Akupunktur Tedavisiyle Fibromiyalji Ağrıları Sona Erdi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’da yaşayan ve kendini tam bir “kedi sever, hayvan sever” olarak tanımlayan oyuncu Banu Fotocan fibromiyaljiye bağlı boyun ve sırt ağrıları nedeniyle hayat kalitesi düşmüş ve hareket etmekte zorlanmaya başlamıştı. Yaklaşık bir yıl boyunca ömrünün bir modülü haline gelen ağrılarığ akupunktur tedavisi sonrasında son buldu.

Uzun yıllar tiyatro, sinema ve dizi setlerinde çok ağır bir tempoyla çalışan oyuncu Banu Fotocan, 2017’de bel fıtığı ve 2020 yılında boyun fıtığı tanısı aldı. Yapılan incelemeler sonrasında cerrahiye gerektirmediğinin belirtilmesi üzerine fizik tedaviye başladı. Ağrılarının yalnızca boyunla sonlu olmadığını bilhassa sırt, kürek kemiği bölgesindeki şiddeti nedeniyle hareket edemez, hiçbir şey kaldıramaz hale geldiğini belirten Fotocan, yaklaşık bir yıl boyunca bu ağrılarla yaşadığını söyledi. Giderek düşen hayat kalitesinin kendisinin psikolojisini de etkilediğini belirten Fotocan, yaşadıklarını şu cümlelerle açıkladı:

“Boyun ve bel fıtığım için cerrahi müdahaleye muhtaçlık olmadığı söylendi. Fizik tedaviyle başladım lakin ağrılarım geçmedi. Daima ağrıyla gezen bir insan olmuştum. Münasebetiyle daha hudutlu ve mutsuzdum. Ağrıları gidermek için sıcak su torbasıyla yaşıyor, gün uzunluğu sağa sola dönmek biçiminde hareket yapıyordum. Hele yatakta yatmak feciydi. Bunun yanında fizik tedaviden de kesin sonuç alamıyordum. Daima gıcırdayan bir makine üzereydim. Arkadaşlarımın bu yaşadıklarımın nedeninin fibromiyalji kaynaklı olabileceğini ve bunu da araştırmam gerektiğini söylemelerinin sonucunda Dr. Berna Atay’a ulaştım.” dedi.

“Tedavi Müddetince Sabırlı Oldum”

“Fibromiyalji için akupunkturla daima ağrılarım bitti.” diyen Banu Fotocan, daha evvel bu türlü bilgiye sahip olmamasına karşın inanarak başladığı bu tedaviyle ilgili şunları anlattı:

“Ben akupunkturla tedaviyi birinci kere gördüm. Geldiğimde Berna Hanım bana ne olacağını anlattı. Sırtım o kadar kasılmıştı ki elektrikli akupunktur yapılmasına karşın birinci 2 seans tedavide kullanılan iğneleri neredeyse hiç hissetmedim. İkinci seanstan sonra “evet bir şeyler oluyor” dedim. Ben hayatta da mesleğimde de insanlarda da süreklilik göstermeyi seven bir beşerim galiba. Yani bunun bir tedavi süreci olduğunu biliyordum. İşe yaramadı diyemem. Ben hissetmiyordum olan şeyi ve ağrılarım devam ediyordu. Fakat buna süreklilik göstermem gerektiğini biliyordum. Esasen üçüncü, dördüncü seanstan sonra da ağrılarım azalmaya başladı. 11 seans sonrasında artık ağrı hissetmiyordum. Bazen provalarda yaptığım yanlış hareketler sonrasında geri gelecek diye korkuyorum. Fakat sıcak su ya da kas gevşetici üzere rahatlatma yollarına bile gereksinim duymuyorum.” diye söyledi.

“Yoğun Ve Gerilimli Bir Devir Geçirmesi De Kıymetli Bir Faktör”

Dr. Berna Atay, Banu Fotocan’a uygulanan tedaviyle ilgili şu bilgileri verdi:

“Banu Hanım bize geldiğinde ağır gerilimli bir periyottan geçiyordu. Ağrıları tavan yapmıştı, uyku kalitesi bozuktu, dinlenmiş kalkamıyordu. Hem MR sonuçlarını hem öbür yapılmış olan analizlerini inceledikten sonra kulak akupunkturda teşhis ve teşhis usulünde kullandığımız dedektör yardımıyla incelemeleri yaptık. Dedektörle kulaklarını taradığımız vakit yoğunluk mühletini tek tek hangi omurlarda kasveti olduğunu tespit ettik. Aslında hazır çekilmiş MR’ları da vardı. Oradaki fıtıkları da gördük. Ağrılı yerleri tespit ettikten sonra haftada iki gün olarak akupunktur tedavisine başladık.”dedi

“İlk Seanslardan Sonra Sonuç Almaya Başladık”

Banu Hanımdan birinci olumlu dönüşleri 3. ve 4. seanstan sonra almaya başladığını söyleyen Dr. Berna Atay, “Kendisinden çok daha âlâ olduğunu, uykularının düzeldiğini ve hatta yüzünün artık güldüğünü öğrenmek bizi de rahatlattı. Nisan 2021’den Kasım 2021’e kadar toplamda 13 seanslık bir tedavi gerçekleştirdik. Bloke olmuş kas sisteminin rahatlamasıyla birlikte sirkülasyon da rahatladı. Oksijenlenmenin artmasıyla da ağrıları azaldı” diye belirtti.

“Aynı Anda Gerilim Denetimi De Yaptık”

Fibromiyalji için gerilim denetiminin de çok değerli olduğunu hatırlatan Dr. Berna Atay, “Yaşamın getirdiği gerilimle baş etmede kolaylık sağlamak için gerilim idaresini için tıpkı anda çalıştık. Bu sayede bir taraftan kasları rahatlatırken, başka taraftan kasların gerilmesine neden olabilen gerilime de müdahale etmiş olduk” diye söyledi.

“Uykularım Da Düzeldi”

2021 ortasına gelindiğinde tüm sıkıntılarının çözüldüğünü söyleyen Banu Hanım, “Artık çok rahat hareket edebiliyorum ve gece uykularım düzeldi. Ağrılarımın ömür uzunluğu süreceğini zannettiğim için olağana dönmek benim için mucize üzere geldi” dedi.

Akupunktur Tedavisinde Devamlılık Şart

Akupunktur tedavisinde de hastaya uygun tedaviyle birlikte hastanın inancı ve ahenginin da çok değerli olduğunu anlatan Dr. Berna Atay kelamlarına şöyle devam etti:

“Elbette bazen tedaviyi bilmemeleri bazen de ferdî önyargılar nedeniyle vakit zaman dirençli hastalarla karşılaşabiliyoruz. Bazen de nitekim bir metot herkese yüzde yüz işler diye bir garantisi bulunmadığı için denemek ve sabretmek gerekiyor. Banu o sürekliliği çok hoş yönetim etti. O yüzden bir halde sonuç yüz güldürücü oldu.”dedi

Tedavi Sonrası Dikkatli Olunmalı

Tedavide ve sonrasındaki sürecin hastaya nazaran farklılık gösterdiğini anlatan Yeditepe Üniversitesi Tamamlayıcı Tıp Merkezi Sorumlusu Dr. Berna Atay, “Fibromiyaljinin akupunkturla tedavisinde ana tedavi bittikten sonra birkaç ayda bir kesinlikle denetimlerin devam etmesi gerekir. Bununla birlikte bilhassa tedavi sırasında hastaların yük taşımaması, ergonomik olmayan duruş bozukluklarından da uzak durması önemli” diye açıkladı.

DSÖ Şu Sıkıntılarda Akupunktur Kullanılabilir Dedi

Dünya Sıhhat Örgütü kriterlerine nazaran bugün akupunktur metodunun birçok problemde kullanılabildiğini anlatan Dr. Berna Atay, şu bilgileri verdi: “Ameliyat gerektirmeyen bütün akut ve kronik ağrılı hastalarda, kas, iskelet sistemi hastalıklarında, kulak burun boğaz hastalıklarında bilhassa vertigoda, kulak çınlamasında, tekrar nörolojik bir hastalık olan bütün migren tiplerinde ve trigeminal nevraljide, gastrointestinal sistemde, teneffüs yolu sisteminde yani alerjik astım üzere alerjilerde de kullanabilecek inançlı bir metottur.” dedi.(BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Akupunktur Tedavisiyle Fibromiyalji Ağrıları Sona Erdi

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!