Akne Bakımı Nedir ?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Sandviç Kralı

Akne, yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Durum, cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden kaynaklanır ve tıkanmış gözeneklere yol açar. Sivilce utanç verici olabilir, lakin kalıcı olması gerekmez. BSHA’ya konuşan uzmanlar, Akne Bakımı Nedir sorusunun karşılığını aradı.

Uygun akne bakımı, görünümünüzü ve hayat kalitenizi değerli ölçüde güzelleştirebilir. Bu yazıda aknenin ne olduğu, nedenleri ve nasıl tedavi edileceği konusunda kapsamlı bir döküm sunacağız.

Akne Bakımı Nasıl Olmalı

Akne, cildin doğal bakterilerinin dengesizliğinden kaynaklanır. Bu bakteriler olağanda gözeneklerde yaşar ve cildin sağlıklı ve pak kalmasına yardımcı olur. Fakat gözeneklerinizdeki bakteri istikrarı bozulduğunda sivilceleriniz olabilir. Bu, cildinizin gözeneklerinde çok az sayıda faydalı bakteri ve çok fazla ziyanlı bakteri bulunduğunda olur. Sivilceyi tedavi etmek için sorunun temel nedenini anlamanız gerekir. Gençlerin birçoklarında on beş yaşına geldiklerinde aslında sivilce olur. Akne hudut bozucu olabilir zira bedeninizin şimdi tam olarak olgunlaşmadığının bir işaretidir. Fakat, büsbütün olağandır; herkesin hayatının bir periyodunda başına gelir. Güzel haber şu ki sivilce kolaylıkla tedavi edilebilir ve kalıcı olması gerekmez. Yalnızca birkaç temel yönergeyi izleyin ve cildiniz kısa müddette temizlenecektir.

Akne Bakımı ve Sivilceler

Birçok insanın diyet seçimleri nedeniyle sivilceleri vardır. Yiyeceklerin bedeniniz üzerinde büyük bir tesiri vardır, bu nedenle ne yediğinize dikkat etmek değerlidir. Bedeninize ziyanlı yiyecekler yiyorsanız, sonuç olarak muhtemelen cildiniz de ziyan görür. Bu nedenle beslenmenize dikkat etmeniz çok değerlidir; Ayrıyeten cildinizin de olağanüstü görünmesini istiyorsanız, sadece sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olmalısınız.

Sivilce tedavisi güç olabilir, fakat uygun sivilce bakımı görünümünüz üzerinde büyük bir tesire sahip olabilir. Güzel akne bakımının anahtarı, aknenizin kök nedenlerini anlamaktır, böylelikle onları düzgün bir formda düzeltebilirsiniz. Sivilcelerinizden büsbütün kurtulmak istiyorsanız, diyetinizde, hayat stilinizde ve genel sağlığınızda birtakım değişiklikler yapmanız gerekecektir. Bununla birlikte, uygun sivilce bakımı, vakitle görünüşünüzü de büyük ölçüde iyileştirecektir!

Akne bakımı nasıl yapılır?

Akne, yüz, göğüs, sırt ve omuzlarda küçük sivilcelerin görüldüğü yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Aknenin ana nedeni gözeneklerde çok yağ üretimidir. Aknenin tek bir nedeni yoktur, lakin yanlış beslenme, gerilim ve yetersiz uyku yaygın nedenlerdir. Birtakım beşerler sivilce ile ilaç kullanarak ve ömür usullerini değiştirerek baş ederler. Başkaları ilaç ve antrenmanın kâfi olmadığını ve diyetlerini ve ömür üsluplarını değiştirmeleri gerektiğini düşünüyor. Bu değişiklikler akne semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir, lakin bu hedefe ulaşmak için çok efor ve özveri gerekir.

Akne, diyet ve antrenman üzere doğal ilaçlarla tedavi edilebilir. Bol ölçüde taze meyve ve zerzevat içeren sağlıklı bir diyet, gözeneklerdeki yağ üretimini azaltmaya yardımcı olabilir. İdman gerilimi azaltır ve cilde kan akışını arttırır, bu da akneyi azaltır. Ciltteki yağ ölçüsünü azaltmak da sivilce sayısını azaltmaya yardımcı olur. Düşük yağlı bir diyete geçmek kimi beşerler için güç olabilir, bu nedenle yağ üretimini azaltan cilt bakım eserleri kullanmalıdırlar. Bu eserler, çay ağacı yağı yahut salisilik asit üzere doğal hususlar içerir. E vitamini bazlı eserler de ciltteki yağ üretimini azaltmada güzeldir. Akne için cilt bakım eserleri olarak çalışan başka doğal bileşenler ortasında Aloe Vera, çay ağacı yağı ve papatya bulunur. Antrenman ayrıyeten gözeneklerdeki kiri ve fazla yağı temizleyerek sivilceleri önler. Sivilcesi olan bireyler sivilceleri önlemek için günlük antrenman yapmalıdır.

Akne Bakımı İlaçları Nedir

İlaç, sivilceleri inançlı ve tesirli bir formda tedavi etmek için kullanılabilir. Birtakım beşerler, sıkıntılarının tek tahlili olmadığını bilmelerine karşın ilacı kullanırlar. İlaçlar yan tesirlere sahiptir, bu nedenle sadece öbür seçenek olmadığında kullanılmalıdır. Akne için kimi ilaçlar, bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler ve akne izleri olan gençler için doğum denetimi içerir. Bununla birlikte, akne için birçok ilaç, uygun formda kullanıldığında nispeten zararsızdır. Bu ilaçlar ortasında retinoidler, benzoil peroksit ve salisilik asit bulunur. Bu ilaçlar bakterileri öldürerek yahut gözeneklerin daha fazla bakteri girmesini engelleyerek çalışır. Bazı beşerler hayat stillerini değiştirerek akneden kurtulamazlar. Genetik yahut kirlilik üzere çevresel faktörler nedeniyle çok yağlı bir cilde sahip olabilirler. Hatta birtakım beşerler, gerilim yahut hormonlar nedeniyle kolaylıkla yağlı hale gelen doğal olarak kuru bir cilde sahiptir. Akneyi önlemenin tek yolu, birinci etapta ona neyin sebep olduğunu bulmaktır. Yanlışsız beslenme ve antrenman tek başına sivilceleri önleyemez; sağlıklı alışkanlıklar kadar beden kimyası hakkında da gerçek bilgi sahibi olmayı gerektirir. Sağlıklı beslenmek, sistemli antrenman yapmak ve cildin gözeneklerindeki yağ üretimini azaltan cilt bakım eserleri kullanmak sivilceleri önleyebilir. Bununla birlikte, birtakım beşerler ömür şekillerini değiştirerek sivilcelerden kurtulamazlar, bu nedenle öteki seçenek olmadığında ilaç kullanmalıdırlar. Yanlışsız beslenme ve antrenman, birinci etapta gelecekteki sivilcelerin gelişmesini engellerken sağlıklı cilt tonunun doğal olarak korunmasına yardımcı olabilir.

Akne ve sivilce nasıl geçer?

Akne, birçok genci etkileyen yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Beşerler, cilt yüzeyinde çok yağ ve meyyit deri hücreleri olduğunda sivilce yaşarlar. Bu birikim ciltte sivilce ve başka lezyonlara neden olur. Akne için ana tedaviler anti-bakteriyel, anti-viral ve anti-mantardır. Antibakteriyel ve antifungal tedaviler yardımcı olabilir, lakin bunlar kalıcı bir tahlil değildir. Anti-viral tedaviler aknenin şiddetini azaltmaya yardımcı olur, fakat beden virüse karşı bağışıklık kazandıkça daha fazla sivilceye neden olabilirler. Anti-bakteriyel ve anti-fungal tedaviler sivilceyi tedavi etmenin tek tesirli yoludur.

Yüzünüzü uygun biçimde yıkamak ve pak cilt eserleri kullanmak sivilcelerin azalmasına yardımcı olur. Sivilce ve akneye neden olan bakterileri öldüren tedaviler, gelecekteki sivilce ve sivilcelere karşı tesirli olabilir. Akneyi tedavi etmenin en tesirli yollarından biri, bakterileri antibiyotik yahut sert bir temizleyici ile öldürmektir. Bakterileri öldürmek, daha fazla bakteri çeken iltihaplanmaya neden olur. Bu nedenle, sırf sağlıklı cilt hücrelerini de öldürmeyen tedavileri kullanmak değerlidir. Klorlu ağartıcı hem canlı hem de meyyit hücreleri öldürdüğü için bakterileri öldürmenin en tesirli yollarından biridir. Benzoil peroksit hem canlı hem de meyyit hücreleri öldürdüğü için diğer bir tesirli akne önleyici tedavidir. Her gün içinde benzoil peroksit bulunan tesirli bir temizleyici kullanmak sivilce oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

SİVİLCİLERDEN KURTULMANIN YOLLARI NELERDİR 

Ciltteki Tüm Bakterileri Öldüren İlaç

Ciltteki tüm bakterileri öldüren bir ilaç olan A., daha fazla sıhhat sıkıntısına ve daha fazla sivilceye yol açmıştır. Bunun nedeni, hala sivilce ve sivilcelere neden olan bakteri kalıntılarının olmasıdır. Bu ilaç, kişinin sıhhatine kalıcı olarak ziyan verebilecek önemli yan tesirlere sahiptir. İlacın yan tesirlerinden kimileri doğum kusurları, depresyon, intihar fikirleri ve daha fazla sivilceyi içerir. Ayrıyeten ilacın  doğru kullanılmadığı takdirde tehlikeli olabilir. Birçok insan sivilce ilaçlarını gerçek formda almaz ve bu da daha fazla sıhhat meselesine yol açar. Örneğin, kimi beşerler ilacı aldıktan sonra gereğince uyuyamazlar ve bu nedenle depresyona girerler.

Bakterileri öldüren tedaviler, sağlıklı cilt hücrelerini de öldürürlerse ziyanlı olabilir. Bu nedenle akne için uygun temizleyiciler kullanmak ve yalnızca gerektiğinde tedavi etmek değerlidir. Tedavilerden evvel ve sonra yüzünüzü uygun biçimde temizlemek, cildinizin sıhhatine ziyan vermesini önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıyeten, akneyi, sıhhatin öbür istikametlerine odaklanmak yerine, onu düzgün bir formda yapmak için vakit harcamayı haklı çıkaracak kadar şiddetli olduğunda tedavi etmek de kıymetlidir. Bu halde, uygun temizleyicileri kullanmak ve sivilceleri sadece gerektiğinde tedavi etmek, sıhhatinize kalıcı ziyan vermekten daha yararlı olacaktır.

Sonuç olarak, birçok sivilce tipi ve her sivilce çeşidi için farklı tedaviler vardır. Yüzünüzü uygun halde temizlemek ve yararlı eserler kullanmak sivilceleri azaltmaya yardımcı olabilir, lakin yüzünüzü kalıcı olarak büsbütün temizleyemez. Bununla birlikte, akne tedavisinde hakikat paklık ve doğal içerikli eserler kullanmak çok değerlidir, böylelikle gelecekte sivilceler olmaz.

Tepki Ver | Tepki verilmemiş
0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Akne Bakımı Nedir ?
Adıyaman Çiğköftecisi

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!