featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yurt Dışına Lisansüstü Tahsil Görmek Üzere Gönderilecek Adayları Seçme ve Yerleştirme (YLSY) kapsamında 321 öğrenci, Ulusal Eğitim Bakanlığı bursuyla yurt dışında lisansüstü tahsil alacak.

Millî Eğitim Bakanlığının YLSY bursuyla tahsil görecek öğrencilerin sayısı belirlendi. Bu kapsamda, Türkiye’nin nitelikli insan kaynağı gereksinimini karşılamak hedefiyle resmî burslu statüde lisansüstü tahsil görmek üzere yükseköğretim kurumları ismine 171, başka kamu kurum ve kuruluşlar ismine 150 olmak üzere toplam 321 öğrenci yurt dışına gidecek. Kelam konusu öğrenciler, yurt dışında yüksek lisans yahut doktora tahsillerini muvaffakiyetle tamamladıktan sonra mecburi hizmetlerini ifa etmek üzere ilgili takımlara atanabilecek.

47 Farklı Üniversite

Yurt dışına gönderilecek öğrenciler 47 farklı üniversite ve 7 farklı kamu kurumu ismine yurt dışında tahsil görecek. Üniversitelerle birlikte Güç ve Doğal Kaynaklar Bakanlığı, Ulusal Savunma Üniversitesi, Savunma Sanayii Başkanlığı, Ziraî Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi Genel Müdürlüğü, Türkiye Petrolleri Anonim Paydaşlığı Genel Müdürlüğü ve Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı ismine da yurt dışına öğrenci gönderilecek. 2022 YLSY kapsamında ilan edilen kontenjanlarla tahsil görülebilecek ülkelerin tümü dikkate alındığında öğrenciler, 46 farklı ülkede tahsil görebilecek. Burs kontenjanlarına farklı lisans alanlarından adayların başvurabilmesi için azami hassasiyet gösterilirken 2022 YLSY çalışmalarında ÖSYM’nin Lisans Programları Tablosundaki 1.198 lisans alanı tarandı ve ilan edilen burs kontenjanlarına 340 farklı lisans alanından mezun olan öğrencilerin başvurabilmesi sağlandı.

Resmi Burslu Öğrenci Sistemi

Adaylar, müracaat süreçlerini, 01-11 Kasım 2022 tarihleri ortasında REBUS (Resmî Burslu Öğrenci Sistemi) http://rebus.meb.gov.tr internet adresinden “T.C. kimlik numarası, kimlik seri numarası ile yakınının (eş, çocuk, anne yahut baba) T.C. kimlik numarasını” kullanarak gerçekleştirebilcek. Konuyla ilgili daha ayrıntılı bilgiye, MEB Yükseköğretim ve Yurt Dışı Eğitim Genel Müdürlüğünün http://yyegm.meb.gov.tr internet adresinde yayınlanan 2022 YLSY Müracaat ve Tercih Kılavuzu ve eklerinden ulaşılabiliyor. Öte yandan, MEB tarafından burslu öğrenciler yurt dışına, 1416 Sayılı Kanun uyarınca, 1929’dan itibaren üniversitelerin ve kamu kurumlarının uzman eleman muhtaçlığını karşılamak üzere gönderilirken başlangıcından bugüne kadar 20 binden fazla öğrenci burs almaya hak kazandı. Şu anda da 51 farklı ülkede 3 bin 904 öğrenci MEB bursundan faydalanıyor. (BSHA)

0
g_zel
Güzel
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
be_enmedim
Beğenmedim
2022 Ylsy Burs Müracaatları Başladı

Bir Cevap Yazın

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı Yükleyin Herşeyden Haberdar Olun!

Giriş Yap

Ege Net Haber - Doğru Habercilik ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!