Aile Sıhhati Çalışanları Fiyatlarında Önemli Bir Düzgünleştirme Yapılmalı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sağlık Sen Genel Lideri Semih Durmuş, Aile Sıhhati çalışanlarının fiyatlarında önemli bir güzelleştirme yapılması gerektiğini söyledi. Durmuş, öbür alanlarda çalışan sıhhat işçilerinin meselelerine da değindi.

Sağlık-Sen Genel Lider Semih Durmuş, “Ek ödeme kanununda ve yönetmeliğinde değerli düzenlemeler yapılmıştır. Yapılan bu düzenlemeler çalışanların değerli bir bölümünde memnuniyet yaratmış fakat aşikâr hizmet sınıflarında ise beklentileri karşılamak bir yana büyük hayal kırıklığına neden olmuştur. Sıhhat hizmetleri bir bütündür. Yapılacak olan düzenlemelerin bu bütünlüğü bozmaması gerekmektedir. Lakin yapılmış olan düzenlemelerin kapsayıcı olmaması ve çalışanların değerli bir bölümünün göz arkası edilmesi bozulmuş olan çalışma barışını daha da derinleştirerek sıhhat hizmeti sunumunda büyük bir memnuniyetsizlik yaratmaktadır. Bu nedenle önümüzdeki günler içerisinde mutlak surette bir ekip düzenlemelerin hayata geçirilmesi gerekmektedir” dedi. Öncelikli olarak kurumlar ortası fiyat adaletsizliklerinin ortadan kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Durmuş, “Bu bağlamda, birinci basamak sıhhat kuruluşlarında çalışanların teşvik ek ödeme kapsamına alınması gerekmektedir. 112 acil sıhhat hizmetlerinde vazife yapan sıhhat çalışanlarının ek ödemeleri ise, hastane acil servislerinde misyon yapan meslektaşlarının ek ödemeleri ile eş bedel hale getirilmesi gerekmektedir” formunda konuştu.

“Aile Sıhhati Çalışanlarının Fiyatlarında Gerçekçi Bir Düzgünleştirme Yapılmalı”

Aile hekimliği sisteminin sıhhatte dönüşümün en değerli ayağını oluşturduğuna vurgu yapan Durmuş, “Aile sıhhati çalışanlarına reva görülen dayanak ve teşvik ödemeleri, sıhhat çalışanlarının alması gereken fiyat seviyesinin çok altında kalmıştır. Hasebiyle bu durum aile sıhhati çalışanlarının önemli bir fiyat kaybına neden olmaktadır. Bu da aile hekimliği sisteminden büyük bir kaçışa neden olacaktır. Bu nedenlerle aile sıhhati çalışanlarının fiyatlarında gerçekçi bir güzelleştirmenin yapılması çok büyük bir değer arz etmektedir” biçiminde konuştu.

“Taşrada Vazife Yapan Eczacıların Beklentileri Karşılanmalıdır”

Kamu eczacılarının sıkıntılarını da KİK toplantısında gündeme getiren Durmuş, “Eczacılık değerli bir meslektir ve münasebetiyle hak ettikleri kıymet verilmelidir. Bu bağlamda Sıhhat Bakanlığı’na bağlı bir kuruluş olan TİTCK’ta çalışmakta olan eczacılara ön görülen fiyatların taşrada vazife yapan eczacılara da verilmesi hakkaniyet açısından önemlidir” dedi.

“Tavan Ek Ödeme Çıkmazına Son Verilmeli”

Genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında misyon yapan sıhhat çalışanlarının temel fiyatlarında artış yapılması gerektiğini söyleyen Durmuş, genel idari hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının sıhhat teşkilatının içerisinde en az fiyat alan bölümü oluşturduğuna dikkat çekti.

Durmuş devamında şu sözleri kullandı:

“Ek ödemelere yapılan düzenlemelerden neredeyse hiç faydalanamıyor olmaları büyük bir eksikliktir. Dolayısı ile yapılacak olan düzenlemelerde genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfında vazife yapanların tavan ek ödeme çıkmazına kesinlikle son verilmelidir.”

“Bakanlık Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı Fiyatlarında İstikrar Sağlanmalıdır”

Sağlık Bakanlığı merkez teşkilatı ile bağlı kurum ve kuruluşlarda vazife yapan sıhhat çalışanlarının üvey evlat muamelesi gördüklerini lisana getiren Durmuş, “Bakanlık merkez teşkilatında çalışanlar tüm Türkiye’ye hizmet vermekte ve belirlenen temel siyasetlerin uygulayıcısı pozisyonundadır. Sıhhat çalışanlarının ekonomik, özlük ve toplumsal haklarının uygulayıcısı olan merkez ve merkeze bağlı kuruluşlarda çalışanlar adeta cezalandırılmaktadır. Yapılan düzenlemelerde merkez ve taşra teşkilatı ahenginin bozulmamasına dikkat edilmelidir. Bakanlık merkez teşkilatında süreksiz vazifeyle çalışanlar bir kısım toplu mukavele haklarından faydalanmakta lakin takımı Bakanlık merkez teşkilatında olanlar faydalanamamaktadır. Düzenlemeler yapılırken çalışanlara bütüncül bir bakış açısıyla bakılmalıdır. Bir tarafı yaparken başka tarafı yıkmak olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Bu yüzden Sıhhat Bakanlığı merkez teşkilatı ve taşra teşkilatı ortasında fiyat istikrarı sağlanmalıdır” sözünü kullandı.

“Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği İmtihanlarının Takvimi Belirlenmeli”

Nisan ayında yapılan KİK Toplantısında Misyonda Yükselme ve Unvan Değişikliği imtihanlarının 2023’ün birinci çeyreğinde yapılması konusunda mutabakata vardıklarını hatırlatan Durmuş, “Bu mevzuda hem tarihin ilan edilmesi hem de ilan edilecek olan takımların olabilecek en üst seviyede belirlenmesi yerinde bir karar olacaktır. İlanın bir an evvel yapılması, imtihana girecek olanların yeteri seviyede çalışabilmeleri için kıymetli bir adım olacaktır. Ayrıyeten imtihanda sorulan soruların mahiyeti çok kıymetlidir. İmtihanda sorulan soruların sıkıntı olması nedeniyle ilan edilen takım sayısından daha az aday başarılı olabilmektedir. Bu nedenle hem kamunun gereksinimi görülememekte hem de çalışanlar kayba uğramaktadır. İmtihanların maksadı bilgi seviyesini tespit etmek değil atanacakların sıralamasını belirlemek olmalıdır” biçiminde konuştu.

“Promosyon Süreci Bir An Evvel Tamamlanmalı”

Durmuş, Sıhhat Bakanlığı tarafından bankalarla yapılmakta olan banka maaş promosyonu görüşmelerinin çalışanlar tarafından büyük bir dikkatle takip edildiğini lisana getirerek, “İllerde yapılmış olan banka maaş promosyonu muahedeleri daha üzerinden bir yıl bile geçmeden manasını yitirmiştir. Son devirde yaşanan ekonomik türbülanslar nedeniyle banka maaş promosyonlarının güncellenmesi mecburî hale gelmiştir. Tüm bu süreçler yaşanırken çalışanların fiyatlarında kıymetli artışlar yapılmış olması ve bankaların bu değişen ekonomik datalar üzerinden değerlendirmeler yaptıklarında çok daha gerçekçi ve yüksek sayılara mutabakatlar yapılmaktadır. Bakanlığın banka maaş promosyonu konusunda üstlenmiş olduğu rol çok değerlidir. Beklentileri karşılayacak bir mutabakatın yapılması sıhhat çalışanları tarafından memnuniyetle karşılanacaktır” dedi. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Aile Sıhhati Çalışanları Fiyatlarında Önemli Bir Düzgünleştirme Yapılmalı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!