıhhatlerine kavuşarak taburcu oldular.

Ne yaptılar? Neler hissettiler?

Karaciğer Nakli Sorumlusu Prof. Dr. Remzi Emiroğlu, şöyle dedi: “Literatürde fazla bilgi olmasa da planlı ve deneyimli gruplarla yapılan ameliyatlar sonrası muvaffakiyet oranlarının yüzde 80’lere kadar çıkabildiğini görünce bu işi başarabileceğimizi düşündüm. Üç boyutlu makette de çalışarak çok yeterli hazırlandık, anatomik her ayrıntısı adeta ezberledik. Radyolojik olarak tüm damarları safra yollarını nasıl ayırabileceğimizi tekraren çalıştık. Safa ve Şifa’nın yapışık vücutlarının ayrılmasında bizim için en kritik nokta karaciğeri eşit biçimde kesmemiz ve komplikasyon olmamasıydı. Titiz ve tecrübeli bir takımla hiç sürprizle karşılaşmadık. Tam hayal ettiğimiz formda karaciğeri iki eşit kesime böldük.”

Siyam İkizleri Nasıl Ayrıldı ?

Çocuk Cerrahisi Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Üniversitesi Atakent Hastanesi Çocuk Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Burak Tander de şu bilgileri verdi: “5 aylıkken getirilen ikizlerimizi muvaffakiyetle ayırabilmek için birçok farklı branştan grupla çok sayıda toplantı yaptık ve titizlikle tedavi planı çıkardık. Şifa’nın hidrosefalisi nedeniyle bir dizi ameliyat uygulandı. Laboratuvarlarında üretilmiş özel yapay ve organik dokular ile sentetik kimi özel hususları kullanarak, ayırma ameliyatı sonrası oluşacak büyük boşluğu kapatacak bağ dokuları oluşturma ameliyatları yapıldı. Hazırlık ameliyatları tamamlanınca, yatışlarından yaklaşık 6 ay sonra ikizler muvaffakiyetle ayrılıp ağır bakım servisinde tedaviye alındılar. Tedavi sürecinin de muvaffakiyetle tamamlanmasıyla ülkelerine dönebilir hale geldiler.”

Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Kenan Koç, Şifa’nın doğumsal olarak ileri derecede hidrosefalisi olduğunu, bu nedenle beyninde sıvı birikip başının daima büyüdüğünü belirterek “Ayırma sürecinden evvel Şifa’nın hidrosefalisine Beyin ve Hudut Cerrahisi takımı olarak acil müdahale etmemiz gerekiyordu, yoksa her iki bebek de kaybedilecekti. Takımca çok sıkı ve titiz bir çalışma gerçekleştirdik. Şifa’nın beyninde biriken sıvıyı boşaltmak için şant ameliyatı yaptık. Çok güçlü bir sürecin akabinde artık durumu daha uygun. Başındaki büyümenin ilerlemesi durdu, nörolojik olarak etrafa daha düzgün ahenk sağlar hale geldi. Yapışık ikiz hadiselerinde takım çalışması son derece değerli. Takım olarak kenetlenerek ikizleri muvaffakiyetle bedenlerine kavuşturup, tedavisini gerçekleştirdik” diye konuştu.

Çocuk Ağır Bakım Uzmanı Prof. Dr. Agop Çıtak, ağır bakım sürecini şöyle özetledi: “Çok şiddetli ve kompleks bir süreçle karşı karşıyaydık. Gerek ameliyat sırasında gerekse sonrasında önemli komplikasyonlar gelişebileceğinden takımca her türlü senaryoyu ve tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak hazırlandık. Ameliyattan çabucak sonra çocuklar ağır bakıma geldiklerinde tüm hazırlıklar erkenden yapılmıştı. Safa ve Şifa çabucak monitörlere bağlandı. Yapay teneffüs aygıtına bağlı olarak izlendi. Birkaç gün ortayla ikizleri teneffüs aygıtından çıkardık. Şifa’nın nörolojik sıkıntılarından ötürü ağır bakım gereksinimi daha fazla oldu lakin ikisini de sıhhatle odalarına çıkarmayı başardık. Deneyimli bir gruptan hastane altyapısına dek zincirin tüm halkaları eksiksiz işlediğinden ikizleri muvaffakiyetle taburcu ettik.”

Siyam İkizleri İçin Üretildi

Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Veli Karaaltın da, “İkizlerin ayrılmasını âlâ bir grup çalışmasıyla başardık. Plastik cerrahide birçok yeniliği hayata geçirdik. Bebekler ayrıldıklarında göğüs ön duvarında oluşacak boşluğu kapatabilecek kâfi deri dokuları olmadığından deri üretmek gerekiyordu. Deri genişletme sürecine başlamadan evvel 3 D teknolojisini uygulayarak hakikat bir formda hesapladık ve cerrahi simülasyon yaptık. Dünyada birinci sefer hücreden arındırılmış plasenta zarıyla dokuların damarlanmasını sağladık. Tıpkı zarla, fıtık kaybını kapattık. Yeniden birinci sefer 3 boyutlu yazıcı dayanağıyla doku iskelesi materyali üretildi. Bebeklerin göğüs duvarını onunla kapattık” diye söz etti.

Siyam İkizleri Takibi

Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Barış Müellif yapışık ikizleri hastaneye geldiklerinden bu yana her gün gördüğünü belirtirken, başarılı bir cerrahi operasyonla kendi bedenlerine kavuşmalarının yanı sıra zihinsel olarak da büyük gelişmeler sağladıklarına yakından şahit olduğunu vurguluyor. Dr. Barış Muharrir “Safa ve Şifa’nın bedenlerinin yüzde 30’unun yapışık olması, bilhassa de yapışıklığın göğüs duvarından karınlarına kadar bulunması onların etrafla bağlarını de koparmıştı. Şifa nörolojik problemlerinden ötürü daima uyuyor, çok sık nöbet geçiriyor, bu da kardeşini ayrıyeten zorluyordu. Lakin 10 aylık mühlet zarfında çok başarılı bir grup çalışmasıyla artık yeni hayatlarına adım atmalarına şahit olmak, onların ailece sevinçlerine ortak olmak tarifsiz bir mutluluk” diye konuştu.

Anestezi Uzmanı Anlattı

Anestezi Uzmanı Prof. Dr. Tayfun Güler de şöyle konuşuyor: “Yapışık ikizlerin ayrılma operasyonu öncesindeki uzun süreçte anestezi takımımız; gerek tetkikler, gerek hazırlayıcı ameliyatlar için tekraren anestezi verdiği bebeklere duygusal açıdan çok bağlandı. Nihayetinde büyük gün geldiğinde ise anestezi grubu, çocukların anestezisine her manada hazırdı. Hastanemizin ileri teknolojik imkanları ve tecrübeli ameliyat grubunun bir ortaya gelmesi; beklemediğimiz kadar problemsiz ve hızlı bir ameliyat gerçekleştirmemizi sağladı. O gün, bir ameliyat masasında başladığımız ameliyatı, 9 saat sonunda iki ameliyat masasında muvaffakiyetle bitirdiğimizde olduğu üzere bugün de çocukları sıhhatle taburcu etmenin gururunu ve memnunluğunu yaşıyoruz.”(BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı) 

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Başarılı Halde Ayrılan Siyam İkizleri Ülkelerine Dönüyor!

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!