Adabahçe’nin toprakları kış fideleri ile buluşuyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kuşadası Belediyesi tarafından ziraî üretimi geliştirmek ve tüketicilerin sağlıklı besine aracısız ulaşmasını sağlamak hedefiyle yaşama geçirilen Adabahçe’de kış hazırlıkları sürüyor. Karnabahar, brokoli, lahana, pırasa ve kereviz üzere kış sebzelerinin fideleri ‘malçlama’ yoluyla Adabahçe’nin bereketli topraklarıyla buluşturuluyor.

Kuşadası Belediyesi tarafından ’Toprağa Sarıl, Üretime Katıl’ sloganı ile yaşama geçirilen Adabahçe’de yaz sebzelerinin hasadı geçtiğimiz Eylül ayında tamamlandı. Toplam 10 dönümlük bir yerde Mayıs ayında toprakla buluşturulan domates, patlıcan, kabak, biber, salatalık, acur, kavun ve karpuzların hasadından yaklaşık 2 bin kilogram mahsul toplandı. Hasat sonrası elde edilen mahsuller, Adamarket Ekspres ve Adamarket Karavan araçları aracılığıyla Kuşadalıların sofralarına ulaştırıldı.

Kuşadası Belediyesi, Adabahçe’nin bereketli topraklarında yapılan yaz hasadında toplanan eserlerden muhtaçlık sahiplerinin de faydalanmasını sağladı. Bu hedefle Toplumsal Yardım İşleri Müdürlüğü takımları içerisinde zerzevat ve meyvelerin olduğu besin paketleri hazırladı. Akabinde paketler gruplar tarafından kentin farklı mahallelerinde oturan vatandaşlara ulaştırıldı. Besin paketlerini teslim alanlar Lider Ömer Günel’e teşekkür etti.

Kuşadası Belediyesi’ne ilişkin Değirmendere Mahallesi İğdecik mevkisinde bulunan Adabahçe’de, 21 dönümlük arazinin 10 dönümü üzerinde kışlık sebzelerin, yerli fide ve tohumların ekim ve dikim çalışmaları devam ediyor. Kış dönemi için şu ana kadar yaklaşık 5 bin karnabahar, brokoli, beyaz ve kırmızı lahana, ıspanak, pırasa, turp ve kereviz fidesi toprağın yabani otlardan, dondan ve çok ısıdan korunmasını sağlamak maksadıyla kullanılan malçlama usulüyle dikildi. Kış hazırlıkları çerçevesinde ilerleyen devirde farklı sebzelerin tohum ve fideleri de toprakla buluşturulacak.

Kuşadası Belediye Lideri Ömer Günel, “Kuşadası Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz Adabahçe’den bugüne kadar binlerce ton mahsul elde ettik. Eserlerimizi hemşehrilerimize ulaştırdık. Adabahçe, toplumsal belediyecilik alanındaki faaliyetlerimize de kıymetli katkılar sundu. Zira biz Kuşadası’nda yaşayan her kısımdan sorumluyuz. Unutmamalıyız ki pandemi periyodunda ucuz ve sağlıklı tarım eserlerine kolay ulaşmanın değeri ortaya çıkmıştı. Adabahçe’de yıl boyunca sağlıklı eserler yetiştirmeye devam edeceğiz” diye konuştu.
Bu haber (İHA) tarafından otomatik eklenmiştir.

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
Adabahçe’nin toprakları kış fideleri ile buluşuyor

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!